Sağlık

İdrar Yolu Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?

Erkeklerin idrar yollarında birtakım nedenlerden dolayı bazı problemler meydana gelir. Bunlar arasında idrar yaparken yanma hissi, idrar yolunda akıntı meydana gelmesi, sık sık idrara çıkma isteği ve idrar yaparken tıkanmaların oluşması şeklindedir. Bu tür durumlardan herhangi biri meydana geldiğinde muayene olunması gereken bölüm bevliye yani diğer adıyla ürolojidir. idrar yolu hastalığına hangi bölüm bakar? sorusunun cevabı net bir şekilde üroloji olmaktadır.

İdrar yolu problemlerinde neden ürolojiye muayene olunur?

Tıp alanında vücudumuz çeşitli bölümlere ayrılmıştır ve tıpın her alanı kendi içerisinde ayrı bir uzmanlık barındırır. İdrar yollarındaki problemler için ürolojiye muayene olunmasının nedeni ise yaşanan soruna yerinde ve doğru bir teşhis koymak içindir. Her bölümün kendi alanında uzman ve yeteri kadar bilgisi olduğunu düşünülürse idrar yolu problemlerini en iyi tedavi edecek sağlık departmanı ürolojidir.

Ürolojiye idrar yolu problemlerinden biriyle başvuran hastalar öncelikle ürologlar tarafından muayene edilir. Bunun ardından ise çeşitli testler ve analizlerle sorunun tam olarak neden kaynaklandığı anlaşılmaya çalışır. Problemin nerede ve neden olduğu anlamak için bir veya birden fazla tahlil yaptırılması mümkündür. Bu tamamen hastayı muayene eden doktora bağlıdır.

Eğer siz de idrar yolu konusunda bazı problemler yaşıyorsanız ve bu durum size oldukça rahatsızlık veriyorsa yapmanız gereken bir an önce üroloji bölümünden randevu almak ve bir üroloğa muayene olmak kadar kolaydır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir