Sağlık

Kekemelik Nasıl Geçer? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kekemelik sorunu her ne kadar genellikle çocuklar çağında görülse de, yetişkinlik döneminde de kekemelik oluşması ihtimali vardır. Bazı durumlarda da çocukluk yıllarında görülen kekemelik sorunu, ilerleyen yaşlarla kadar devam edebilir. Genel olarak çocukluk döneminde kekemelik sorunu yaşayan çocukların %75-80′i, ergenlik döneminin bitişi ile birlikte bu sorunun tamamen üstesinden gelmiş olurlar. Ancak bazı kekemelik tedavi merkezleri, bu sorunu yetişkinlik çağlarında da yenemeyen insanlara hizmet vermektedir.

Yetişkinlerde kekemelik nasıl geçer sorusunun cevabının öncelikle uzman bir hekimde aranması gerekir. Kekemelik tedavi yöntemleri konusunda kesin bir karar verilebilmesi için kişinin öncelikle nöroloji uzmanı bir hekim tarafından muayene edilmesi gerekmektedir. Bazı yetişkinlik döneminde görülen kekemelik sorunu, kişinin nörolojik rahatsızlıklar nedeni ile kekeme olmasından kaynaklanmaktadır. Kekemelik sorunu yaşayan insanların sosyal yaşantısı rahat bir şekilde konuşamadıklarından, oldukça olumsuz bir şekilde etkilenmektedir. Bu insanlar kekemelik tedavisi bulmak için birçok farklı yöntem deneyebilir.

Bunların arasında; kekemelik için dua okumak, kekemelik için şifalı bitkiler tüketmek ve kekemelik tedavisi için ayna karşısında çalışmak gibi uygulamalar oldukça yaygındır. Ancak kekemelik tedavisi için kişinin öncelikle başvurması gereken yer kekemelik tedavi merkezleri ve ilgili hastanelerin psikoloji bölümleridir. Kekemelik tedavisi veren kekemelik tedavi merkezleri, kullandıkları kekemelik tedavi yöntemleri için muhakkak uzman bir psikiyatri hekimi çalıştırmaktadır. Kekemelik tedavi yöntemleri tamamen psikolojinin alanıdır ve uygulanan yöntemler kişinin psikolojik sorunlarının saptanması ve tedavi edilmesi üzerinedir.

Kekemelik tedavi merkezleri bünyesinde kişiye uygulanan konuşma terapileri, çok büyük oranda kişinin kekemelik sorununu kısa bir süre içerisinde yenmesini sağlamaktadır. Çocukluk döneminde başlayan kekemelik sorunlarında ise en büyük neden anne babalar olduğundan, çocuklarının konuşmasının bozulmasına neden olan davranışlarını öğrenmek için mutlaka kekemelik tedavi merkezleriile irtibata geçmeleri gerekir.
Kekemelik tedavisi genel olarak anne babaların çocuk üzerindeki olumsuz davranışlarını düzeltmek üzerine geliştirilmiştir. Çoğu anne baba farkında olmasa da, çocuklarında kekemelik tedavisi ihtiyacı doğacak kadar yanlış davranışlar içerisindedir. Kekemelik sorunu doğru yaklaşım ve kişinin çevresindekilerin sabır göstermesi ile kısa süre içerisinde tedavi edilebilmektedir. Böylece kekemeliğin tedavisi kalıcı olarak sağlanmış olur.

Kekemelik Nasıl Giderilir?

 

Kekemelik sorunu yaşayan ve bu durumdan bir türlü kurtulamayan insanları, kekemelik için dua arayışına dahi girmektedir. Kekemelik için dua okuyarak bu sorundan kurtulmak istenecek hale gelinmesinin en önemli nedeni; kişinin sosyal hayatının en önemli gereği olan konuşmayı, akıcı bir şekilde gerçekleştirememesinden dolayı insanlar ile iletişim kuramamasıdır. Kekemelikte tedavi yöntemleri üzerinde yapılan sayısız araştırma, kekemelik sorununun büyük oranda düşünce yapısındaki hatalardan meydana geldiğini ortaya çıkarmıştır. Bu nedenle kekemelik tedavi yöntemleri tıbbın psikoloji alanının kapsamındadır ve kekemelik sorunu yaşayan insanların tedavisini psikiyatri uzmanı hekimler yapmaktadır. Ayrıca konuşma terapisti olarak bilinen psikologlar da kekemelik tedavi yöntemleri uygulayabilmektedir.

Kekemelik tedavisi kişinin öncelikle kekeleme sorunu yaşamasına neden olan çevresel faktörlerden etkilenmemesini öğrenmesi üzerine geliştirilmiştir. Çoğu insanın denediği kekemelik için şifalı bitkiler, kişinin kekemelik sorunun tamamen iyileşmesi için yeterli bir uygulama değildir. Ancak kekemelik için şifalı bitkiler kullanılarak hazırlanan bitki çayları, kişinin gevşemesine ve dolayısı ile konuşurken daha az stresli bir hale gelmesini sağlayabilir. Bu durumda kekemelik tedavi yöntemleri açısında oldukça büyük bir destek anlamına gelmektedir.

Kişinin kekemelik duası okuması da kuşkusuz, dini inancı nedeni ile üzerinde olumlu bir etki oluşturabilmektedir. Bu aşamada kekemelik tedavi yöntemleri uygulanmasındaki temel amaç, kişinin konuştuğu ortamda kendini rahat hissetmesi ve kaygıdan tamamen uzak durmasıdır. Bu amaca hizmet eden tüm kekemelik tedavi yöntemleri, hastanın kekemelik sorunundan kurtulmasına büyük fayda sağlayacaktır.

Kekemelik tedavi merkezleri de bu sorunun çözümü için hizmet veren kurumlardır. İnsanların kekemelik sorunundan kurtulmak için gitti kekemelik tedavi merkezleri bünyesin muhakkak uzman bir hekim ya da bir psikolog çalışmalıdır. Kişinin öncelikle kekelemesine neden olan sorun doğru şekilde tanımlanmalıdır ki böylece kekemelik tedavi yöntemleri başarılı bir şekilde uygulanabilsin.

Çocuklarda kekemelik sorunları genellikle erken dönemde tedavi edilebilmektedir ancak bazı kişilerde yetişkinlin döneminde dahi kekemelik hala devam etmektedir. Bu durumunsa en büyük nedeni, kişinin kekemelik nedenleri konusunda başarılı bir tedavi uygulanamamış olmasıdır. Kekemelik nedenleri ortadan kaldırılmadan, kişinin kekemelik sorununu yenmesi mümkün değildir.

Çocuklarda Kekemelik ?

Kekemelik sorunu erken yaşta yapılan doğru tedavi ile çok kısa süre içerisinde yenilebilir ve kişinin yetişkinlik döneminde kekemeliğe bağlı hiçbir sorun yaşamaması sağlanabilir. Kekemelik sorunu kişinin sosyal ortamlarda konuşurken kendine güven duymaması ve çevresindekilerin kendisini yadırgaması kaygısı neticesinde tetiklenen bir durumdur. Kendini tamamen rahat bir ortamda hisseden kişiler, kekelemeden çok akıcı bir şekilde konuşabilmektedir. Kekeleme nasıl düzelir sorusunun cevabı da, kişiye bu rahatlığın kazandırılmasında saklıdır. Çocuklarda kekemelik tedavisi başlangıcında da rahat ve sakin bir ortam sağlanmasının önemi çok büyüktür. Kekeleme nasıl düzelir sorusunun cevabını arayan insanlar, kekemelik sorunu yaşayan kişilerin şarkı söylerken rahat bir şekilde konuşabildiğini unutmamalıdır.

Çocuklarda kekemeliğe bakan bölüm

Kekemelik için hangi bölümden randevu alınır gibi sorularınız varsa, çocuk psikiyatri bölümüne başvurmalısınız.

Çocuklarda kekemelik tedavisi esnasında yaygın olarak görülen bir durum olan oyun oynarken kendi kendine akıcı bir şekilde konuşma, tamamen çocuğun oynadığı şeyin bir insan değil de bir nesne olmasından kaynaklanmaktadır. Çocuklarda kekemelik tedavisi öncelikle insanlar ile konuşurken duyulan kaygı ve stresin giderilmesi üzerinedir. Çocuk farkında olmasa da bilinçaltında, oyun oynadığı şeyin bir nesne olduğu ve kendisini konuşması nedeni ile yadırgamayacağını düşünür. Çocuğun oynadığı oyuncağın kendisi ile dalga geçme, yadırgama, eleştirme ya da beğenmeme gibi davranışlarda bulunma ihtimali olmadığından çocukta konuşurken herhangi bir stres hissetmez. Bu nedenle çocuklarda kekemelik tedavisi sürecinde cansız eşyalar ile akıcı bir şekilde konuşma gözlemleniyorsa, çocuğun insanlardan çekindiği ve beğenilmemekten korktuğu anlaşılmış olur.

Çocuklarda kekemelik tedavisi öncelikle anne babaların çocuk üzerindeki yanlış tutumunun değiştirilmesini hedeflemektedir. Çocuk üzerinde sıkı bir disiplin uygulanması, yaptığı her hatanın cezalandırılması, çocuğa şiddet uygulanması, çocuktan yaşına uygun olmayan büyük şeyler beklenmesi, çocuğun zekâsının sürekli diğer çocuklar ile kıyaslanması, çocuğun konuşurken yaptığı yanlışların sürekli düzeltilmesi, kekelemesi esnasında sözlerinin sürekli kesilmesi ve sonuna kadar anlatacaklarının dinlenmemesi gibi birçok ailesel sorun vardır.

Bunların haricinde birçok aile kaynaklı yapılan yanlışlar, çocuğun konuşurken kendi olan güvenini kaybetmesine ve stres içerisine girerek akıcı bir şekilde konuşamamasına neden olmaktadır. Bu nedenle çocuklarda kekemelik tedavisi, anne babaların çocuklarına uyguladıkları yanlış davranışları değiştirmek üzerine kurulmuş bir uygulamadır.

Kekemelik Hipnoz

Kekemelik sorunu; konuşmada zamanlama ve akıcılık açısından meydana gelen aksamalar nedeni ile kişinin düzgün bir şekilde konuşamamasıdır. Kekemelik üzerine yapılan araştırmalar, bu sorunun çok büyük bir oranda psikolojik nedenlerden kaynaklandığını ortaya çıkartmıştır. Bu nedenle hipnoz kekemelik tedavisi gündeme gelmiş ve insanların telkin yöntemi ile bu sorundan kurtulmalarına yardımcı olunmuştur. Hipnozla kekemelik tedavisi için kuşkusuz hastanın doğru şartlara sahip olması gerekmektedir. Çünkü hipnoz kekemelik tedavisi kişinin fizyolojik kaynaklı kekemelik sorunlarının tedavisi için kullanılmamaktadır.

Hipnoz kekemelik tedavisi için kişinin öncelikle uzman bir hekime muayene olması gerekmektedir. Yapılan araştırmalar; kekemelik sorunu yaşayan insanların bazılarının, nörolojik problemler nedeni ile kekelediğini ortaya çıkartmıştır. Bu nedenle hipnoz kekemelik tedavisi uygulanmadan önce kişinin nöroloji uzmanı bir hekime başvurarak, kekelemesine neden olan herhangi bir rahatsızlığı olmadığından eminde olması gerekmektedir. Her ne kadar bu ihtimal küçük dahi olsa, hipnoz kekemelik tedavisi sürecine başlanmadan önce kontrol edilmesinde çok büyük bir yarar vardır.

Kekemeliğe Hipnoz İle Çözüm

Ayrıca hipnoz kekemelik tedavisi yapılan kişilerin, fizyolojik bozukluklar nedeni ile de kekeleme sorunu yaşayan kişiler olmaması gerekmektedir. Bazı insanların kekeleme nedeni ağız ve gırtlak yapılarında genetik nedenlerden ötürü oluşan fizyolojik bozukluklardır. Rahat konuşmasına engel oluşturan fiziksel sorunlar, kişinin hipnozla kekemelik tedavisi ile sorundan kurtulmasını sağlamayacaktır. Hekime başvurarak gerekli muayeneyi olduktan sonra fizyolojik sorunları da olmayan kişilerin, kekeleme sorunu yaşamasının nedeni psikolojik olarak belirlenir. Bu aşamanın ardından kişiye hipnozla kekemelik tedavisiuygulanabilir ve kekemelik çözümleri sunularak sorundan kurtulması sağlanır.

Hipnozla kekemelik tedavisi kapsamında hekim tarafından kişiye uygulanan telkin yöntemi, kişinin kekelemesine neden olan kaygıların ve stresin tamamen ortadan kalmasına yardımcı olacaktır. Böylece sosyal çevrede konuşurken kendini çok daha rahat hissedecek olan kişi, kekemelik sorunundan da kolaylıkla kurtulabilecektir. Çoğu kekemelik sorunu çocukluk döneminde ailenin yanlış davranışları nedeni ile geliştiğinden, kekemelik çözümleri erken yaşlardan itibaren aranmalıdır. Çoğu insan çocukluk döneminde uygun kekemelik tedavisi ile bu sorundan kurtulabilecek iken, boş yere uzun yıllar boyunca kekemelik sorunu yaşamaktadır. Kekemelik kısa süre içerisinde tedavi edilebilen bir problemdir.

Kekemelik İlacı Var Mı?

Kekemelik sorunu yaşayan kişiler hakkında toplum genelinde bilinen oldukça fazla yanlış vardır. Kekemelik sorununun sadece nörolojik problemlerden kaynaklandığı yanlış bir bilgidir. Zira nörolojik rahatsızlıklar nedeni ile görülen kekemelik problemi, genel kekemelik nedenleri ile kıyaslandığında en düşük orana sahiptir. Aynı şekilde gırtlak ve ağız bölgesindeki genetik kaynaklı fizyolojik bozulmalar da, oldukça nadir bir şekilde kekemelik sorunu yaşanmasına neden olmaktadır. Bu insanların hekim muayenesinin ardından kendilerine verilen ilaçlar ile fizyolojik sorunları iyileştirmesi ve kekemelik sorunundan kurtulması mümkündür. Ancak kekemelik sorunun en büyük nedeni, kişinin düşünce yapısında küçük yaşlardan itibaren gelişen bozukluklardır.

Kekemelik sorununun başlıca neden olan psikolojik problemler, kişinin bitkisel ürünler ya da ilaçlar kullanarak üstesinden gelemeyeceği bir sorundur. Bu nedenle kekemelik sorunu tedavisi konuşma terapisti olarak adlandırılan psikologlar ya da psikiyatri alanında uzmanlaşmış hekimler tarafından yapılmaktadır. Çünkü kişinin kekelemesine neden olan sorun beynindeki bir fizyolojik bozukluktan değil, tamamen düşünce yapısındaki hatadan kaynaklanmaktadır. Bu nedenden dolayı bitkisel ya da kimyasal ilaçlar ile kişinin kekemelik tedavisinin sağlanması, ancak destek amaçlı yarar sağlayabilmektedir.

Bazı bitki çaylarının kişinin sakinleşmesine yardımcı olduğu bilinmektedir ve kekeleme sorunu yaşayan kişilerin konuşma esnasında stres seviyelerinin azalmasın neden olabilmektedir. Ancak bu tür bitkisel uygulamaların kişinin konuşmaktan duyduğu kaygı, stres ve endişeyi gidererek kekemeliği tedavi ettiği yönünde herhangi bir bilimsel bilgi yoktur ve bu konunun ispatı üzerine yapılmış hiçbir deney olmadığından dolayı tedavi olarak bahsedilmesi söz konusu değildir.

Kekemelik sorunlarının çözümünde insanların düşünce yapılarının normal hale getirilmesi hedeflenmektedir. Kekemelik büyük oranda küçük yaşlarda, konuşmanın başlaması ile ortaya çıkan bir durumdur. Bu durumda ise en büyük pay, kuşkusuz ailelerin çocuk üzerindeki yanlış tutumudur. Çocuktan yaşının çok ilerisinde şeyler beklemek, çocuğun başarısız olmaktan korkmasını ve dolayısı ile konuşurken stres içerisine girerek kekelemesine neden olur. Kaygı duyan ve sosyalleşirken konuşması nedeni ile dalga geçileceğini düşünen çocuk ise daha da çok stres içerisine girer ve kekeleme sorununu tetiklenir. Bunun için kekemelik tedavisinde anne babalara büyük bir pay düşmektedir.

Meprobomat

Meprobomat 1950’li yıllarda keşfedildi. İlk kullanılan minör trankilizanlardandı. Bu yıllarda psikofizyolojik ve emosyonel bozukluklar gösteren anksiyete bozukluklarında kullanılır oldu. Bu arada kekemelikte de denendi. Kontrolsüz bazı çalışmalarda kekemelikte yararlı olduğu öne sürülmüşse de, kontrollü çalışmalar plaseboya karşı üstünlüğünü gösterememiştir. Meprobamat daha az toksik ilaçlar ortaya çıktığından bu yana pek az kullanılır olmuştur. Bugün için anksiyete bozuklukları ve kekemelikte hiç yeri kalmamıştır denebilir.

Benzodiazepinler

Benzodiazepinler, anksiyolitik ve hipnotik ajanlar olarak meprobomatın yerini almışlardır. İlk çalışmalar benzodiazepinlerin de kekemeliği azalttığını düşündürmüştü. Ancak plasebo kontrollü daha yeni çalışmalar, bu yönde sonuç vermemiştir.

Nöroleptikler

Nöroleptiklerin içinde kekemelik tedavisinde en etkili bulunanı haloperidol olmuştur. Haloperidolle ilgili çalışmalara geçmeden önce, diğer nöroleptiklere bakalım. Klorpromazin ve trifluperazinin bazı etkileri bulunduğu rapor edilmiştir. Tiyoridazinle birlikte uygulanan konuşma tedavisinin kekemeliğin şiddetini azalttığı görülmüştür. Yine trifluperazin+amobarbital kombinasyonunun plaseboya üstün olduğu gösterilmiştir. Bu kombinasyonun aslında hastada, anksiyeteyi azaltarak kekemelik üzerinde etkili olduğu da iddia edilmiştir. Nöroleptiklerin içinde en etkili bulunan grup haloperidol grubu olmuştur.

Kekemelik Duası

Kekemelik sorunu yaşayan insanların çevresi ile rahat bir şekilde iletişim kurarak sosyalleşememesi, ilerleyen aşamalarda büyük özgüven kayıpları yaşanmasına ve buna bağlı olarak gelişen psikolojik sorunların görülmesine neden olmaktadır. Kekemelik sorunun çok büyük bir oranda küçük yaşlarda ailenin çocuk üzerindeki yanlış tutumu nedeni ile gelişen bir durumdur. Kekemelik nedenleri arasında 1. sırada, ailenin çocuk üzerinde kurduğu baskı ve büyük beklenti stresi yer almaktadır.

Kekemelik için şifalı bitkiler ile tedavi yöntemlerinden, dua okuyacak hoca aranmasına kadar birçok yöntem deneyen anne babalar, her nedense hiçbir zaman çocuk üzerindeki kendi etkilerini düşünmezler. Kekemelik tedavi yöntemleri, tamamen çocuğun anne ve babasının yanlış davranışlarını düzeltmek üzerinedir. Kekemelik nasıl geçer sorusunun en önde gelen cevabı, çocuğun içerisinde bulunduğu stres ve kaygılı ortamın giderilmesi ile şeklindedir. Kekemelik nedenleri ve kekemelik tedavisi öncelikle çocuğun evde bulunduğu ortamın kendini rahat hissedebilmesi ile alakalıdır.
Kekemelik nedenleri nörolojik sorunlar nedeni ile oluşabilmektedir ancak bu durum oldukça nadir görülmektedir. Kekeleyen çocuğa okunacak dua aşağıda verilmiştir.

Kekemelik İçin Okunacak Dua

Taha suresi 27. ayet kekemelik çeken, konuşması zor olan kişiye 7 gün boyunca 21 defa Besmele-i Şerif ile başlanarak okunur ve ağzına üflenir. Arapçası Besmele-i Şerif ile aşağıda yazdığım gibidir.

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِِ وَاحْلُلْ عُقْدَةً مِّن لِّسَانِي

Okunuşu: Bismillâhirrahmânirrahim. Vehlul Ukdeten Min Lisâni

Kişi Kendisi İçin Kekemelik Duası Okuyacaksa

Kişi, kendi üzerinde deneyecek ise “Rabbişrahlî sadrî ve yessirlî emrî, vehlül ukdeten min lisânî, yefkahû kavlî.” şeklinde de okuyabilir.(Eskiden hatipler de cuma namazlarında cemaate vaaz sırasında düzgün bir belegât için bu duayı okurlardı. Akhenaton notu)

Kuşkusuz sorunun nadir görülmesi tedavi edilmesi gerekmediği anlamına gelmemektedir ve kekemelik nedenleriaraştırılması için mutlaka uzman bir nörolog hekime başvurulması şarttır. Çocuklarda görülen kekemelik nedenleri ağız yapısından da kaynaklanabilir. Çocukların doğumdan itibaren gelişen ağız yapısındaki bozukluklar da, kekemelik nedenleri arasında sayılabilmektedir. Bu durumda da uzman bir hekime giderek gerekli tedavinin yapılması, çocuğun ağız yapısındaki sorunun giderilerek kekemelik nedenleri durumunun tamamen ortadan kaldırılmasını sağlayacaktır.

Tüm bu kekemelik nedenleri arasında kekemelik tedavisi ihtiyacı duyan çocukların büyük bir bölümü, ailesinin kendisinden büyük bir beklenti olması neden ile kekeleme sorunu yaşamaktadır. Çocuktan çok fazla şeyi başarmasını beklemek, çocuğun başarısız olması durumunda ebeveynlerinin kendisi sevmeyeceğini düşünmesine neden olmaktadır. Bu nedenle konuşurken duyduğu endişe nedeni ile kekelemeye başlayan çocuk, konuşma esnasında kendini büyük bir stres içerisinde bulmaktadır.

Bunun içine kekemelik nasıl geçer sorusunun cevabı, öncelikle anne ve babanın çocuk üzerindeki davranışlarında saklıdır. Çocuğun evde bulunduğu ortamda kendini rahat bir şekilde hissetmesi, kekemelik tedavi yöntemleri konusunda en önemli faktördür. Böylece kısa süre içerisinde kekemelik sorunu tamamen ortadan kalkabilir.

Kekemelik İçin Dua

Kekemelik sorunu yaşayan kişiler; sosyal ilişkiler kurmakta büyük bir zorluk yaşamaktadır ve artık canlarına tak eden bu problemden kurtulmak için kekemelik duası okumak da dahil olmak üzere, her yolu denemeye hazır hale gelmiştir. Kekemelik sorunun nedenleri arasında en büyük oran, psikolojik sorunlardır. Çocukluk döneminde kişinin özellikle ailesi ve çevresi tarafından yanlış şekilde yönlendirilmesi kekemelik sorununun oluşmasına neden olmaktadır. Kekemelik tedavi yöntemleri tamamen kişinin çocukluk döneminde ailesi tarafından maruz kaldığı hatalı davranışların düzeltilmesi üzerinedir. Kekemelik nedenleri hakkında nörolojik ve konuşma organlarında görülen fizyolojik bozukluklardan da bahsedilebilinir ancak bu kekemelik nedenleri genel ile kıyaslandığında, psikolojik nedenlerin yanında oldukça düşük bir oranda kalmaktadır.

Hz. Eyyüb’ün tüm vücuduna zarar veren yaralar dil ve kalbine geldiğinde yaptığı ”Rabbi inni meseniyeddurru ve ente erhamurrahimin” (Allah’ım bu dert bana çok dokundu, Sen ise merhametlilerin en merhametlisisin)şu duayı yaparak iç dünyamızda bir arınma yaşarken, insanların musibetlerle saflaştığını hatırlarız.

Hz.Yunus’un balığın karnında okuduğu ”La ilahe illa ente subhaneke inni kuntu minezzalimin” (Senden başka hiçbir ilah yoktur, sen bütün noksanlıklardan münezzehsin, muhakkak ki ben nefsime zulm edenlerden oldum) duasıyla da yeryüzünde hiç kimse kalmasa, bütün her şey aleyhimize de olsa, Allah’ın varlığını hissederek tüm dünyanın emrimizde olduğunu hatırlar ve başımıza gelenlerin O’nun bilgisi dahilinde olduğunu anladığımızda da sahipsiz olmadığımızın idrakine varıp her şey senden Ya Rab der ve onun huzurunda olduğumuzu bir kez daha hissederiz.

Kekemelik Duası

Ayrıca Hz Musa’nın şu duasıyla da “Rabbişrahli sadri ve yessirli emri. Vahlül ugdeten min lisani yefgahu gavli” (Ey rabbim. Göğsümü aç, genişlet. İşimi kolaylaştır. Dilimde bulunan düğümü çöz de, anlasınlar beni) duasıyla da üzerimizdeki kötü haletten bizi kurtarması ve insanların artık lisanımızı anlaması ve konuşmalarımızın normale dönmesi için Cenab-ı Hakka yalvarabiliriz.

Unutmayalım ki, Kavli duanın yanında fiili dua da gerekli ki, fiziksel sıkıntılarımız sebepler dahilinde fiziksel antrenman da ister.

Kekemelik için şifalı bitkiler kullanımı, bitkisel ürünlerin her alanda faydalı olacağının düşünülmesinden kaynaklanmaktadır. Bilimsel olarak bitkisel ürünler ile kekemelik sorununun tedavi edileceğine dair hiçbir kanıt yoktur. Ancak kişinin bitki çayları ile rahatlaması ve konuşurken içerisinde bulunduğu stres ve kaygılı ortamdan daha rahat çıkması sağlanabilir ki bu durumda kişinin kekeleme nedenleri ile ilgili durumun giderilmesini sağlayabilir. Ancak bu durumun yapılan bilimsel deneyler ile kanıtlanmış bir örneği yoktur ve bir tedavi olarak bahsedilmesi söz konusu değildir.
Kekemelik nasıl geçer sorusunun asıl cevabı, kişinin kaygı ve stres seviyesinin nasıl düşürüleceği ile alakalı bir konudur. Kekemelik tedavi yöntemleri kişinin yadırganmaktan ve eleştirilmekten korkmadan, rahat ve kendine güvenir bir şekilde konuşması üzerine geliştirilen tekniklerdir. Bu nedenle kekemelik tedavisi konuşma terapisti psikologlar ya da psikiyatri uzmanı hekimler tarafından yapılmaktadır. Zira sorun kişinin düşünce yapısındadır. Düşünce yapısının değiştirilmesi ise kekemelik için şifalı bitkiler kullanılması ile pek de mümkün değildir.

Bu nedenle internette yaygın olarak aranan Ahmet Maranki kekemelik tedavisibaşlığı altındaki uygulamalara ile sorunun çözülmesini beklemeden, öncelikle muhakkak uzman bir hekime başvurulması gerekmektedir. Bu konuda yardım için kurulan kekemelik tedavi merkezleri de, kekemelik sorunu yaşayan insanların bu sorununu gidermeye yardımcı olmak için hizmet vermektedir. Kekemelik nedenleri kişinin düşünce yapısında aranmalıdır ve kişinin pozitif düşünce sistemini geliştirebilmesi sağlanmalıdır. Böylece özgüveni artan birey, kekelemeden konuşabilmektedir.

Antalya Kekemelik Merkezi

Kekemelik; konuşma kabiliyetinde zamanlamaya bağlı aksamadan kaynaklanan, akıcılık sağlanamaması problemidir. Kekemelik çok büyük oranda çocukluk çağlarında, konuşmanın öğrenilmeye başlaması ile gelişen, içsel bir tepkidir. Anne babalar her ne kadar farkında olmasa da, her çocuk 1-2 yaşında konuşmaya başlamadan çok önce düşünmeye ve çevresini analiz etmeye başlar. Çocuklar çok erken dönemden itibaren düşünmeye ve çevresi ile ilgilenmeye başlar ki kekemelik sorunun oluşması da düşünce yapısından kaynaklanmaktadır.

Kekemelik sorunun temel nedenleri; psikolojik sorunlar, ağız yapısındaki fizyolojik problemler ve nörolojik rahatsızlıklardır. Ancak bu nedenler arasında çok büyük bir bölümü, psikolojik sorunlar oluşturur ve bu sorunlar da büyük oranda ebeveynler kaynaklıdır. Çocukluk çağında başlayan kekemelik sorununda, anne babanın çocuk üzerindeki yanlış tutumunu bir numaralı etkendir. Ev ortamında baskı altın olan çocuklar kendilerini rahat hissetmediklerinden, duydukları derin kaygıyı konuşmalarına da yansıtmaktadır. İnsanlar ile iletişim kurarken strese giren, kaygı duyan ve yadırganmaktan korkan çocuk, akıcı bir şekilde konuşamamaktadır. Anne ve babasında kekemelik sorunu olmadığı halde kekeme olan çocukların büyük bir bölümü de, ailesinin kendisine yönelik büyük bir beklenti içerisinde olmasıdır.

Çocuklar ailelerinin kendilerinden çok büyük şeyler beklediğini düşündüğü anda, bu beklentileri karşılayamamaktan korktukları için kekemelik sorunu yaşayabilmektedir. Antalya Kekemelik Merkezinde yapılan kekemelik tedavileri, kekeme insanların çok büyük bir oranda bu sorunu yenmelerini sağlamaktadır. Antalya Kekemelik Merkezi bünyesinde yürütülen konuşma terapileri, kekemeliğe neden olan kaygı ve stresli ortamın ortadan kaldırılması ile kişinin kekemelik sorunun da tamamen giderilmesini sağlamaktadır. Çocukluk yaşlarından kekeleme sorunu yaşayan kişilerin, öncelikli görev çevresindekilere düşmektedir.

Kekemelik sorunu çocukluk döneminde çok rahat bir şekilde ortadan kaldırılmaktadır. Bu aşama ailenin çocuğun konuşmasını sabırla dinlemesi ve konuşurken yaptığı hataları sürekli düzeltmeye çalışmaması gerekir. Bu tür durumlar çocuğun kendine güveninin gelişmesini engellediğinden, konuşma esnasında düzeltilme korkusu nedeni ile daha da çok kekelemesine neden olmaktadır. Çocuk konuşurken ne kadar kekelerse kekelesin kesinlikle çocuğun konuşması ile dalga geçilmemesi de, muazzam derecede önemli bir konudur. Çünkü kekemelik tedavisinde ailenin etkisi oldukça büyüktür.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir