Sağlık

Kendi Kendine Meme Muayenesi ”KKMM Eğitimi”

Kendi kendine meme muayenesi kadınların evde uygulayabileceği kolay yöntemlerle yapılabilir. Kadınların sıklıkla memede kitle olduğu nasıl anlaşılır, memede kist olduğunu nasıl anlarız gibi sorgular yapmaktalar. Meme kanserinde erken dönem bulguları çok belirgin olmayabilir. Kanser ilerledikçe memelerde kadının dikkatlice izlemesi gereken bazı değişiklikler ortaya çıkar. Bu değişiklikler ; Memede veya koltuk altı bölgesinde kitlelerin belirginleşmesi ve ele gelmesi, memenin boyutunda veya şeklinde değişiklik olması, meme uçlarından akıntı gelmesi, memenin veya meme başının renginde değişiklikler olması şeklinde sıralanabilir.

Ayrıca kanser.gov.tr kendi kendine meme muayenesi yani ” kkmm eğitimi” başlıklı yazısızla memede kitle kontrolü nasıl yapılır detaylı bir şekilde anlatmaktadır.

Bu yüzden her kadın en az ayda bir kez kendi kendine meme muayenesi yapmalıdır. Bu muayene adet başlangıcından 5-7 gün sonrası hormon etkisinin en az olduğu dönemlerde yapılmalıdır. Meme muayenesi farklı şekillerde yapılabilir. Ayna karşısında görsel değişiklikleri değerlendirdikten sonra yatarak el ile yapılan muayene en etkili yöntem olarak görülür.

Meme kanserinde erken teşhis için 20 yaş itibari ile her adet dönemi sonrası kendi kendine muayene yapmak son derece önemlidir. Kalıtsal meme kanseri riski olan kadınlar ise bir üst kontrol olan mamografi yaptırmalıdırlar. Bunun sıklığı ise yılda bir kez MR, diğer yıl mamografi şeklinde olmalıdır. Özellikle 40 yaş üstü kadınlar bu testi her yıl düzenli olarak yaptırmalıdırlar. Ayrıca yine 40 yaş üstü bayanlar her yıl klinik meme muayenesi de yaptırabilirler. Bu muayeneler 20-40 yaş arası 1-3 yılda bir olmalı 40 yaş üstü her yıl olmalıdır.

Memede Kitle Olduğu Nasıl Anlaşılır?

 • Bir aynanın önünde durarak meme başından akıntı, çekinti, meme çukurlaşması, buruşma yada kabuklaşma gibi bir durum olup olmadığına bakın.
 • Ellerinizi başınızın arkasında birleştirin ve başınızı öne doğru iterek kasların gerilmesini sağlayın. Bu sırada aynada kendinize bakarak normal dışı bir durum olup olmadığını gözlemleyin.
 • Ellerinizi belinize doğru kuvvetli bastırın. Öne doğru hafifçe eğilin, omzunuzu ve dirseklerinizi öne doğru itin.Bir önceki şıkta ve şimdi yaptığınız harekette memenin boyutunda ve biçiminde bir değişme olup olmadığını kontrol edin.
 • Sol omzunuzu kaldırın, sağ elinizin üçüncü ve dördüncü parmakları ile bastırarak dış uçtan bağlayıp meme üzerine küçük daireler yapacak biçimde bütün memeyi, meme ile koltuk altı arasındaki bölgeyi inceleyin. Aynısını diğer meme içinde uygulayın.
 • Memenin başını nazikçe sıkın ve akıntı gelip gelmediğine bakın. Aynı işlemi sırasıyla diğer meme içinde uygulayın.
 • Sırt üstü yatın. sol kolunuzu başınızın üstüne doğru getirin. Sol omuz altına ufak bir yastık yada bükülmüş bir havlu koyun. Bu pozisyondaki yatışınız incelemenizi kolaylaştıracaktır. 4 ve 5. şıkta olduğu gibi dairesel hareketler ile bütün memenizi parmaklarınızın ucu ile hissedin.

Yukarıdaki kendi kendine meme muayenesi sonucu herhangi bir belirti ile karşılaşırsanız en yakın doktora başvurun. Bir sonraki sağlık makalemizde görüşmek üzere. Sağlıklı günler dileriz..

KKMM Eğitimi

 

 • Memenin elle muayenesinde karşı taraf elin, orta üç parmağının ( işaret, orta ve yüzük parmağı) iç yüzeylerini kullanın.
 • Parmaklarınızı birbirine yapışık ve göğüs duvarına paralel tutun.
 • Memedeki kitleler farklı derinliklerde olabilir, bu nedenle parmaklarınızla aynı noktada daire çizerken üç farklı basınçla ( hafif, orta, şiddetli ) parmaklarınızı bastırarak hareket edin.

 • Aynı Teknikle koltukaltlarını kontrol edin. ( Muayene edilecek koltukltı rahat, gergin olmayacak şekilde)

Size hangi muayene şekli rahat geliyorsa her muayenede aynı muayene şeklini kullanın.Düzenli KKMM yaparsanız dokunuzu tanır ve oluşan farklılıkları anlayabilir siniz.

Meme Kanseri Taramasında Ulusal Standartlar

 • Kendi kendine meme muayenesi (her ay)
 • Klinik meme muayenesi (40-69 yaş 2 yılda bir)
 • Mamografi (40-69 yaş 2 ylda bir) olarak belirlenmiştir.

Kendi Kendine Meme Muayenesi (KKMM)

Her Kadın;

 • 20 yaşından itibaren ayda bir olmak üzere ömür boyu meme muayenesi yapmalıdır.

Kendi Kendine Meme Muayenesi İçin En Uygun Zaman

 • Adet kanaması gören kadınlar için, adetin başladığı günü 1. gün sayıp sonrası 7-10 gün arası
 • Adet görmeyen kadınlar için, akılda kalması için  her ayın belli bir günü
 • Emziren kadınlarda, emzirmeyi takiben, memelerdeki süt boşaldıktan sonra
 • Doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda, her yeni ilaç kutusuna başlamadan önceki gün yapılmalıdır.

Kendi Kendine Meme Muayenesi Nasıl Yapılır?

Gözlemleyerek Muayene;

aynanın önünde aşağıdaki farklı pozisyonlarda gözlem yapın.

 

Gözlem sonucunda aşağıdakilerden biri veya birkaçı görülürse hekime başvurulmalıdır.

Dokunarak Muayene;

Elle Muayene ( sırt üstü yatarak ideal olan)

Duşta,

Ayakta yapılabilir.

Elle Muayene Edilecek Bölgeler

 • Memelerin kendisi ve meme başları
 1. Koltukaltı ve memealtı bölgeleri
 2. Alt sınır: Sütyenin alt çizgisi
 3. Üst sınır: Köprücük kemiği
 4. Dış Sınır: Koltukaltı ortasından aşağı inen sınır
 5. İç sınır: Göğüs orta hattı
 • Mame başını nazikçe sıkarak akıntı gelip gelmediğini kontrol edin.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir