Sağlık

Jinekomasti ( Erkeklerde Meme Büyümesi ) Nedir?

Jinekomasti, Erkeklerde görülen ve anormal meme büyümesini anlamına gelmektedir. Erkeklerde meme büyümesinin birçok nedeni olabilir. Bunların en belirgini seks hormonlarının ergenlik çağındaki erkeklerde düzensizliğinden kaynaklanır.  Herhangi bir sağlık tehlikesi yaratmayan bu düzensiz meme büyümesi başka farklı sağlığı zarar verebilecek nedenler ile de oluşabilir.

Ergenlik dönemindeki erkeklerde sosyal ve psikolojik sorunlara sebebiyet verebilmektedir. Düzensiz bir şekilde büyümesi be şekilsiz görünümü rahatsız edici olarak görülmektedir. Jinekomastiyi meydana getiren sebep tedavilerle belirlenebilirse, buna yönelik tedavi uygulanabilir. Ancak Jinekomasti’nin birçok durumda tedavisi cerrahidir. Yetişkin erkeklerde jinekomastinin oluşma sebebi genellikle karaciğer ya da akciğer kanseri, karaciğerdeki siroz, tirodin fazla salgılanması ya da hormonal bozukluklar, hipofiz bezi kanseri, böbreküstü bezi kanseri ya da testis kanseri olabilir. Jinekomasti genelde sağlık zorunu yaşatmadığı için önemsenmez ancak doktora Jinekomasti yüzünden gidildiğinde gerekli tetkikler yapılır ve kesin sonuç ortaya çıkar.

Jinekomasti sadece meme büyümesi olarak bilinse de ölümcül hastalığa neden olan birçok hastalığı belirtisi olabilir bu yüzden sık kontrol yaptırmak sağlık açısından önemlidir. Memede oluşan şişkinlik ve büyüklük ameliyat ile alınabilir. Meme bezinin alınması ile normal bir görünüme kavuşan memede herhangi bir sağlık sorunu olmaz. Kısa süre bu meme bezi operasyonu başka hastalarının belirtisi olmadığı sürece alınması doktorlar tarafından önerilir. Bebeklerde ve ergenlik çağındaki erkeklerde oluşan jinekomasti genellikle tedavi gerektirmez ve kendi kendine iyileşir.

Jinekomasti neden olur?

Genellikle erkeklerde oluşan düzensiz ve şekilsiz meme büyüklüdür. Ergenlik dönemindeki erkeklerde seks hormonun düzensizliğinden kaynaklandığı biliniyor. Ama normal şartlarda ve yaş aralığı fark etmeksizin erkeklerde neden çıktığı tam olarak bilinememektedir.

Ergenlik döneminde çıkan erkeklerde meme büyümesi normal karşılanırken büyük bir sorun olmayacağı için endişe edilmez ortalama 2-3 yıl sonra meme büyümesi herhangi bir tehdit değilse ortadan kalkar. Jinekomastiyi meydana getiren sebep belirlenebilirse, buna yönelik tedavi uygulanabilir. Ancak birçok durumda tedavisi cerrahidir. Jinekomasti hastalarının büyük çoğunluğu ciddi sağlık sorunları yaşamazlar. Jinekomasti hastası olanların %10luk kısmının hormonsal ya da ek hastalığı bulunduğu ya da olduğu bilinmemektedir. Ergenlik döneminde oluşan 2-3 yıl devam eden bu sağlık sorunu psikolojik sorunlara yaratabilir. Eskiden jinekomasti ile erkek meme kanseri arasında bir ilişki olduğu düşünülmekle birlikte, yapılan sayısız çalışmalarda böyle bir ilişki kesinlikle gösterilememiştir. Bunun yanında Jinekomasti hastalarında meme ve meme başında ağrı ve hassasiyette görülebilmektedir.

Jinekomasti hastalığı tam bilinmese de oluşmasında yardım edecek etkenler;

1. Siroz, aşırı yağlanma gibi karaciğer hastalıkları.

2. Travma

3. AIDS

4. Akciğer hastalıları

5. Epilepsiyi tedavi eden ilaçlar

6. Kalp rahatsızlığını tedavi yöntemleri

7. Steroidler

8. Testislerin yetersiz gelişmesi

9. Genetik kromozom anomalileri

Gibi nedenleri doktorlar jinekomasti olan hastalarda olma sebebi olarak sıralamaktadırlar. Her ne kadar büyük bir tehdit oluşturmasa da jinekomasti, doktora gidilmesinde fayda vardır.  Doktorlar jinekomasti ameliyatı olmak isteyen hastalarında herhangi bir sağlık tehdit oluşturmadan ameliyat edebilmektedirler.

Jinekomasti Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Jinekomasti’nin kesin bir belirtisi yoktur. Genelde ergenlik döneminde erkeklerde oluşan meme büyümesidir. Sağlığı tehdit etmeyen Jinekomasti normal şartlarda 2-3 yıla kendiliğinde küçülür. Genelde Jinekomasti şişman erkeklerde olduğu sanılır. Ama birçok zayıf erkekte de görülür.  Kilo ile büyüyen meme olduğu için dikkate alınmaz. Yalnız kilosu bulunmayan erkeklerde Jinekomasti hastalığı oluşabilmesi için meme çapının 2cm olması gerekmektedir. Jinekomastisi olan erkekler büyük göğüslerin yanında, göğüslerinin esnek ve sıkı olduklarını gözlenir zamanla sarkılmalar başlar. Genç erkeklerin göğsüsün bir ya da her iki yanında büyüme olur. Bu büyüme ergenlikten çıkıldıkça yaklaşık 18 aydan sonra kendi kendine kaybolur.  Her ne kadar olağan bir büyüme olsa da ve herkeste görülse de Jinekomasti’nin farklı belirtileri olabilir bu yüzden ergenlik döneminde de olunsa doktora gidilmesi sağlık için önemlidir. Jinekomasti’nin belirtisinden psikolojik bunalımlarda etkili rol oynar. Jinekomasti hastalarının %10luk kısmında hastalık belirtileri olarak

1,Siroz, aşırı yağlanma gibi karaciğer hastalıkları.

2, Travma

3, AIDS

3, Akciğer hastalıları

5, Epilepsiyi tedavi eden ilaçlar

6, Kalp rahatsızlığını tedavi yöntemleri

7, Steroidler

8, Testislerin yetersiz gelişmesi

9. Genetik kromozom anomalileri

Bunlar görülmektedir. Hasta bulunduğu durumu anlayamayacağı için Jinekomasti olup olmadığının farkına varamaz. Ve meme büyümesi tam bittikten sonra farkına varır. Doktora gidilmesi halinde Jinekomasti neden olduğu tam olarak saptanır. Ve sıradan Jinekomasti ise ameliyat ile alınabilinir. Jinekomasti ameliyatında herhangi bir sakınca olmadığı için özelikle erken yaştaki erkekler tarafından çokça yapılır.

Kaç cm’lik büyümeden sonra erkekte meme büyümesi var denilebilir?

Özellikle genç erkeklerde ergenlik döneminde görülen meme büyümesi bir hastalık olarak sayılmasa da problem edilebilir. Ani meme büyümesi ve küçülmesi memenin şekilsizliğine yol açar. Bunun yanında meme büyümesi ve küçülmesi olabilmesi doğaldır.

Meme büyümesi tam diyebilmek memenin 2 cm çapında büyüklüğe sahip olması gerekmektedir. 2 cm çağında olan memeler bir hastalık belirtisi ya da hormonsal bozukluk olabilir. Bunun için doktora gidilmeli ve herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığını öğrenmek için en kolay yol olan hormon testi yapılması gerekir.  2 cm’den büyük olan memelerde akciğer hastalıları görülmesi mümkündür, Bu yüzden meme büyümesi her ne kadar dikkate alınmasa da fazla büyümesi ve büyüyüp inmesi sağlık sorunu yaşatabilir.

Doktorların gözlemlediğine göre memesi büyük erkek hastalarının %10’nu tehlike içindir. Bu %10luk kısımda olan hastalarının birçoğunun meme boyu 2 cm çapından fazladır. Bu kısımda hastalar genelde ameliyat ile memelerini küçülmeyi tercih ediyorlar. Küçülen memenin tekrar büyüme ihtimali yoktur. Bu yüzden %10 kısımlık da ki memesi 2 cm çapında büyük hastaların eğer meme büyüme problemi farklı bir hastalık değilse doktorlar tarafından da ameliyat önerilmektedir. Hastalarda meme büyümesi için tehlike sınır 2cmdir. 2cm’e kadar olan büyümeler olağan büyümelerdir.

Ergenlik döneminde ve sonrasında her yaşta rastlanabilir. Tekrarlanması mümkündür. Erkekler böyle büyümenin farkına şekilsiz ve düzensiz olduğunu görünce fark edeler. Meme büyürken rahatsız edici değildir

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası Tekrarlar mı?

Jinekomasti ameliyatı hakkında bilgi vermeden önce ne olduğunu ve neden olduğunu bilgi gerekir. ‘Jinekomasti’ erkeklerde %90 oranında hormon düzensizliği ile büyüyen memedir. Jinekomasti ameliyatı ağrısız ve sızısızdır. Jinekomasti neden olduğu hormon testleri ve belli başlı testler yapıldıktan sonra anlaşılır. Genelde sadece meme yağ bezesi olarak birikir. Düzensiz beslenme kilo artışı gibi nedenler erkeklerde meme büyümesine nedendir. Genelde ameliyatı genç erkekler yaptırırlar. Düzensiz ve şekilsiz meme büyümesi hoş durmaz. Bu yüzden ameliyat edilir. Ameliyat yapımında herhangi bir sağlık sorunu çıkartmaz.

Ergenlik döneminde 18 aydan sonra normal yaşlarda ise 2-3 yıla kadar inen meme büyüklüğü indikten sonra sarkık olduğu için ameliyat meme küçülmeden önce tercih edilir. Kilo artışı ve düzensiz hormon salını mı meme şişirirken içersinde yağ bezesi oluşturmaktadır. Düzenli kontrollerle yapıldıkça ameliyattan sonra meme büyümesi tekrar gerçekleşmez. Ergenlik döneminden sonra meme küçülmeye başladıysa ileriki yaşlarda görülmesi büyük olasılıktır. Zamanla yıpranan vücut ve kilo alış verişe göre değişecek olan vücut yapısı sonradan da meme çıkartacaktır. Aynı şekilde ameliyat olan bir Jinekomasti hastası da ameliyatta sonra memesinde tekrar büyüme hissedilebilir.

Hormonların düzensiz salını mı Jinekomasti ameliyatından iyileştirilemez. Bunun için meme büyümesi başladıktan sonrada ameliyat olduktan sonrada sürekli kontrollerin yapılması gerekmektedir hastanın sağlığı için. Doktorlar jinekomasti ile ilgili önelem alınırsa meme büyümesinin gerçekleşmeyeceğini söylemekteler aynı zamanda jinekomasti büyütülecek bir hastalıkta olmaya bilirkişiden kişiye.

Hangi hastalıklar sonrası erkeklerde meme büyümesi görülür?

Meme büyümesinin olması için hastalık olmasına gerek yoktur. Meme büyümesi kendiliğinden olabilecek hastalıktır. Meme büyümesi aşırı kilo ve düzensiz beslenme nedeni ile genel görülür. Ama bazı durumlarda bir hastalığın habercisi de olabilir. Aşırı kilo alıp verme vücudun bazı yerlerini şişirip indirmektedir. Ergenlikten sonra meme büyümesinin tetikleyici hastalığı olarak aşırı kilo alıp vermeyi gösterebiliriz. Tabiri caizse 2 cm çapından büyük memeler genelde obez hastalığı olanlarda görülür.

Meme büyümesinin en büyük ve en belirgin hale getireni aşırı kiloluktur. Bunun dışında yapılan araştırmalarda meme büyümesi için tehdit oluşturabilecek hastalık yoktur. En çok meme büyümesi erkeklerde görülmesinin sebebinde biride düzensiz beslenip düzensiz kilo vermek, aşırı hareket ve hareketsizlikten kaynaklanmaktadır. Meme büyümesi ile ilgili birçok araştırma yapılmış halada yapılmaya devam etmektedir. Sağlık için doktorlar herhangi bir hastalık öncesi veya sonrası düzenli kontrol edilmesini önermektedirler. Hastalık belirtileri erken yaşta sağlığı tehdit etmezken ileriki yaşlarda ölümcül sonuçlar doğurabilecek düzeydedir. Bu yüzden meme herhangi bir farklı bir hastalık geçirildikten sonra hormon testi yapılması da fayda vardır. Hormonsal bozukluklar meme büyümesinin başlıca nedenleri sayılsa da hastalık olarak görülmemektedir.  Aşağıda listelenen hastalıklar meme büyümesine yardım edecek hastalıklardır. Bir çok meme büyüme hastasında gözlenmiştir.

Şu hastalıklar sonrası erkeklerde meme büyümesi görülür;

1. Siroz, aşırı yağlanma gibi karaciğer hastalıkları.

2. Travma

3. AIDS

4. Akciğer hastalıları

5. Epilepsiyi tedavi eden ilaçlar

6. Kalp rahatsızlığını tedavi yöntemleri

7. Steroidler

8. Testislerin yetersiz gelişmesi

9. Genetik kromozom anomalileri

Vücut geliştirme sporları meme büyümesinde etkili midir?

Evet, meme büyümesinin belirgin bir nedeni de vücut geliştirme sporlarıdır. Vücut geliştirme çalışmaları sırasında düzenli olarak beslenmeye dikkat edilir. Beslenmeye dikkat edilse de vücut gelişene kadar meme şişip iner şişip iner. Bu da memenin düzensiz işlemesine, sürekli inip çıktıkça sarkmasına neden olur. Buda düzensiz ve şekilsiz olarak erkeklerde memenin büyümesine neden olur.

Vücut geliştikçe şişen ve şekil alan göğüs daha sonrasından vücut geliştirme işlemi bırakılınca içindeki kaslar ve yağ bezeleri eriyecektir. Bu erimeler memeleri hem sarkık hem de kötü görünüme kavuşturacaktır. Bu yüzden vücut geliştirilirken düzenli spor yapılmalı ve spor çalışması bırakılmamalıdır. Meme şişirilmesivücut geliştirmeden bilerek ve istenerek yapılan bir şeydir. O yüzden sağlığı tehdit edici bir durum yoktur. Sadece memenin vücut geliştirme bırakıldıktan sonra gelişimi durur ve kötü bir görünüme sahip olur. Vücut çalışanlar ek besinlerle memelerini şişirebilirler bu da kullanılan takviyenin özelliğine ve sağlığına göre değişir.

Doktorlar vücut geliştirmede memenin şişmesi için yapılacak şeyin doğal yollar ile gelişmesini beklemek olduğunu söylüyorlar. Yani vücut geliştirmede meme şişirilmesi istenerek yapılan bir şeydir herhangi bir tehlikesi yoktur. Sadece vücut çalışması bırakıldıktan sonra meme büyümesi durur ve meme sarkmaya başlar geri toplanması için tekrar spor yapılması gerekmektedir. Spor yapılması ile büyüyen doğaldır ve herhangi bir hormonsal bozukluk teşkil etmez

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir