Sağlık

Kadınlarda İdrar Kaçırma Bitkisel Tedavi

Kadınlarda idrar kaçırma rahatsızlığı, 30 yaşın üzerindeki her dört kadından birinde görülebilen oldukça yaygın ve ciddi bir sorundur. Tıpta “inkantinans” olarak adlandırılan idrar kaçıra kadınların %25’ini ilgilendiren ciddi sorunlar arasındadır. Özellikle menopoz sonrası veya çok doğum yapmış kadınların hemen hepsinde en çok yakınılan sorunlar arasındadır. Günümüzde henüz hiç doğum yapmamış genç kızlarda da görülebilen bir hastalık halini almıştır.

İdrar kaçırma öksürme, hapşırma veya gülme gibi karın içi basıncın arttığı durumlarda ortaya çıkabileceği gibi daha az efor ile de meydana gelebilir. İdrar kaçırmanın başlıca nedenleri arasında;  ilerleyen yaş, aşırı kilo almak, kadınlarda meydana gelen idrar yolu enfeksiyonları (özellikle sistit), menopozla ilgili çeşitli hormonal değişikler,  kontrolsüz şeker hastalığı, kabızlık, doğum sayısı ve doğumun zorluğu, idrar yolundaki taş oluşumları, kas gevşeten, tansiyon düşüren, idrar söktürücü, sakinleştirici olarak kullanılan ilaçların kullanımı gibi nedenler yer almaktadır.

Kadınlarda İdrar Kaçırmanın Tedavisi

Özellikle idrar kaçırmanın öncelikli teşhisi önemlidir. Bunun için öncelikle muayene, kaçırılan idrar miktarının takip edildiği çizelgesi ve kişinin kaçırdığı idrar miktarının takibi için önemli olan ped testi ile teşhis konulabilir. Ya da daha ileri boyutta mesanenin nasıl çalıştığını gösteren testlerle de teşhis konulabilir. Kadınlarda idrar kaçırmanın tedavisinde ise egzersizler, ilaç tedavileri ve çeşitli küçük cerrahi yöntemler kullanılabilir.

1-Diyet ve yaşam tarzında değişiklikler ile tedavi edilebilir. Örneğin; günlük sıvı alımı 1500-2500ml arasında olması önerilir. Alkollü içecekler, süt ve süt ürünleri, kafeinli içecekler, çay, fazla baharatlı yiyecekler, tatlandırıcılar azaltılabilir.

2-Mesane eğitimi ile sadece belirli zamanlarda idrar yapmanın öğretildiği ve hasta uyumuna göre 6-8 hafta arasında değişiklik gösteren bir proglamla kişinin idrar kaçırması önlenebilir.

3-Vagina ve makat kaslarının aynı anda kasarak idrar ve gaz çıkışını durduracakmış gibi kasmanın hedeflendiği “Kegel Egzersizleri” kişi üzerinde uygulanabilir. Bu yöntemlerle önüne geçilemeyen durumlarda cerrahi tedavi yöntemleri uygulanır. Bu yöntemle idrar kesesi ve idrar ve boynu arasındaki açı düzeltilerek istem dışı idrar kaçırma ortadan kaldırılır. TVT veya TOT kısaltmalarıyla ifade edilen bu tip ameliyatlar ile idrar kaçırma %90 civarında ortadan kaldırılır. Bu ameliyatların uygulanması sonucunda hastalar sıklıkla aynı gün içinde taburcu edilirler.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Bitkisel Tedavi

Kadınlarda idrar kaçırma bitkisel tedavi için uygulanması gereken yöntem; İdrar kaçırmaya ne iyi gelir diyenler için uygulaması kolay yöntem.

İdrar kaçırma nasıl önlenir?

  • Kadınlarda idrar kaçırma tedavisi için kür önerisi;  bir bardak kaynamış suyun içerisine bir tutam melisa eklenip, 3 dakika kısık ateşte kaynatılmalıdır.
  • Melisa otunun kaynamasından sonra, bu karışımın içerisine bir tutam karabaş otu eklenmelidir.
  • 3 dakika da bu şekilde kaynayan kür gece yatmadan önce içilmelidir.
  • 21 gün uygulanması idrar kaçırma problemini önlemekte faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir