Cilt Bakımı

Hassas Cilt İçin Bitkisel Bakım

Hassas cilt adından da anlaşılacağı üzere cilt tipleri arasında en hassas olanıdır. Hassas cilde sahip olan kişiler sürekli olarak ciltlerinin kızarmasından ve kaşınmasından şikâyetçi olurlar. Bu nedenle hassas cilt sahipleri kişilerin cilt bakımlarını daha sık ve daha özenli bir şekilde yapmaları gerekmektedir.

Hassas cilt tipine sahip olmak genellikle genetik olsa da bazı durumlarda dış etkenlerin de etkisi olabilmektedir. Örneğin kullanılan kozmetik ürünler veya sürekli maruz kalınan stres cildinizin hassaslaşmasına sebep olabilir. Eğer siz de bu tip bir cilde sahipseniz bakımlarınızı düzenli olarak yapmanız oldukça önem taşır.

Hassas Cilt İçin Bitkisel Çözümler

Bakım olarak cildinize uygun ürünler kullanabileceğiniz gibi, evde kendiniz hazırlayıp kolaylıkla uygulayabileceğiniz bitkisel çözümlerde bulabilirsiniz. Lavantaebegümeciaynısafa çiçeği ve süt ile güzel bir bakım maskesi hazırlayabilirsiniz. 1 yemek kaşığı taze ya da 2 yemek kaşığı kuru lavanta, ebegümeci, aynısafa çiçeği ile kaynatılmış 2/3 fincan sütü bir kavanozda ağzı kapalı olarak soğumasını bekleyin. Karışımımız soğuduktan sonra bir tülbent yardımı ile süzerek kavanozunuzda saklayabilirsiniz. Soğuduktan sonra pamuk yardımı ile cildinize uygulayabilirsiniz. Sadece yüzünüze değil, bütün vücudunuza uygulayabileceğiniz bir formüldür.

Yıpranmış hassas ciltler için hücre zarlarına esneklik kazandıran bir maske uygulayabilirsiniz. Bu maske için, 1 tatlı kaşığı badem yağı1 tatlı kaşığı polen tozuyarım fincan nar suyuyeterlidir. Bu üç malzemeyi bir kapta iyice karıştırdıktan sonra pamuk yardımı ile oluşan karışımımızı yüzünüze hafifçe sürün. Yaklaşık olarak 20 dakika yüzünüzde kalmasına özen gözendirin. 20 dakika yüzünüzde beklettikten sonra ılık su ile masaj yaparak yüzünüzden temizleyin. Bu maskeyi uyguladıktan hemen sonra yüzünüzdeki kan dolaşımının hızlandığını ve cildinizin gençleştiğini fark edeceksiniz.

Her ne kadar cildinize düzenli olarak bakım uygulasanız da, önceliği cildinizi korumaya vermelisiniz. Çünkü hassas ciltler aşırı alerjik ve çok kolay bir şekilde yıpranmaya açıktırlar. Dış etkenlerden cildinizi ne kadar çok korursanız yapacağınız bakımlar o kadar verimli olacaktır.

Hassas cilt e sahip kişilerin hem bitkisel hem de hazır bakım ürünlerini düzenli olarak uygulamaları büyük önem taşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir