Sağlık

Horlama Nedenleri ve Tedavisi

Horlama sorunu yaşayan insanların en büyük şikayeti; farkında dahi olmadıkları bir durum nedeni ile çevresindeki insanlar tarafından yadırganmalarıdır. Horlama sorunu gece uykusu esnasında yaşanan ve kişinin bilinci dışında gelişen bir durumdur. Uyku esnasında tamamen bilinçsiz bir şekilde uyuyan kişi, nefes alabilmek için vücudunun uyguladığı solunum işlemi esnasında titreşim haline geçen dokular nedeni ile horlama sesi çıkartır. Bu yazımızda horlama nedeni, horlama belirtileri, horlama tedavi yöntemleri, horlama tedavisi, horlama tedavisi evde nasıl yapılır, horlama nasıl geçer gibi soruların cevabını aramaya çalışacağız.

Horlama sorunu birçok farklı nedenden ötürü gelişebilen ve sorunun türüne göre tedavisi uygulanan bir rahatsızlıktır.

Horlama nedenleri üzerine yapılan araştırmalar;

  • Geniz eti büyümesi
  • burun deliklerinin genetik olarak asimetrik olması
  • küçük dil anormallikleri
  • burun kemiği bozuklukları
  • dil kökünün genişlemesi
  • damak yumuşaması

gibi birçok farklı nedenden ötürü insanların horladığını ortaya çıkartmıştır. İstatistiksel olarak; dünya üzerinde yaşayan insanların neredeyse %25′i horlama sorunu yaşamaktadır. Bilimsel araştırmalar sonucu dünya nüfusunun %20′sinin de hayatının bazı bölümlerinde horlama sorunu yaşadığını belirlemiştir. Bu açıdan bakıldığında dünya üzerindeki insanların neredeyse %50′si horlama sorunu yaşamaktadır ve geri kalan insanların da hayatlarının sonuna kadar horlama sorunu yaşamayacaklarının bir garantisi yoktur. Bu nedenle bilim adamları horlama sorunun çözülmesi için birçok araştırma yapmıştır ve değişik ürünler ve tedaviler geliştirmiştir.

Horlama sorununun giderilmesi için horlama giderici oldukça fazla ürün vardır. Burun bandı, burun halkası, horlama önceleyici cihazlar, horlama giderici yüzük, burun jeli, horlama yastığı ve horlama protezi gibi pek çok burun aparatı insanların horlama sorununa çare olmak için geliştirilmiştir. Bu tür horlama giderici ürünlerin kullanılması ile her insanın horlama sorunun çözüleceğine dair bir garanti söz konusu değildir. Horlama sorunu olan insanlar genellikle hekim kontrolüne gitmeden ve herhangi bir endoskopik muayeneye girmeden, horlama sorunlarını kendi başlarına bazı ürünleri kullanarak gidermeye çalışmaktadır. Doktor muayenesinin gerekliliğinin en büyük nedeni, kişinin horlama sorununa neyin yol açtığının tam olarak belirlenmesidir. Horlama sorunu yaşan bir kişinin dil kökünde genişleme varsa, burun bandı gibi bir ürün kullanarak horlama sorununa çözüm sağlaması mümkün değildir. Zira burun bantları burundaki fiziksel bozukluklar nedeni ile horlama sorunu yaşayan insanlar için geliştirilmiş ürünlerdir.

Horlamaya Tedavisi Evde?

1 – Horlama yatış pozisyonu: Sırt üstü yatmamaya dikkat edilmeli:

Horlama yatakta yatma şekline göre de değişmektedir. Sırt üstü yatıldığında horlamanın arttığı görülmektedir. Bu nedenle yan veya yüz üstü yatılması gerekir. Uyurken sırt üstü yatmayı engellemek için pantolon veya pijamanın arka cebine tenis topları koyulabilir. Bu şekilde sırt üstü yatma ve horlama engellenmiş olur.

Her zaman yan tarafa doğru yatmak da bir süre sonra boyun ağrısına neden olabilir. Bunun için ek yastık veya özel yastıklar kullanılabilir. Bunun dışında anti-horlama yastıkları da temin edilebilir.

2. Horlamaya çözüm: Alkolün azaltılması ve yorucu yaşam tarzının değiştirilmesi:

Fazla miktarda alkol tüketimi ciddi hastalıkların başlangıcı olduğu gibi horlamayı da arttırmaktadır. Alkol insan vücudunda kasları rahatlatır ve uyku halindeyken boğaz kaslarını gevşetir. Bu şekilde uykuya daldıktan sonra şiddetli horlamalar başlamaktadır.

Doktorlar, alkol aldıktan sonra uyuduğunda horlama ihtimalinin diğer durumlara göre daha yüksek olduğunu söylüyor. Bu nedenle horlamayı engellemek için alkol tüketimini azaltmak gerekmektedir. Sakinleştirici ilaçlarda da kasları gevşettiği için aynı durum geçerlidir. Sakinleştirici kullanımı da azaltılarak horlama engellenebilir.

3. Horlamaya çare: Aşırı kilolu olma:

Horlama ince insanlarda da kilolu insanlarda da görülür. Ancak kilolu kişilerde horlamanın daha fazla olduğuna rastlanmıştır. Boyun bölgesinde oluşan yağlar ağırlık yapmaktadır. Yağ dokusu, solunum yollarının sıkıştırılmasına ve serbest hava akımının engellenmesine neden olmaktadır. Bu nefes rahatsızlığı ise uyku halindeyken horlamaya neden olmaktadır.

4. Horlama için ne yapmak gerekir: Burun kanallarını açma:

Horlama ile başa çıkmak için burun ve boğaz solunum yollarını açmak yararlı olacaktır. Bazen burun tıkanıklığının sebebi enfeksiyon ya da üşütme olabilir ve bunlar horlamaya neden olabilir. Hastalığı tedavi etmek için kullanılacak ilaçlar solunum yollarının açılmasını da sağlayabilir. Bu şekilde rahatlıkla hava alınması sağlanarak horlama engellenir. Aynı zamanda yatmadan önce ılık bir duş alınması faydalı olacaktır.

5. Horlama için çözüm: Nemlendirici kullanmak:

Solunum yollarının temizlenmesi ve açılması için odaya çeşitli nemlendiriciler konulabilir. Bu şekilde rahat nefes alınması sağlanır.

6. Vücudun sulu tutulması:

Çok sıvı almak horlamadan kurtulmaya yardımcı olabilir. Su alımı artırılmalıdır. Gün içerisinde 8 ila 10 bardak su tüketilmesi önerilir.

7. Horlamaya iyi gelen yastık:

Bazen, yastık değiştirmek ve elektrikli yatak takımlarını tercih etmek horlama sorunu ile başa çıkmaya yardımcı olabilir. Zaman içinde toz akarları ve parçaları tüm yatak malzemelerinin arasında ve üstlerinde birikebilir. Bunun sonucunda tozlar uyku sırasında boğaza ve genze kaçarak kişinin nefes yolunun çok az da olsa tıkanmasına ve bu yüzden de horlamaya neden olabilir. Bu tozlar gözle görülebilen tozlar değildir. Bu yüzden temiz olmak dışında başka bir şekilde korunma seçeneği yoktur. Elektrikli süpürge ile yatağın ve yastıkların tozunun alınması bu nedenle görülebilecek horlamanın engellenmesini sağlar.

8. Horlamaya iyi gelen bitkiler: Nane yağı:

Nane yağı, burun deliklerine sürülerek horlama ile mücadele edilmeye yardımcı olabilir. İltihaplanmanın da yok edilmesine yardımcı olabilecek anti-enflamatuar özellikleri üzerinde taşıdığını kanıtlamıştır. Birkaç damla nane yağı burun deliği çevresine ve biraz da burun deliğinin çeperlerine sürüldüğü takdirde kişinin gece uykusu boyunca nefes açısından daha rahat uyumasını sağlamaktadır. Horlama durumu bu şekilde engellenmiş olacaktır. Bu yöntem yerine nane yağı ile su karıştırılıp kaynatılarak gece uyumadan önce bu karışımın buharı nefes ile ciğerlere çekilebilir. Bunun yanı sıra su ve nane yağı karışımı ile gargara da yapılabilmektedir.

9. Horlamaya hangi yağ iyi gelir: Zeytinyağı:

Zeytinyağı çok sayıda sağlık faydası vardır. Buhar ile kullanılabilir. Bu yağ az miktarda yudumlarken de yararlı olabilir. Ayrıca, kalp sağlığı için de yararlıdır. Zeytinyağı, kanıtlanmış bir anti inflamatuar ajan olarak solunum geçit dokulara kolaylaştırır ve hava akımı için açık bir geçiş sağlar aynı zamanda şişlikleri azaltır. Düzenli olarak kullanıldığında horlamayı ve boğazda mukus kalıntısını azaltır.

10. Horlamaya bitkisel tedavi: Adaçayı:

Adaçayı, içerisinde anti mikrobiyal ve anti inflamatuar özelliklere sahip bileşenler içerdiği kanıtlanmış olan eski bir bitki olarak kabul edilmektedir. Bu bitki horlama ile başa çıkmak için kullanılabilir. Kullanımı mukus nedenli tıkanıklığı ve solunum yolları iltihabını azaltmayı sağlar. Adaçayı yaprakları suda kaynatılır ve elde edilen suyu eşit miktarda elma sirkesi ile karıştırılır. Karışım kaynatılır. Başın etrafı temiz bir havlu ile sarılır. Bu şekilde ağız ve burun ile karışımın kaynatılması ile çıkan buhar teneffüs edilir.

11. Horlamaya iyi gelen yiyecekler: Sarımsak:

Sarımsak neredeyse her evde bulunan ve her gün kullanılabilen bir yemek malzemesidir. Birçok kişi bu besinin rahatsız edici bir kokuya sahip olduğunu düşünmektedir. Ancak sarımsak uyku sırasında görülen horlama sorunu ile savaşmak için kullanılabilmektedir. Burun içinde ve burun kanallarında mukus birikmesini engelleyerek tıkanmanın azalmasına yardımcı olur. Solunum sistemini etkileyen herhangi bir inflamasyonu da etkisiz hale getirmektedir. Sinüs ile ilgili tıkanıklıkları ve bu neden oluşan horlamayı engelleyecek etkilere sahip bir besindir.

Çiğ sarımsak karanfil ile birlikte çiğnenerek ve hemen ardından su içerek kullanılabilir. Sarımsağın güçlü kokusundan hoşlanılmıyor ise başka yollar da denenebilir. Sarımsağı pişirerek de kullanmak mümkündür. Bundan da rahatsız olunuyor ise son olarak sarımsak kapsülleri de kullanılabilir. Bu kapsüller sarımsak kokusu içermemektedir. Sadece içerisinde sarımsak özü bulunmaktadır. Bu kapsüller eczanelerden ve genel sağlık merkezlerinden temin edilebilmektedir.

Horlama çoğunlukla hayati tehlike oluşturmasa da bazı durumlarda boğulmaya neden olabildiği gibi aynı zamanda başka hastalıkların habercisi de olabilir. Bu yüzden geçmeyen şiddetli horlamalar var ise mutlaka doktora başvurmak gerekmektedir.

Horlama Duası

Horlama Duası, Horlamak, kişinin günü içinde ki yoğunluğundan stresinden ve koşuşturmasından oluşan yorgunluk nedeni ile dinlenmek istediğinde vücudun verdiği bir reaksiyondur.

Horlama Duası, Horlama duası uykusuzluk problemi çeken her kişinin okuması gereken çok önemli dualardır. Kişilerin uyuyama ve uykuda horlama ile uyanmalarına çözüm bulan horlama duası sayesinde gece rahat bir uyku çekecek ve uyurken artık horlamayacaksınız. Peygamber Efendimiz (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem) şöyle buyurmuştur: Ey! uyumaya niyetlenen kimse yatağına uzan ve şöyle söyle
Horlama Duası:
Allah’ım (Celle Celaluhu) Nefsimin arzularını ancak Sana emanet ettim. Bütün benliğim ile sadece Sana yöneldim. Bütün işlerimi Sana emanet ettim. Sırtımı ise sadece Senin kudretine dayadım.
Horlama Duası :
Allah’ım (Celle Celaluhu) yıldızlar söndüğü ve gözler kapandığı zaman Sen ise hayat sahibi olan, daimi duran ve tutansın. Seni ne bir uyku tutar neden bir uyuklama. Ey Hay olan Allah’ım (Celle Celaluhu) Kayyum olan Allah’ım (Celle Celaluhu) gecemi rahat kıl ve gözlerimi kapatıver.

Horlama Sebepleri

Horlama sorunu dünya üzerinde yaşayan insanların yaklaşık olarak %45′inin ömrünün bir bölümünde yaşadığı ya da yaşayacağı bir sağlık sorunudur. Bu da bilim adamlarını neredeyse dünya nüfusunun yarısını ilgilendiren horlama nedenlerikonusunu araştırmaya yöneltmiştir. Horlamanın tedavisi sağlanması için pek çok horlama ilacı ve horlama giderci ilaç geliştirildiği gibi, horlamanın bitkisel tedavisi üzerine de birçok araştırma yapılmıştır. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucu; insanların horlama sorunu yaşamasının sadece tek bir nedeninin olmadığı, birçok farklı nedenden ötürü insanların horlayabildiği ortaya çıkmıştır.

Horlamanın ilacı olarak adlandırılan kimyasal ilaçlar genellikle; burun bölgesinin arka kısmında yer alan geniz etinin zaman içerisinde aşağı sarkarak, solunum işlemi esnasında akciğerlere giren havanın karşısına da bir direnç oluşturduğu durumlarda kullanılmaktadır. Horlamanın bitkisel tedavisi olarak adlandırılan doğal karışımlar; geçirilen kronik sinüzit, grip, soğuk algınlığı ve bu tür hastalıklar nedeni ile burunun tıkanması ve kişinin nefes almak için uyku esnasında ağzını açmasını nedeni ile oluşan horlama sorunlarının tedavisinde kullanılır. Horlamanın bitkisel tedavisi daha ziyade kişinin hastalığının etkisi olarak gelişen burun tıkanıklığının üstesinden gelmeyi amaçlar ki böylece kişi uyku esnasında rahat bir şekilde burnundan nefes alarak horlamasın.

Horlamanın tedavisi belirtildiği üzere kişinin hangi bölgesinde sorun olduğuna göre değişmektedir. Horlamanın çözümü demek, kişinin horlamasına neden olan sorunun tedavi edilmesi demektir. Horlama sorunlarının çözümü için kullanılan bir başka tedavi yöntemi de son yıllarda oldukça popüler hala gelen horlama cihazı aparatlarıdır. Burun bölgesine gece yatmadan önce takılarak kullanılan horlama cihazı; kişinin horlamasının nedeni burun yapısında meydana gelen burun eti, burun kemiği yamukluğu ya da burun deliklerinin simetrik olmaması gibi sorunlarda kullanılmaktadır.

Çok kolay bir şekilde takılan horlama cihazı, kişinin uyku esnasında burun deliklerinin nefes almak için daha elverişli bir pozisyona gelmesini sağlar. Böylece kişi uyku esnasında çok rahat bir şekilde nefes alabilir ve böylece horlama sorunu da ortadan kalkmış olur. Görüldüğü üzere horlamanın tedavisi tamamen horlamanın nedenleri ile bağlı olarak değişen uygulamalar bütünüdür. Böylece horlamanın tedavisi çözüm odaklı bir şekilde gerçekleştirilmiş olur.

Horlama Tedavi Yöntemleri

Horlama tedavi yöntemleri üzerine internette araştırma yapan insanların sayısı ülkemizde de binleri geçmiştir. Dünya üzerinde en yaygın olarak görülen sağlık sorunlarından biri olan horlama, her ne kadar insan yaşamı için bir tehdit oluşturmasa da uzun vadede kişinin ve çevresindekilerin büyük sorunlar yaşamasına neden olabilir.

Horlama tedavi merkezleri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaygın olarak hizmet vermeye başlamıştır. Çocuklarda horlama tedavi yöntemleri üzerine de yaygın olarak devam eden araştırmalar, horlama tedavisi nasıl yapılır sorusuna etkili bir cevap bulmak için yöntemler geliştirilmesini sağlamaktadır. Günümüzde horlama ilacı kullanarak burun bölgesindeki geniz genişlemenin tedavi edilmesi dahi sağlanabilmektedir. Sürekli horlamak tedavi edilmesi gereken bir sağlık sorunudur ve ilerleyen aşamalarda insanların solunum sistemlerinde ve vücut organlarında sorunlar oluşmasına dahi neden olabilir.

Horlama çocuklarda da yaygın olarak görülen bir durumdur ve vakit kaybedilmeden uzman bir hekime başvurulmalıdır. Horlama çocuklarda görüldüğünde hekime başvurularak, çocuklar için özel olarak geliştirilmiş endoskopi cihazları ile çocuğun burun yapısı incelenir. Asıl horlama nedenleri belirlendikten sonra horlama tedavi yöntemleri arasından çocuk için en uygun olan seçilir. Horlama çocuklarda yaygın olarak burun bölgesinin arkasındaki geniz etinin büyümeye bağlı olarak anormal gelişmesinden kaynaklanır ve büyük bir olasılık ile zaman içerisinde kendiliğinden iyileşir. Yine de hekimler horlama ilacı tedavisi uygulayarak çocukların geniz etlerinde oluşan genişlemenin giderilmesini ve böylece horlama sorununun ortadan kaldırılmasını sağlar. Ancak horlama çocuklarda bazı durumlarda risk oluşturabilmektedir.

Her ne kadar çok küçük bir ihtimal dahi olsa da, geniz etinin anormal derecede büyümesinden kaynaklanan bazı horlama sorunlarında çocuğun nefesinin uyku sırasında durma ihtimali vardır. Yapılan araştırmalar bu durumun oldukça nadir rastlanan bir sonuç olduğunu ortaya koysa da, hekim bu ihtimali de ortadan kaldırarak çocuğun sağlığı ile ilgili herhangi bir risk oluşmaması için cerrahi müdahaleyi de gerekli görebilmektedir. Operasyon ardından kullanılan horlama ilacısayesinde çocuğun horlama sorunu 1-2 hafta içerisinde tamamen ortadan kalkar.
Horlama çocuklarda yaygın olarak görülen ve yukarıdaki küçük ihtimal dışında basit bir şekilde iyileştiren bir sorundur.

Horlama sorunu dünya üzerindeki insanların neredeyse dörtte birinde görülen ve son derece yaygın bir problemdir. Bilim adamları horlama nedenleri üzerine yaptığı araştırmalar sonucu, horlama tedavisi için çok farklı yöntemler geliştirmiştir. Horlama tedavisi yöntemlerinin nasıl şekilleneceği, tamamen horlama nedenleri ile ilgili bir durumdur. Her insanın horlama tedavisi ihtiyacı, vücudunda görülen horlama nedenleri doğrultusunda belirlenmektedir.

Kişide görülen horlama nedenleri kronik sinüzit gibi burun akıntısına neden olan hastalıklardan kaynaklanıyorsa, horlama tedavisi bitkisel yollar ile de sağlanabilmektedir. Ancak burun bölgesinin arka kısmında yer alan geniz etinin anormal derecede büyümesinden kaynaklanan horlama nedenlerihorlama tedavisi yapan hastaneler bünyesindeki hekimlere başvurularak çözülmelidir. Horlama tedavisi İstanbul başta olmak üzere ülkemizin neredeyse tüm illerinde yaygın olarak yapılmakta ve gelişen endoskopik aletler ile hastanın horlama nedenleri kesin olarak çok kız bir süre içerisinde belirlenmektedir. Horlama nedenleri geniz eti genişlemesi olan kişilere, horlama tedavisi yapan hastaneler bünyesinde çalışan hekimler tarafından genellikle horlama ilacı tedavisi uygulanmaktadır.

Kişiye uygulanan horlama ilacı tedavisi geniz etinin sıkılaşmasını sağlayarak, horlama nedenlerini ortadan kaldırmakta ve kişinin horlamasına kalıcı bir çözüm getirmektedir. Horlama tedavisi İzmir ve çevresi illerde de yaygın olarak uygulanmaktadır. Özellikle horlama tedavisi yapan hastaneler Ankara, İstanbul ve İzmir başta olmak üzere gelişen teknolojinin son imkânları kullanılarak uygulanmaktadır.

Horlama tedavisi Ankara ve İstanbul’da yer alan horlama tedavisi yapan hastaneler ile sağlık riski içeren horlama sorunlarında acil müdahale edilebilmektedir. Geniz etinin aşırı derece büyümesinden kaynaklanan bazı horlama sorunlarında, kişinin uyku esnasında solunumunun durma ihtimali vardır. Bu tür durumlarda acil olarak başvurulan horlama tedavisi yapan hastaneler, bu konuda uzman hekimlerce yapılan horlama ameliyatları için ideal seçimlerdir.

Horlama sorununun tedavisi için insanların öncelikle mutlaka bir uzman hekime endoskopi yaptırması ve sorunun kaynağını doğru olarak belirlemesi gerekir. Böylece kişinin horlama sorununa etkin ve hızlı bir şekilde müdahale edilebilmektedir. Bazı burun tıkanıklıkları nedeni ile meydana gelen horlama sorunlarında, basit bir burun bandı kullanımı ile dahi soruna etkili ve kalıcı bir çözüm üretilebilmektedir.

Uykuda Horlama

Yapılan araştırmalara göre; dünya üzerinde yaşayan insanların %25′i aktif olarak horlamaktadır ve toplam nüfusun %20′si de hayatının belirli bir bölümünde horlama sorunu yaşamaktadır. Geri kalan %55′lik kesiminde çevresindeki insanların horlaması nedeni ile rahatsızlık duyduğu düşünülürse, horlama sorunu dünya üzerinde milyarlarca insanı doğrudan ya da dolaylı olarak etkileyen bir sağlık problemidir.

Horlama sorunlarının ciddiye alınarak tedavisi için uzman bir hekime başvurulması çok önemlidir. Horlamaya neden olabilen birçok farklı sorun olduğundan, kişinin kendi başına piyasada satılan horlama önleyici ürünler ile horlama sorununa kalıcı bir çözüm sağlaması oldukça güçtür. Çünkü kişinin öncelikle horlamasına neden olan fiziksel sorunu tam olarak belirlemesi gerekir ki böylece sorunun çözümüne yönelik doğru tedaviyi rahat bir şekilde uygulayabilsin.

Örneğin; uyku esnasında damak dokusundaki yumuşama nedeni ile dilinin arkaya sarkmasından horlayan bir insan, burun bandı kullansa da horlamaya devam edecektir. Çünkü sorun burun deliklerinde ya da burun bölgesinde değil, tamamen boğaz bölümündeki damak dokusu ile ilgili bir durumdur. Bu kişinin uzman bir hekime müracaat ederek doğru ilaç tedavisi ile birkaç hafta içerisinde horlama sorunundan büyük bir ölçüde kurtulması mümkünken, kişinin kendi başına tedavi uygulamaya çalışması nedeni ile sorun uzun bir süre boyunca devam etmektedir.

Horlama sorunun insanların düşündüğünün aksine oldukça ciddi bir problemdir. Şayet kişi yeterli solunum işlemini gerçekleştiremediği için horluyorsa, bu durum akciğerlerine ihtiyacı olan havadan daha azının girdiği anlamına girer. Bu durumda muazzam derecede tehlikeli sonuçlar oluşmasına neden olabilir çünkü kişi ihtiyacı olan oksijeni alamıyor demektir. Başta beyin olmak üzere tüm vücut için gerekli olan 2 temel maddeden biri olan oksijen, eksik alındığında uzun dönem içerisinde oldukça ciddi ve hatta ölümcül sağlık sorunlarının yaşanmasına neden olabilir.

Ayrıca bazı burun arkasındaki geniz etinin genişlemesine bağlı horlama sorunlarında, kişinin uyku esnasında nefesinin kesilmesi ihtimali de vardır. Gece uykusu esnasında duran solunumun ise tekrar geri gelmesi kesin olmadığından, bu horlama sorunun kişi için ölümcül bir risk oluşturabilmektedir. Bu nedenle horlamanın ciddiyetine kişinin değil, uzman hekimin karar vermesi gerekir.

Horlama Nasıl Geçer?

Horlama sorunu yaşayan insanların genel olarak yaşadığı sorun, burun içerisindeki geniz etinin yapısının bozulmasından kaynaklanmaktadır. Horlamaya neden olan damak yapısındaki bozukluklar, dilin kök kısmının geniş olması, küçük dildeki yapısal bozukluklar, burun deliklerinin asimetrik olması, burun kemiğinden kaynaklanan sorunlar ve burun iç kısmındaki dokusal bozukluklar gibi birçok farklı faktör olabilir. Tüm bu sebeplerin çözümü için kişiye uygulanan horlama tedavi de farklı olacaktır. Bu nedenle horlama sorunu yaşayan insanların bunun bir sağlık sorunu olduğunu anlayarak, vakit kaybetmeden uzman bir hekime başvurması gerekir.

Horlama sorunu genellikle çok büyük sağlık sorunlarına neden olmayan bir problemdir ancak hekimler muayene esnasında en ufak sağlık riski oluşturan bir problem fark ettiği anda hastaya müdahale de bulunmaya karar verebilir. Damak içerisinde ya da geniz etinin zamanla sarkarak yapısının büyümesi ile oluşan sorunlarda, çok nadir olmasına rağmen kişinin uykuda solunumunun durma ihtimali vardır. Uyku esnasında horlama nedeni ile soluk durması, bazen solunumun tekrar başlamamasına ve dolayısı ile kişinin yaşamını yitirmesin dahi neden olabilmektedir. Bu durum çok nadir olarak gelişme ihtimali olan bir sorun olsa da, hekim bu küçük ihtimali ortadan kaldırmak için hastaya cerrahi müdahale de bulunmak isteyebilir. Horlama sorunun cerrahi müdahale ile tedavi edilmesi ile hastanın hem horlama sorununa kalıcı bir çözüm getirilmiş hem de ölümcül olarak sayılabilecek bir sağlık sorununun da önlenmesi sağlanmış olur.

Horlama sorunu burun yapısının bozukluğundan kaynaklanan kişiler ise, piyasada yaygın olarak satılan burun bandı ya da horlama cihazı gibi ürünleri de kullanarak büyük oranda bu sorundan kurtulabilir. Burun bantları oldukça basit ürünler olduğundan ve herhangi bir kimyasal madde içermediğinden insan sağlığı üzerinde olumsuz bir etkiye sahip değildir. Ayrıca bu tarz ürünlerin kullanımını da çok pratik olduğundan, her insan gece yatmadan önce çok hızlı ve kolay bir şekilde uygulayabilir. Burun deliklerinin açılarak kişinin daha rahat nefes almasını sağlayan burun bantları, gece uyku esnasında horlama şikâyetlerinin de büyük ölçüde azalmasını sağlamaktadır. Böyle uyku kalitesi de büyük oranda artış gösterir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir