Sivilce Tedavisi

İltihaplı Sivilce Nasıl Kurutulur?

İltihaplı sivilceler, ciltte ortaya çıkan diğer sivilcelere göre farklı bir konumda yer almaktadır. Kısacası bu sivilcelerin diğerlerine göre daha tehlikeli ve problemli olduğunu söylemek mümkündür. Özellikle kadınların

İltihaplı sivilce kurutma konusunda uyguladığı çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler arasında bitkisel uygulamaları da görmek mümkündür. Sivilceye ne iyi gelir bilmek istiyorsanız yazımızın tamamını okumanızı tavsiye ederiz.

İltihaplı sivilceleri kurutmak için neler yapılabilir?

İltihaplı sivilceleri kurutmak için birtakım bitkisel yöntemlerden yararlanmak mümkündür. Bu yöntemlerin doğru bir şekilde uygulanması ile iltihaplı sivilceler yok edilebilmektedir. İltihap barındıran sivilceler için uygulanabilecek ilk yöntemler arasında karşımıza soğan suyu kürü çıkmaktadır. Gün içerisinde 2 defa soğan kürü ile sivilcelere müdahale etmek istenen sonuçların ön plana çıkmasına yardımcı olmaktadır. Kulak temizleme çubuğu ucunda yer alan pamuk ile soğan suyunun sivilcelere uygulanması yeterlidir.

Marul suyu kürü de iltihaplı sivilcelerden kurtulmanın başka bir yolu olarak ön plana çıkar.

 • Belirli oranda marul yaprakları miksere atılır ve marulun suyu çıkarılarak sivilcelere sürülür.
 • Sabah ve akşam olmak üzere sivilcelere sürülen marul suyu, sivilceler tamamen geçene kadar uygulanmaya devam eder.

Diğer yandan bir miktar su içerisinde kaynatılan ceviz yaprakları yeterli derecede kaynatılmasının ardından süzülür ve gün içerisinde iki kez bir parça pamuk ile sivilcelere sürülür. Bir süre uygulanan kaynatılmış ceviz yaprağı suyu, iltihaplı olan sivilcelerden hızlı bir şekilde kurtulmak adına oldukça etkili bir kür olarak karşımıza çıkmaktadır.

İltihaplı Sivilcelere Çözüm

Ciltte çıkan sivilceler pek çok konuda sıkıntıya neden olduğu gibi iltihaplı oldukları anda da çeşitli problemler ortaya çıkarır. Özellikle iltihabın kurutulamaması sivilcelerin daha fazla yaygınlaşmasına ve birtakım cilt problemlerinin meydana gelmesine öncülük eder. Bu nedenle iltihaplı sivilcelere çözüm yöntemleri geliştiren uzmanların tavsiyelerine uymak ve sivilceleri doğal yöntemler ile kurutmak mümkündür.

İltihaplı sivilcelere çözüm yöntemleri arasında neler yer alır?

İltihaplı sivilceler konusunda istenen sonuçlar ön plana çıkaran çeşitli kürler bulunur. Bu kürlerden biri de vazelin kürü olarak karşımıza çıkar.

Vazelin kürü

Kürün hazırlanmasında öncelikle,

 • 1,5 yemek kaşığı vazelin ile 2 çay kaşığı kadar ardıç katranı tahta kaşık yardımı ile karıştırılır.
 • Kür sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez olmak kaydıyla sivilceli alanlara sürülür.
 • İltihaplı sivilceler geçene kadar da kürün uygulanmasına devam edilir.

Rendelenmiş turp kürü

 • Bir tane turp kabukları soyulmadan tamamen rendelenir.
 • Ardından rendelenen turp yarım litre kadar su içerisinde konulur ve ardından üzerine belirli oranda elma sirkesi ilave edilir.
 • Bu şişe sıcak olması gereken bir ortamda bir hafta kadar bekletilir.
 • Bir haftanın sonunda ise kür kullanmadan önce çalkalanır ve sabah akşam olmak üzere günde 2 defa sivilcelere uygulanır.
 • Sivilceler iltihaplarından kurtulana kadar ve cilt tamamen sivilceden arınana kadar kürün kullanımına devam edilir.

Turp kürü ile sivilcelerde bulunan iltihapların kısa zaman içerisinde yok olduğunu yakından fark edeceksiniz.

İltihaplı Sivilce Maske

Diğer sivilce çeşitlerine göre daha problemli sivilceler arasında yer alan iltihaplı sivilceler, birtakım maske uygulamaları ile kısa sürede ortadan kaldırılabilmektedir. Maskelerin düzenli bir şekilde uygulanması sivilceler üzerinde tedavi edici etkiler ön plana çıkarır ve var olan iltihabın kurutulmasının ardından sivilceleri yok ederek pürüzsüz bir cilt yapısının ortaya çıkmasını sağlar. İltihaplı sivilce maske uygulamalarını için aşağıdaki örnekler verilebilir.

İltihaplı sivilceler için hangi maskeler uygulanabilir?

İltihaplı Sivilce İçin maske 

 • 1 avuç dolusu kadar çilek ya da ahududunun tedarik edilmesi gerekir.
 • Tercih edilen meyve püre haline getirilir ve ardından cilde uygulanır.
 • Ancak çilek ya da ahududu maskesinde cilt kuru ise püre içerisine 2 çorba kaşığı kadar süt kremasının eklenmesi tavsiye edilir.
 • Maske daha önceden temizlenmiş olan cilde uygulanır ve uygulamanın ardından 10 dakika kadar beklenir.
 • Bekleme süresinden sonra cildin yıkanması yeterli olacaktır.

İltihaplı sivilceler için başka bir maske uygulaması ise limon maskesi olmaktadır. İlk olarak 2 adet limon alınır ve kabukları soyularak 2 çorba kaşığı kadar su içerisinde ortalama 3 dakika kadar bekletilir. Bunun ardından limonlar mutfak robotunda püre haline getirilir ve cilde uygulanır. Temizlenmiş cilde uygulanması gereken maske, pamuk yardımı ile hafif dokunuşlar yaparak sürülür. Uygulama işleminin ardından birkaç dakika yüzde bekletilir ve sonrasında ılık su ile durulama yapılır. Yüzün havlu ile kurulmasının ardından ise nemlendirici sürülür ve maskenin günlük olarak uygulanması önerilir.

Sizlere bu yazımızda iltihaplı sivilce nasıl kurutulur, iltihaplı sivilce maske tarifi verdik. İltihaplı sivilce kurutma hakkında deneyim ve tecrübelerinizi yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir