Hamilelik

Hamilelikte Kullanılan İlaçlar ve Bitkiler

Gebelikte hangi aylarda hangi ilaçlar kullanılmalı? Hamilelere iyi gelen besinler neler? Hangi bitkiler gebeliği destekler? Hamileler hangi vitaminleri kullanmalı? Sizlere yardımcı olmak için sorularınızı yanıtlamay çalıştık.. Bu soruların cevaplarını aşağıda yazımızda bulabilirsiniz!

Gebelik: Erkekten gelen spermler ve kadın yumurtalıklarından açığa çıkmış yumurtaların döllenmesi ile birlikte hamilelik meydana gelmektedir. Her kişi için bu süreçte farklılıklar meydana geliyor. Elbette ki, hamilelikte kullanılan ilaçlar, sürecin rahat geçmesinde yardımcı olsa da, yine bu konuda dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Yine tıbbi ilaçların yanı sıra, hamilelik sürecini rahatlatan bazı bitkilerde bulunurken, dikkat edilmesi gereken diğer hususlarda aşağıda ki başlıklar dahilinde okurlara sunulmaktadır.

Hamilelik Nasıl Anlaşılır?

Regl olmamanız, hamile olduğunuza bir işaret olsa da, yine de en sağlıklısı bir test yaptırmaktır. Eczanelerden alacağınız hamilelik testleri yeterli olurken, yine bir sağlık kuruluşundan destek alabilirsiniz.

 • Hamilelik En erken ne zaman belli olur?
 • Adet olmadan önce gebelik testi yapılır mı?
 • İlaç kullanımı gebelik testini etkiler mi?
 • Gebelik testi için kanda neye bakılır?
 • Kanda gebelik testi yanlış çıkar mı?
 • Gebelik testi yapan yerler

Hamilelikte Kullanılan İlaçlar Nelerdir?

Bu süreç içerisinde her hangi bir şikâyet olmasa bile, kişiler rutin olarak bazı vitamin ve takviyelerden destek alabilirler. Mutlaka kullanılması ön görülen vitaminlerden birisi de folik asitolarak bilinenler arasında. Folik asit ise, gebe kalmadan yaklaşık olarak 3 ay önce kullanımı gerçekleştirilmesi gerekirken, gebelik sonrası da 3. Ay bitimine kadar kullanım önerilmektedir.

Hamilelikte İlaç Kullanımı

Folik Asit Fazla kullanmak zararlı mı?

Folik Asit; özellikle organizmada hücrelerin oluşmasında ve kemik iliğinde alyuvarların oluşmasında, DNA bileşeminde ve bazı aminoasitlerin metabolizmasında önemli rol oynamaktadır. Hamilelik döneminde folik asit, embriyonun ve fetusun gelişmesinde fazlasıyla önemlidir.

Folik asit yetersizliği, birçok hasarlara yol açtığı bilinmekle beraber, Folik asit bir vitamindir. Bu maddeye doğal halde taze sebze, meyve, patates, baklagiller, kepekli- ve süt ürünlerinde sıklıkla rastlanır. Diğer vitaminler gibi folik asitide tablet halinde alabilirsiniz. Eğer sağlıklı ve değişik (çeşitli) şeyler yiyiyorsanız, normalinde yeterli folik asit alıyorsunuz demektir. Fakat hamile kalmak istediğiniz zaman, hamileliğinizin başlangıcında biraz daha fazla folik asite ihtiyacınız vardır. Gün içerisinde 0,4 ile 0,5 mg arası folik asit kullanmaya özen göstermek gerekmektedir.

Folik asit, hücrelerin çoğalması ve yenilenmeleri ve tamir edilmeleri sırasında önemli bir konuma sahiptir. Özellikle sinir sisteminin ve omuriliğin gelişiminde bebekler için rolü tartışılmayacak kadar önemlidir. Folik asit eksikliğinde vitamin B12 emilimi de etkilenebileceğinden kansızlığa yol açabilir. Ve huzursuzluk, yorgunluk, dilde hassasiyet, ciltte solukluk, saç dökülmesi ve birçok değişik belirtileri bulunmaktadır. Folik asidin özellikle saç ve tırnaktaki etkilerinin çok iyi bilinmesine rağmen kullanımı konusunda büyük eksiklik yaşanmakta. Folik asit vücutta yeni kan hücresi yapımında ve aminoasit yapımında önemli konumu olmakla beraber, doğal yollardan alınan folik asit çoğu zaman yeterlidir bazı sebeplerden ötürü dışardan takviye alınarak kullanılması gerekir.

Hamile Gripin Kullanabilir Mi?

Hamilelik genel olarak kadınların hassas olduğu dönemlerden biri olarak ön plana çıkmaktadır. Bu dönem içerisinde vücutta farklılaşma gösteren hormonlar nedeniyle kullanılan ilaçlar konusunda daha dikkatli olunması ve bebeğe zarar verici ilaç kullanımlarından uzak durulması gerekmektedir. Birçok hamile kadının merak ettiği durumlardan biri de hamile gripin kullanabilir mi? şeklinde karşımıza çıkar. Bu konuda uzmanların açıklamaları şu şekildedir.

Hamile kadınlar gripin kullanabilir mi?

Hamile kadınların bu dönemlerinde gripin kullanıp kullanamayacaklarına karar veren kişi doktordur. Gebelik döneminde ilaç kullanımı hiçbir zaman için tavsiye edilmemektedir. Ancak herhangi bir hastalıktan dolayı ilaç kullanılması gerekiyorsa bu kullanımın doktor kontrolünde yapılması önerilir. Aksi taktirde anne ve bebeğe zararlı etkiler ortaya çıkaracak durumlarla karşılaşmak mümkündür.

Herkesin bildiği gibi gripin genel olarak birçok kişi tarafından reçetesiz olarak kullanılabilmektedir. Ancak gripin kullanımı hamile kadınlarda bu şekilde olmaz. Gripin içerisinde yer alan bazı maddelerin anne karnında yer alan bebeğe geçme riski bulunmaktadır. Bu maddelerin bebeğe kalıcı zararlar vereceği düşünülerek gripin kullanımı yanlış görülebilir. Bu nedenle herhangi bir nedenle gripin kullanmadan önce her hamile kadının öncelikle doktorundan onay alması gerekmektedir.

Ayrıca kullanılan gripin hamilelik döneminde bebeğe zararlı etkiler sunmasa bile ilerleyen zamanlarda bu etkiler kendisini gösterebilir ve bebeğin yaşamı boyunca sıkıntılı durumlar içerisinde kalmasına neden olabilir. Bu yüzden gripinin doktor kontrolü altında kullanılması ihmal edilmemesi gereken bir durumdur.

Hamileliğe İyi Gelen Bitkiler

Hem gebe kalmak için, hem de gebe kaldıktan sonra ki sürecin iyi olması için hamileliğe iyi gelen bitkileri tercih etmekte fayda var. Bunlardan bazıları ise aşağıda ki gibidir. Dikkat edilmesi gerekir ki, doktor kontrolü olmadan kullanımlar pek tavsiye edilmez. Kişiye göre farklı etkilerin meydana gelmesi mümkün olabilir.

 • Yeşil çay
  • Normal çay yerine tercih edilebilir. Kafein oranı siyah çaya göre daha düşüktür. Kan dolaşımını hızlandırır
 • Melisa yaprağı
  • Stresinizi azaltmak konusunda destek olacaktır. Sindirimi düzenleyerek, yine bağırsak bölgesinde oluşacak gazı da en aza indirmek için tercih edilebilir
 • Kuşburnu
  • C vitamini içerdiği için tercih edilebilir. Kabızlığı önleyerek, öksürüğü de hafifletici bir özelliğe sahiptir.
 • Ihlamur
  • Göğüs ve boğazda yumuşatıcı bir özelliğe sahiptir

Hamileler Hangi Bitkileri Tüketmemeli

Hamilelikte Düşük Tehlikesi Yapan Bitkiler

Normalde çok fazla faydasını gördüğümüz bitkiler bazen hamileler için çok faydalı olmayabiliyor. Bunun sebebi bitkilerin hormon seviyelerini değiştirebilme özelliği. Bazı bitkiler progesteron hormon seviyesini azaltarak bebeğin düşmesine sebep olabilir. Hatta eskiden kürtaj ya da doğum kontrol yok iken kocakarı ilaçları olarak adlandırdığımız bitkisel yollarla hamile kalan bayanlar bilerek çocuklarını düşürebilmekteymiş. Bu durumda hamileyken her türlü bitkiyi tüketmemek gerekir. Peki, hamilelikte düşük tehlikesi yapan bitkiler hangileridir?

Düşük Tehlikesi Yapan Bitkiler ve Bitki Çayları

Öncelikle hamile kaldığınızı öğrendiğiniz andan itibaren kafein tüketimini sınırlandırmanız gerekiyor. Çünkü yüksek miktarda kafein tüketimi bebeğin düşmesine sebep olabilir. Ancak bu durum Türk kahvesi için geçerli değildir. Tabi ki yine aşırı tüketime gitmemek şartıyla.

Bitkiler arasında ise en bilineni papatya çayıdır. Hamilelik döneminde papatya çayı içilmesi önerilmez. Bunun dışında karanfil, fesleğen, biberiye otu, anason, pelin otu, hardal, sedef otu, sarı kantaron ve çuha çiçeği de gebeler için riskli bitkiler arasındadır.

Gıdalara bakacak olursak eğer, kılıç, uskumru gibi balıklar çok fazla miktarda cıva içerdiğinden önerilmez. Sosis, salam, sucuk gibi şarküteri ürünler çok pişmediğinden ve katkı maddesi çok olduğundan çok sık tüketimi önerilmez.

Ayrıca gebeliğin ilk 3 ayı düşük için en riskli aylardır bu sebeplerden dolayı ilk 3 4 ay boyunca hiçbir aromaterapi yağı kullanılması önerilmez.

Hamilelere İyi Gelen Bitkiler

 • Armut güçlü bir besin olduğu ve hamilelerin mide bulantısını geçirdiği için hamilelere tavsiye edilir, bebeğe de faydalıdır.
 • Ayva suyunu, üzüm hoşafı ile beraber içilmeye devam edilirse, kan deveranı dengeli olur, çocuk güzel yüzlü olur.
 • Tatlı elma yemek hamilelerin mide bulantısını giderir. Güzel kan yapar, kolay doğum yapmasını sağlar, anne karnındaki bebeği iyi besler.
 • Ispanak yemeği hamileler için önemlidir.
 • Hamile kadınlar bebek ve kendi sağlıkları için havuç suyu içmelidirler. Ayrıca bununla birlikte üzüm, ayva suyu tavsiye edilir.
 • Her gün 2 bardağı süt veya yoğurt tüketin.

Düşük Önleyici Bitkiler

Bir yıl içerisinde 2 ya da 3 kez düşük yapan kadınların olduğunu söylemek mümkündür. Bunun nedeni kadından kadına göre farklılık gösterebilir. Genelde 35 yaş üzerinde hamile kalan kadınlarda düşük riski daha ön plandadır. Bu nedenle 35 yaş üzerinde hamilelik yaşayan kadınların düşük riskine karşı daha dikkatli olması gerekir.

Düşük önleyici bitkiler arasında ilk olarak karşımıza civanperçemi ve aslanpençesi çıkmaktadır. İki bitkinin karışımından oluşan çayın gün içerisinde 2 ya da 3 fincan kadar içilmesi düşük riskinin azalmasına yardımcı olacaktır. Bunun yanında gürgen ağacının yeni sürgünleri de düşük tehlikesini ortadan kaldırma konusunda etkilidir. Gürgen ağacının filizleri üç yapraklı bir yapıya sahiptir. Bu yapraklar süt ile pişirildikten sonra süt süzülür ve bir yumurta sarısı ile karıştırılır. Yapılan karışımın belirli aralıklarla içilmesi düşük riskini en aza indirger.

Sürekli düşük yapan kadınlar için düşük önleyici bitkilerin belirli aralıklar ile tüketilmesi önemlidir. Ayrıca düşük yapan besinlerden uzak durmak ve bilinçli beslenmek düşük tehlikesine karşı alınacak diğer önlemler arasında yer alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir