Yaşam

Hangi Besinler Susatır?

11 ayın sultanı olarak nitelendirilen, İslam alemi için önemli bir dönem olan Ramazan ayı geldi. Sürekli olarak bir döngü içinde yaz ve kış aylarına gelen Ramazan bu sene Haziran sonu başlaması nedeniyle kişileri biraz zorluyor. Havaların 35 derecelere çıktığı yaz günlerinde herkesin ibadetini yerine getirirken zorlandığı konu susuzluk.

Yaklaşık 17 saatlik bir dilimi kapsayan susuz kalma durumu birçok insanın bünyesini zorluyor. Sıcak nedeniyle terleme yoluyla vücut sürekli su kaybı yaşıyor ve bunun yanı sıra vücuttaki tuz oranı da düştüğü için birçok kişi fenalık geçirebiliyor.

Bunları Yapın!

 • Ramazan boyunca kişiler iftardan itibaren bol su tüketmeliler.
 • Günlük ihtiyaçları olan 2 litre suyu yaz ayı olması nedeniyle 3 litreye çıkarmaları şart.
 • Tuzlu besinlerden uzak durmaları önemli; peynir, tuzlu fıstık vs. gibi içeriğinde tuzun fazla olduğu şeyleri tüketmemek oldukça mühim.
 • Su seviyesi yüksek besinler tüketmeye özen gösteriniz. Karpuz kavun gibi meyvelerle yemeğinizi dengelerken çorba ağırlıklı beslenebilir ve bu sayede vücudunuzun su dengesini kaybetmesini engellersiniz.
 • Sahurda çay içmeniz de harareti engeller ve mutlaka sahurun son dakikalarında olabildiğince su için.

Sususluğu arttıran Besinler!

 • Patates kızartması
 • Börek
 • Açma
 • Köfte
 • Pilav
 • Pizza

Susuzluğu Önleyen Besinler

Şeftali: Vücudun hastalıklara karşı direncini arttırır. Bağırsakları yumuşatır. Hazmı kolaylaştırır. Susuzluğu ve ağız kokusunu giderir. Cildi nemlendirir dudaklara sürüldüğünde nemlendirici özelliği ile oruç tutanların dudaklarının kurumasını önler.
Meyan şerbeti: Bağışıklık sistemini güçlendiren ve sıcak havalarda gazlı içeceklerin yerine tercih edilmesi gereken ve susuzluğu gün boyu gideren ender içeceklerden bir tanesi.
Siyah üzüm: Antioksidan özelliği çok kuvvetli olan ve yaz aylarında kolayca bulunabilen siyah üzüm de susuzluğu gideren gıdaların başında geliyor.
Kavun ve karpuz: Yaz meyvelerinden olan kavun ve karpuz da sahurda soğuk olarak tüketildiğinde uzun süre su içme ihtiyacını gideriyor.
Ev yapımı Yoğurt: Evde hazırlanacak olan mayalanmış tuzsuz yoğurt da susuzluğu gidererek yazın sıcak günlerinde oruç tutanlara kolaylık sağlıyor.
Domates: Yüzde 95 oranında su içeren domates, serinleten bir sebze. Domateste bol miktarda magnezyum, potasyum ve kalsiyum, ayrıca vitamin ve lif bulunuyor.
Hurma: Bol miktarda potasyum, magnezyum ve demir içeren hurma adete bir mineral bombası. Spor yapanların harcadıkları enerjiyi hızlı bir şekilde yeniden veriyor. Çöl meyvesi hurma, susuzluğu da gideriyor.
Maden suyu: İçme suyuna kıyasla manden suyunda, sodyum, magnezyum, kalsiyum gibi değerli katyonlar, ayrıca klorür, sülfat, nikrat ve hidrojen karbonat gibi anyonlar bulunuyor. Soda susuzluğu gidermekte oldukça etkili bir içecek.

Oruç tutarken susamamak için ;

1-) Sahurda kızartmalardan ve yağlı yiyeceklerden uzak durmaya özen gösteriniz.
2-) Gece yemek yerine kahvaltılık ve sebze meyve yemeliyiz.
3-) İftardan sonra orucumuzu açtıktan sonra sahura kadar en az 2,5 litre su sıvı tüketmek.
4-) Sıvı alımını sadece gece sahura bırakmamak.
5-) Sahurdan sonra dişlerimizi fırçalamak.
6-) Teravih namazından geldikten sonra karpuz,şeftali, üzüm gibi su oranı yüksek meyve yemek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir