İsotrexin Jel

Paylaş
 

İsotrexin Jel İçeriği

İsotrexin Sivilce Kremi, Glaxo Smith Kline firması tarafından geliştirilmiş, tıbbi ve farmokolojik içerikli normal reçete ile satılan bir ilaçtır. İsotrexin Jel, Isotretinoin + Eritromisin etken maddeli bir ilaçtır.

İsotrexin Nedir?

Uzmanlar tarafından sıkça tavsiye edilen İsotrexin jel,  aslında bir topikal antibiyotiktir ancak içerdiği isotretinoin sayesinde sivilce tedavisinde pek çok harici ilacın önüne geçmektedir. Zira enfekte olmuş veya olması muhtemel tüm akneleri tedavi etmektedir.

Haricen kullanılan, çok fazla yan etkisi olmasa da, kullanımının hekim denetimde olması gereken bir ilaçtır. Zira her akne için isotrexin kullanılacak diye bir koşul bulunmamaktadır.

İsotrexin Nasıl Kullanılır?

İsotrexin Jel Nasıl Kullanılır sorusunun bu kreme özgü özel bir cevabı yoktur. Diğer bütün kremler gibi tatbik edilecektir. Elbette kullanmadan önce etken maddelerine karşı alerjik olup olmadığınızı test etmenizde fayda vardır.

Bu tip kremlerin tümünde uygulama yüzeyi öncelikle iyice temizlenip, kurulanmalıdır. Daha sonra abartılı olmamak şartıyla, sivilceli bölgeye nüfuz edecek biçimde yayılmalı ve derinin kremi çekmesi beklenmelidir.

İsotrexin jel, hekim tarafından aksi belirtilmediği sürece, günde bir kez, mümkünse geceleri uygulanmalıdır.

Uygulama esnasında ve yarım saat kadar sonrasına kadar yanma, birkaç saat süren kızarıklıklar görülebilir, içeriğin etkileridir. Ancak, aşırı yanma veya kızarıklık gözlemlemeniz durumunda derhal bol su ile yıkayıp, hekiminize başvurmanız gerekir. Her ne kadar İsotrexin için bu tip bir problem rapor edilmemiş olsa da, tedbirli olmakta fayda vardır.

İsotrexin Jel kullananlar, ilacın 6-8 hafta içerisinde tam anlamıyla etkisini gösterdiği ve ciddi verim alındığını bildirmişlerdir. Klinik testlerinde de, ilaç, çok hızlı etki eden, akne ve enfeksiyon tedavisinde çok başarılı bir ilaç olduğunu kanıtlamıştır.

İsotrexsin jel hamilelikte kullanılırmı

Hamilelikte sivilce kremi kullanılır mı gibi bir düşünceniz varsa, İsotrexin hamilelikte kullanımı hakkında şüphedeyseniz aşağıdakileri mutlaka okuyunuz.

ISOTREXIN’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler ISOTREXIN’i aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ!

Eğer;
• İsotretinoin, eritromisin veya ilacın içeriğindeki diğer maddelere karşı alerjik iseniz
• Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız
• Emziriyorsanız

İsotreksin Yüzde Kullanımı

İsotrexin jel yüzde ne kadar kalmalı, isotreksin jel sivilce izlerini geçirir mi, isotreksin jel sivilce lekeleri hakkında bazı doktor sitelerinde isotrexin jel kullananlar yaşadıkları sorunları dile getirmektedir. İşte bazı isotrexin hakkında sıkça sorulan sorular.

 • Sivilce ve sivilce lekeleri sorunum için doktora gittiğimde bana sadece isotrexin jel verdi . Akşam yatmadan önce sadece sivilce üzerine ve sivilce lekelerimin üstüne sürmemi ,sabah uyandığımda yıkamamı söyledi . Bunun dışında başka bir şey söylemedi . Bugün jeli kullanalı 10 gün oldu . Ve sürdüğüm yerlerde kızarıklık oluştu , bugün sürerken de kızaran yerlerimin sızladığını hissettim . Bu kızarıklık ve sızlama durumu normal mı ? 10 gün sonra oldu bu durum . Kızarıklık durumunda hala kullanmaya devam etmeli miyim ? En çok merak ettiğim ise ; bu jeli ben kaç ay kullanmam gerekiyor ? bunu kullanırken yanında bir şey kullanmam gerekiyor mu nemlendirici gibi ?

Doç. Dr. Emel ERDAL ÇALIKOĞLU

Dermatoloji

Normaldir. kızarıklık rahatsız ediciyse gün aşırı kullanın.

 • Doktor sırtta kullanmam için ısotrexın jeli verdi. Kimse sırttan bahsetmemiş herkes yüzünde kullanmış. Bu jeli sırtta kullanabilir miyim? Nasıl kullanmalıyım?

Uzm. Dr. Aslı AYTEKİN

Dermatoloji

Merhaba …….. hanım akne ilaçları akneli vücut bölgelerinin hepsine kullanılabilir. ancak jel formülasyonları yüz dışındaki vücut bölgelerine sürmek uygulamada zorluklar yaratabiliyor. bu nedenle sırtta daha çok losyonlar tercih edilmekte. doktorunuz tedavi için uygun ilaç olduğunu düşünmüştür. ilacı akşam saatlerinde sürüp sabah ılık duş alarak ya da bir pamuğu ıslatıp silerek temizleyebilirsiniz. sağlıklı günler.

 • Yüzümde aşırı sayılmayacak kadar özellikle alın ve arada bir çıkan yanaklarımdaki sivilcelerimden muzdaribim. cildiye doktorum bana clindoxyl ve isotrexin ilaçlarını verdi. Ve İlacın kullanımı da şöyle yazdı, isotrexini ilk hafta akşamları haftada iki kez, ikinci hafta iki günde bir sonraları ise her gece sabunla yüzümü yıkadıktan sonra, Clindoxyl ilacını da her sabah nohut kadar yazmış. Ancak clindoxylın prospektüsünde akşam sürülmesi gerektiği yazıyor. Şimdi bu durumda ben bu iki ilacı nasıl kullanmalıyım acaba? Bu ilaçları kullanırken daha önce de dışarı çıkarken kullandığım imexi kullanmaya devam edebilir miyim? Ayrıca imexten sonra hemen güneş kremi sürülür mü? Bir de sabunla yıkamam yüzümü tahriş eder mi sabunun üzerinde nemlendiricili ve kurutmaz yazıyor. Doktor dove demişti ama sizin önerebileceğiniz başka bir şey var mıdır? şimdiden teşekkürler.

Prof. Dr. Erol KOÇ

Dermatoloji

Gece ya isotrexin yada clundoxyl sürmelisin ikisi birden olmaz. sabah da imex methem iki ay kadar sonra hersey yoluna girer.. sabun da imex sabun olsun

İsotrexin Yan Etkileri

İsotrexin yan etkileri fazla olmayan, ancak sivilce kremleri içerdiği kimyasallar sebebiyle bir takım etkiler oluşturabilecek bir ilaçtır. Bunlar,

 • Uygulama bölgesinde dermatit, egzama ve cilt kuruluğu gibi reaksiyonlar
 • Ciltte kızarıklık
 • Ciltte soyulma ya da pullanma
 • Ciltte yanma hissi
 • Kaşıntılı cilt
 • Aleıjik reaksiyonlar
 • Kaşıntı, kurdeşen
 • Karın ağrısı
 • İshal
 • Güneş ışığına karşı artmış hassasiyet
 • Cilt renginde solma
 • Cilt renginde koyulaşma
 • Yüzde şişlik
 • Uygulama bölgesindeki kıl köklerinde iltihap

Gibi beklenen yan etkilerdir.  Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus, yan etkilerin şiddetidir. Örneğin şişlik, aşırı bir boyuta ulaşırsa mutlaka hekime danışılması gereklidir. Aynı şekilde solma veya koyulaşma da hekime başvurulması gereken hususlardır. İshal, Karın ağrısı gibi durumlar çok fazla rastlanmayan münferit olaylardır.

İsotrexin Prospektüsü uyarılar kısmında, ciltte hissizlik, yutak bölgesinin şişmesi gibi durumların  görülmesi durumunda en yakın acil servise başvurulması gerektiği belirtilmiştir.

İsotrexin Fiyatı

ISOTREXIN jel 30 G {Glaxo} 2018 YILI FİYATLARI
Etken Madde Isotretinoin + Eritromisin 15.42 TL
Reçete Durumu Reçeteli Satılır 15.42 TL
İthal / İmal İthal [ Ref.Ülke :Portekiz ] 15.42 TL
Ruhsat Sahibi Firma Glaxo Smith Kline İlaçları San.Ve Tic.A.Ş
ATC Kodu D10AD54

İsotrexin Muadili

ISOTREXIN jel 30 G {Glaxo} İlaç Eşdeğerleri

ETREXIN jel 30 G
Vem İlaç Sanayi Ve Ticaret Ltd. Şti,8699844340995
17.71 TL 16 Şub 2018
MUNDERM jel 30 G
Helba İlaç Ve Dış San. Tic. Ltd. Şti,8680008350004
16.10 TL
 • Site Yorum

Bir yorum bırak