Yaşam

Hamilelikte Cinsellik

Hamilelikte cinsellik nasıl olmalı hakkında merak edilen birçok soru vardır. İlk hamileliğini yaşayan bayanlar bu konuda yeterli bilgiye sahip olmadıkları ve doktora sormaya utandıkları için bu süreçte bazı zorluklar yaşayabilirler. Bu yazımızda hamilelikte cinsel yaşam hakkında uzman görüşlerine dayanarak merak edilen konular hakkında bazı bilgiler paylaşıyoruz. Hamilelik bir kadının hayatındaki en önemli dönemlerden birisidir.

Bebek bekleyen bir bayan doğum yapana kadar başta beslenme olmak üzere birçok şeye dikkat etmek zorundadır. Rahat bir hamilelik süreci geçirebilmek ve bebeğin sağlığı açısından bu süreç oldukça önemlidir. Cinsellik de yeme içme gibi doğal bir ihtiyaç olduğu için hamile bayanlar bu konuda bilgi sahibi olmak isteyebilirler. Bizim paylaşacaklarımız sadece bilgilendirme amaçlıdır. Her bayanın hamileliği farklı olduğu için bu konudaki en doğru bilgiyi doktorunuzdan alabileceğinizi unutmayın.

Hamileler için Cinsel İlişki Sakıncalı mı?

Hamilelik bir hastalık durumu değildir bu nedenle doktor söylemediği sürece bebek bekleyen bayanlar kendilerini kısıtlamamalıdır. Buna cinsellik de dahildir. İlk kontrolde doktor herhangi bir sakınca görmezse hamileler normal cinsel yaşamlarına devam edebilirler. Erken doğum ya da düşük gibi bir risk olması halinde doktor cinsel ilişki konusunda kısıtlama getirebilir. Normal bir hamilelik durumunda çiftler aşırıya kaçmadan cinselliği yaşamaya devam edebilirler. İlk 3 ayda bayanlar hamilelik belirtisi olan mide bulantısı, kusma, yorgunluk gibi nedenlere bağlı olarak cinsel ilişkiye istek duymayabilirler.

Hamilelik belirtilerinin etkisi geçtikten sonra bayanların çoğu cinsellik yönünden tekrar normale dönerler. Bazı anne adayları değişen hormonlar nedeni ile duygusal ve daha hassas bir hal aldığı için cinsellik konusunda da aşırı hassasiyet gösterebilirler. Daha önceden bebek sahibi olmayan çiftler cinsel ilişkiye girmenin bebeklerine zarar vereceğini düşünebilirler. Uzmanların bu konudaki görüşü ise cinsel ilişkiye girmenin bebeğe herhangi bir zararı olmadığı yönündedir. Çiftler uygun pozisyonları tercih ederek haftada 1 kere ilişkiye girebilirler.

Anne adayları normal bir şekilde cinsel yaşamlarına devam ediyorlarsa akıllarına hamilelikte cinsellik ilişki kaçıncı aya kadar? sorusu gelebilir. Normal seyreden bir hamilelikte hamile bayanlar 8. aya kadar cinsel yaşamlarını devam ettirebilirler. Uzmanların son ayda cinselliği tavsiye etmemelerinin nedeni hem hamilelerin bu dönemde vücutlarındaki değişim nedeni ile ilişkiye girmekte zorlanabilecekleri hem de ilişki sırasında kadının kasılması nedeni ile doğumun erken başlama olasılığıdır.

Bu nedenlere bağlı olarak uzmanlar 9. aya girildiği zaman cinselliğe ara verilmesini uygun bulmaktadır. Bazen doktor baştan cinsellik konusunda kısıtlama getirmese de daha sonra bu konuda yasak getirebilir. Böyle bir durumda doktorun önerisine uyularak cinselliğe ara verilmesi gerekmektedir.

Hamilelikte Cinsel İlişki Pozisyonları

İlk aylarda hamile bayanlar normal bir şekilde ilişkiye girmekte zorlanmazlar. İlerleyen zamanda kilo alımına bağlı olarak değişen vücut yapısı nedeni ile uygun pozisyonların tercih edilmesi gerekmektedir. Cinsel ilişkinin bebeğe zararı olmasa da anne adayının ilişki sırasında yorulmaması ve karnına baskı olmaması için rahat pozisyonlar önerilmektedir. Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları konusundaki öneriler arasında kadının üstte olduğu pozisyonlar bulunmaktadır. Ayrıca çiftlerin yan yana uzanarak ilişkiye girmesi de hamile bayanı zorlamayacak bir pozisyon olarak idealdir.

Bunun dışında çiftler kendi isteklerine göre ayakta ya da erkeğin arkadan yanaşıp vajinaya girdiği pozisyonları da tercih edebilirler. Cinsel ilişki sırasında erkeğin, kadının canını yakacak ya da onu zorlayacak hareketlerden kaçınması da oldukça önemlidir. Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları konusunda çiftler kendi aralarında anlaşarak en doğru kararı verebilirler. Doktor aksini söylemediği sürece aşırıya kaçmadan ve uygun pozisyonları seçmeye dikkat ederek çiftler son aya kadar cinsel yaşamlarını devam ettirebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir