Diyet

Hangi Besinler Tok Tutar?

Yaz günlerine denk gelen Ramazan ayında herkes için en büyük önceliklerden biri hangi besinlerle tok kalınabileceği. Sahur ile iftar arasında geçen 17 saatlik açlık diliminde kişilerin hem işlerine konsantre olmaları hem de gündelik yaşamda enerjilerini koruyabilmeleri için doğru şeyler yemeleri gerekli.

Özellikle hasta olan kişiler, ilaç kullanan kişiler daha dikkatli bir şekilde öğünlerini ayarlamalı ve tok kalmak için doğru besinleri yemeye dikkat etmeliler.

Sahurda mutlaka ekmek tüketmeniz gerekli.

Öncelikle:

 • Çavdar ekmeği olmasına özen gösterin ve taze bir şekilde tüketmek için çabalayın.
 • Maden suyu, yeşil çay gibi içecekleri mutlaka tüketin.
 • Sahurunuzda mutlaka yoğurt ve yumurta yer alsın.
 • Haşlanmış yumurta gündelik hayatınızda da kahvaltı yapacak vaktiniz olmadığında oldukça önemli.
 • Yumurtanızın üzerine çörek otu dökerek tüketebilirsiniz.
 • Çörek otu da açlığı bastıran ve tok kalmanızı sağlayan bir besindir.
 • Süt ve az tuzlu süt ürünleri de tüketmeniz önerilir.
 • Kuru fasulye ve lifli meyveler de mutlaka sofranızda yer almalı.
 • Özellikle haşlanmış patates ve patates yemeğini sahurda tüketmeniz öneriliyor ancak kızartmadan uzak durmanız şart.

Detaylı inceleyecek olursak:

Ramazanda Çabuk Acıktıran Yiyecekler

 • Kek
 • Kurabiye
 • Tatlı
 • Çikolata
 • Bal
 • Reçel ve bunun gibi şekeri yüksek yiyecekler.

RamzandaTok Tutan Yiyecekler

Yumurta: En önemli protein kaynağı olan yumurtanın tokluk süresini uzattığına dair bilimsel veriler var. Sabah kahvaltılarında 1-2 adet haşlanmış yumurta tüketerek tokluk süreni uzatabilirsiniz. Ben sebzeli omletleri de tavsiye ediyorum. Bol mantarlı yumurta veya menemeni de deneyebilirsiniz.

Yeşil çay: Güçlü antioksidan etkisi ile bedenimizi zehirli maddelerden temizlemesinin yanı sıra, metabolizmayı hızlandırıyor. Karın bölgesindeki yağları eritiyor. Günde 1-2 fincan yeşil çay tüketerek metabolizmanızı enerjik hale getirebilir, aynı zamanda bedeninize dost antioksidanları da alabilirsiniz. Kabuk veya toz tarçınla tatlandırıldığında tatlı isteğini azaltır ve tok tutar.

Badem: Yağlı kuruyemişlerden olan badem birçok vitamin, mineral ve posadan zengindir. Tok tutmasının yanı sıra kalp sağlığını koruyan omega-3 yağ asitlerini de içerir. Yapılan son bilimsel araştırmalar, beslenme programında yeterli miktarda (aşırı değil) badem bulunan kadınların, badem tüketmeyen kadınlara göre daha kolay kilo verdiğini göstermiştir. Ara öğünler de meyve ile beraber öneriyorum.

Sirke: Salatalara ekleyeceğiniz sirke tokluk süreni uzatabilir. Yapılan bilimsel çalışmalar, sirkenin içinde bulunan asetik asidin sindirim hızını yavaşlattığını ortaya koymuştur. Böylece kan şekerin daha dengeli yükselir ve daha uzun süre kendinizi tok hissedersiniz.

Tarçın: Kan şekerini düzenleyerek iştahı azaltır. Üzerinde yapılan çalışmaların sonucunda, tarçının özellikle şeker hastalarında kan şekeri dengeleyici bir etkisi olduğunu ortaya koymaktadır. Şeker hastasıysanız ve diyet yapıyorsanız hem daha uzun süre tok hissetmek hem de kan şekerini dengelemeye yardımcı olmak adına, günde yarım çay kaşığı kadar tarçın ile mönülerini süslemeyi deneyebilirsiniz.

Zeytinyağı: Günlük yağ gereksiniminin bir kısmı tekli doymamış yağ asitlerinden karşılandığında yani zeytinyağı tüketimi yeterli olduğunda metabolizmanın desteklendiği ve kilo vermenin kolaylaştığı bilimsel çalışmalar ile gösterilmiştir. Daha uzun süre tok hissetmek için salatalarınıza ve sebzelerinize 1- 2 tatlı kaşığı zeytinyağını mutlaka ekleyin.

Salata: Öğünlere koca bir kâse salata ile başlamak veya öğün içerisinde bolca salata tüketmek, öğünde alınan kaloriyi azaltabilir. Sebzeler yüksek posa yoğunlukları ile midede yer tutarak daha çabuk doymamıza yardımcı olurlar. Ayrıca zayıflama diyetlerinde görülebilecek bir sorun olan kabızlığın da çözümünde önem taşırlar. İçerisine dereotu ve taze kırmızı biber eklendiğin de tok tutma süresi uzar.

Etli, sütlü veya yumurtalı çorba: Çorbalar öğünde daha az enerji tüketmek için farklı bir yoldur. Su içerdiklerinden ve midede oluşturdukları basınç nedeni ile daha kısa sürede doymamızı sağlarlar. İlginç bir bilimsel veri de, protein içeriği yüksek çorbaların gün boyunca enerji alımını azaltmada diyet yapanlara yardımcı olmasıdır.

Yoğurt: İçeriğinde yer alan proteinler iştahı baskılamakta yardımcı olur. Bunun dışında yüksek kalsiyum içeriği ile de zayıflamaya yardımcıdır. Yapılan bilimsel çalışmalar yetersiz kalsiyum tüketiminin kilo vermeyi zorlaştırdığını ortaya koymuştur.

Yulaf ezmesi: Besleyici olduğu kadar düşük kalorilidir. Sabah kahvaltısına veya ara öğünlere, kuru meyveler, kuru yemişler ve süt ilavesi ile hazırlanan yulaf ezmesi uzun süre tokluk sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir