Hamilelik

Hamilelik Ne Kadar Sürede Belli Olur?

Erkek ve kadının cinsel birleşme sonrası, erkek spermleri ile kadınların yumurtalarından açığa çıkan yumurtalar döllenerek, gebelik belirtilerini ortaya çıkarmaktadır. Elbette ki hamile kalmak için, tek bir birleşme yeterli olmayabilir. Kişilerin sağlıkları göze alınarak, birkaç deneme ile hatta aylar sonra bile gebe kalamama durumu meydana gelebilir. Bundan dolay, uygun pozisyonlar tercih edilmeli ve hamile kalmayı kolaylaştıracak saatler, kişilerin hem fiziksel hem de ruhen kendilerini rahat hissettikleri zamanlar aktivite için önemlidir. Yine en erken hamilelik belirtileri için, birkaç farklı yöntem ile birlikte gebelik testleri kullanılabilir.

Gebelik testi nedir?

Gebelik Testi: Kişiden alınan idrar ile birlikte, testlere etki sunulur. Bu etki ile negatif ya da pozitif durumunu öğrenmek mümkündür. Tüm eczanelerden ya da aile hekimlerinden gebelik testleri alınabilir. Aile hekimlerinden ücretsiz olarak da temin edebilmek mümkün olmaktadır.

Gebe Kalmak Hakkında Merak Ettikleriniz:

En erken hamile olduğunu nasıl öğrenebilirsin?

Her ne kadar erken belirtiler çokta anlaşılır olmasa da, regl gününden birkaç gün sonra yapılan hamilelik testleri ile birlikte hamile olduğunuzu öğrenebilirsiniz. Bu testlerden birisi de; BETA HCG testi olmaktadır. Bu test, sağlık kuruluşları tarafından yapılmaktadır. Diğer hamilelik testlerinden daha verimli olması ile çok erken dönemde hamile olduğunuzu öğrenmek mümkün olmaktadır. Bu testler ise, âdete yaklaşık 3-5 gün kala yaptırılması ön görülmektedir.

Hamile olup olmadığını öğrenmenin yolları

  • Gebelikte ilk belirtiregl döneminin normal aksamalar dışında gerçekleşmemesidir. Her ne kadar her regl dönemi geciken kişi hamile demek mümkün olmasa da, regl gününden birkaç gün sonra yaptırılan testler ile öğrenmek mümkündür.
  • Yine yukarıda bahsettiğimiz gibi, idrar ile birlikte gebelik testi yaparak, kendi imkânlarınız ile öğrenmeniz mümkündür.
  • Hastanelerde yaptırılan profesyonel hamilelik testleri ile de hamile olduğunuzu daha kolay öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir