Sağlık

Isırgan otu yakmasına ne iyi gelir?

Baharla beraber doğanın bize sunduğu çok yararlı bitkilerden biri de Isırgan otu’dur. Isırgan otu çıplak elle dokunduğumuzda elimizi yakar ve kaşındırır.

Isırgan otunun cilt üzerindeki etkilerinden dolayı, ısırgan toplamada yada yazları tarlada çalışanlar ısırgandan korunmak için el ve bacaklarını örterler ve bu şekilde toplama işlemini gerçekleştirirler. İşte ısırgan otu yakmasına ne iyi gelir;

Isırgan otu baharla beraber doğada kendiliğinden çıkan yararlı olduğu kadar, değdiği çıplak teni kaşındıran, yakan bir bitkidir. Isırgan toplama işi genellikle ele eldiven takarak, bitkinin saplarından tutulup,  makasla kesilir. Bağışıklık sistemini güçlendirmede çok etkili olan ısırgan otu, aynı zamanda kanı da temizler. Kan yapıcı özelliğiyle tercih edilen ısırgan otunun yemeği yapılarak tüketilebilir. Aynı zamanda ısırgan otu kurutularakta kullanılabilir. Kurumuş ısırgan otunun çayı demlenebilir.

Isırgan yakmasına ne iyi gelir?

Çıplak tene dokunduğunda yakan ısırgan otunun bu özelliği organik asitlerden kaynaklanmaktadır. Isırganın bu yakan özelliği ile romatizma ve mafsal ağrılarını dindirdiği bilinmektedir. Isırgan otunun değdiği yerlerde yanma nedeniyle kan deveranını arttırdığı bilinmektedir.

Isırganın yanmasını engellemek için

  • Isırganın değdiği yeri suya tutun
  • Ve hemen ardından ısırgan otunun değdiği yere antihistaminik etkili losyon sürün
  • Kaşıntı ve yanma hemen duracaktır.

Bu yazımızda ısırgan otu yakmasına ne iyi gelir sizlere yardımcı olmak istedik. Isırgan otu kaşındırıcı ve yakıcı bir bitkidir. Isırgan otuna çıplak elle dokunmamaya özen gösteriniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir