Kadınlarda İdrar Kaçırma Nedenleri ve Tedavisi
Yaşam

Kadınlarda İdrar Kaçırma Nedenleri ve Tedavisi

Özellikle 35 yaş üzeri kadınlarda sıkça rastlanan ve büyük oranda sosyal aktivite durumunu etkilediği için sıkıntı yaşanmasına sebep olan kadınlarda idrar kaçırma problemi birçok sebebe bağlı olarak gelişebilir. Birçok kadında görülmesine rağmen bu rahatsızlıkla ilgili olarak, utanıp çekinmekten kaynaklı doktora başvurma eylemi çok az sayıdadır. Uzmana danışılmadığı için nedeni saptanmayan idrar kaçırma problemi, birçok sebebe bağlı olarak geliştiğini ve bir hastalık belirtisi olduğu unutmayıp, mutlaka araştırması yapılmalıdır.

Doğum İdrar Kaçırmaya Sebep Mi?

Normal şartlarda sorunsuz gerçekleştirilen doğum idrar kaçırmaya sebep değildir. Ancak bebeğin iri olması ve doğum anında ters dönerek doğumu zorlaştırması durumunda pelvik taban kasları zedelenerek idrar kaçırma hastalığı gelişebilir.

İdrar Kaçırmanın Sebebi Çocuk Sayısı Mı?

Doğum geçirmiş kadının ve ileri yaşlarda doğum yapan kadınların, pelvik kaslarında yıpranma olası bir durumdur. Bu nedenle idrarı tutamama rahatsızlığı yaşanabilir.

İdrar Kaçırmaya Şeker Hastalığı Sebep Olabilir Mi?

Bilindiği gibi bazı hastalıklar birbirini tetiklediği için şeker hastalığı da idrar kaçırmaya sebep olabilir. Bununla birlikte sinir sistemi rahatsızlıkları ve kronik hastalıklar da idrar kaçırmayı tetikleyen hastalıklar arasındadır.

Sistit İdrar Kaçırmanın Sebebi Olabilir Mi?

İdrar torbası enfeksiyonu olan sistit, idrar torbasına aşırı derecede uyarı gönderdiği için sık aralıklarla tuvalet ihtiyacı hissedilir. Çoğu zaman aşırı baskı oluştuğundan idrar kaçırma olayı gerçekleşir.

İdrar Kaçırmanın Tedavisi Nasıl Yapılır?

İdrar hastalığı cerrahi ve cerrahi olmayan olarak iki gruba ayrılır. Burada önemli olan hastalık şiddetinin tanısının doğru konulmasıdır.

Cerrahi yöntem: Sıklıkla tercih edilen mesane ve idrar torbasının altına yapılan bant desteği operasyonudur. Bununla birlikte açık ameliyat operasyonu ile yine mesane ve idrar borusuna bant desteği verilir.

Cerrahi olmayan yöntem: Uzman doktor vesilesi ile uygun görülen egzersiz hareketleri, pelvik taban kaslarını güçlendirip sorunun ortadan kalkmasına yardımcı olur. Yapılan ilaç tedavileri, idrar torbasındaki uyarılmayı azaltarak, idrar sıklığının düzene girmesini sağlar. Doktorun belirttiği şekilde, ince bir sonda ile kişinin kendi idrarını boşaltması gibi ameliyatsız yöntemler mevcuttur.

Yapılması Gereken Nedir?

Günlük pedler kullanarak hastalığı görmezden gelmek yerine, bir ürolog yardımı alınıp gereken test ve tahliller yapıldıktan sonra tedavi olunarak yaşam kalitesini yükselmek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir