Sağlık

İshale Ne İyi Gelir?

İshale Ne İyi Gelir?

Karın ağrısı ve ishale ne iyi gelir, ishal nasıl geçer işte size önerilerimiz… İshal başlı başına ölümcül noktalara gidebilecek önemli bir rahatsızlık. Bu rahatsızlık vüdun hızla su kaybetmesine neden olur. Evde ishal tedavisi için bitkisel çözümler bulunmakta, bu yöntemler kısa süreli ishal rahatsızlığında etkilidir.

İshale Bitkisel Çözüm

İshale İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir? İshalde yenilen yemeklere dikkat edilmeli. Örneğin posalı ve lifli yiyeceklerin tüketilmesi ishali keser. Havuç, elma, pirinç, patates haşlaması, yoğurt ve ayran hemen hemen hepimizin evinde bulunur. Bu yiyecekler de ishal tedavisinde oldukça etkilidir. Genellikle ishal olan kişilerde iştahsızlık olur. Bu nedenle zor da olsa bu yiyecekleri tüketilmesi gerekir. Maden suyu, gazoz, Türk kahvesiyle limon karıştırıldığında ortaya çıkan karışım da ishale çok iyi gelir. Kısa sürede geçmeyen ishallerde mutlaka doktora başvurulmalı.

İshal Nasıl Geçer?

İshalde en çok korkulan aşırı su miktarı kaybı yaşanmasıdır. Bu nedenle atılan suyun geri kazanılması çok önemli. Bu durumda bol miktarda su içilmesine özen gösterilmeli. Evde hazırlayacağınız basit bir karışım da ishalinizi yok edebilir. Tuz ve şeker ile karışımı yapmanız mümkün.

Evde İshal Tedavisi

İshali hemen ne keser diyorsanız evde ishal tedavisi için basit bir karışım önerebiliriz. Bu karışım vücudunuzun kaybettiği sıvı ve minarelleri dengelemek için idealdir ve doktorlar tarafından ishal tedevisinde uygulanması tavsiye edilir.

Malzemeler:

1 litre temiz içme suyu ( kaynatıp soğutursanız daha iyi olur)

1 yemek kaşığı şeker

1 tatlı kaşığı tuz

Hazırlanışı:

İshale ne iyi gelir diyenler için 3 malzemeyi iyice karıştırın. Günde yarım bardak bu karışımdan için. İshal için basit yöntem ile kısa sürede sağlığınıza kavuşabilir siniz.

Bebeğiniz İshal Olursa Ne Yapmalısınız?

Kakası daha sulu olduğunda ve gün içerisinde 3 seferden fazla sulu kaka yaptığında bebeğinizin ishal olduğunu düşünebilirsiniz. Özellikle bebek ve çocuklarda ishal ölümcül olabiliyor. Bu nedenle mutlaka bebeğinizin ishal olduğunu düşünüyorsanız doktorunuza arayıp bilgi veriniz.

Bebeklerde İshale Ne İyi Gelir?

Ayrıca bu aşamada temizliğe özen gösteriniz ki bebeğiniz enfeksiyon kapmasın. Bebeğinizin altını temizledikten sonra mutlaka ellerinizi yıkamalısınız. Bebeğinizin bol bol sıvı almasına dikkat edin. Emziriyorsanız sık aralıklarla emzirmeye devam edin. Ek gıdaya geçtiyseniz sürekli su vermeyi deneyin. Şeftali, elma, muz gibi meyveler de bebeğinizin ishaline iyi gelecektir. Bu dönemde asitli içecekler ve tatlı yağlı gıdalardan uzak durun.

Bebeğimin İshali Uzun Sürerse Ne Yapmalıyım?

Bebeğinizin ishali 6 saatten uzun sürerse, fazla su kaybı söz konusuysa mutlaka vakit kaybetmeden doktorunuzu aramalısınız. Bebeklere ishal kesici ilaç verilmesini ben tavsiye etmiyorum. Doktorlar da genellikle ilaç önermezler. Doktorunuz ishalin nedenlerini gerekirse tahlillerle belirleyecek ve ona göre tedavi yöntemi belirleyecektir.

İshal İlaçları Nelerdir?

Diafuryl Fort Kapsül, Ercefuryl Kapsül, Diafuryl Süspansiyon, Eucarbon Tablet, Lomotil Likit, Perocur Kapsül gibi bir çok ilaç ishal tedavisinde kullanılır. Bu ilaçları eczanelerden temin edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir