Yaşam

Hamilelik Belirtileri

Anne olmak isteyen kadınların heyecanla beklediği hamilelik belirtileri hakkında ilk söylememiz gereken bu belirtilerin her kadında aynı olmayacağı ve bazı kadınlarda bu belirtiler meydana gelmeden de hamilelik gelişebileceğidir.

  •  Hamileliği ilk akla getiren belirti kadının beklediği günde adet görmemesidir. Kadın her ay düzenli olarak adet görüyorsa adetin gecikmesi akla; acaba hamile miyim? sorusunu getirir. Adet görmeme tek başına hamilelik belirtisi olarak sayılamaz. Çünkü stres veya başka nedenlerden dolayı da adet gecikebilir. Bunun için diğer belirtilere de bakmamız gerekir.
  •  En sık görülen hamilelik belirtileri arasında mide bulantısı ve kusma gelir. Hamileliğin ilk aylarında çok sık raslanan bu durum, hamile kalmaya uğraşan bayanlar için annelik müjdesi sayılabilir. Tabi ki her kusma ve bulantı da hamileliğe bağlanamaz. Ayrıca her hamile bayan da kusma ya da bulantı meydana gelmesi de beklenemez.
  •  Kendini yorgun hissetme, sürekli gelişen uyuma isteği ve sık sık yaşanan baş dönmeleri de hamilelik belirtileri arasında yer alır.
  •  Çok sık idrara çıkma, vajina salgılarında meydana gelen artış, bel ve kasıklarda oluşan ağrılar hamilelik olma ihtimalini düşündüren belirtiler arasındadır.
  •  Memelerde meydana gelen dolgunluk hissi, hassasiyet, meme ucunun koyulaşması ve meme başında karıncalanma hissedilmesi de hamilelik belirtilerindendir.
  •  Hamilelik belirtilerinden bir başkası ise; karnın alt bölgesinde hissedilen dolgunluk, şişkinlik ve hassasiyettir.
  •  Kadında görülen aşırı duygusallık herşeye sinirlenme veya ağlama gibi ruhsal değişimler de hamileliğin ilk döneminde görülen belirtiler arasında yer alır.

Bu saydığımız hamilelik belirtileri en sık raslanan belirtilerden olup, bunlardan bir veya bir kaçı görüldüğü zaman hamilelik oluşup oluşmadığı belirlenmelidir. Hamile olduğunu düşünen bayanlar bundan emin olmak için sağlık kuruluşlarında gebelik testi yaptırabilir veya kendileri eczaneden temin edecekleri testi evde yapabilirler. Bu testlerin sonucu pozitif çıkarsa o zaman gebelik oluşmuş demektir.

 Hamilelik belirtileri bir kadının hamile olduğunu anlaması açısından son derece önemlidir. Kadın bu belirtilere dikkat ederse hamileliğini daha çabuk fark eder ve bu sayede zamanında kontrollere başlanılabilir. Hamilelik boyunca düzenli olarak kontrole gidilmesi anne adayı ve bebeğin sağlığı için çok önemlidir. Bu kontroller sayesinde gebeliğin sağlıklı gelişip gelişmediği ve doğumun ne şekilde gerçekleşebileceğine dair bilgi edinilir.

Hamilelik Nasıl Anlaşılır?

Çocuk sahibi olmak isteyenler kadınlar daha önceden bir hamilelik yaşamamışlarsa akıllarında hamilelik nasıl anlaşılır? sorusu olabilir. Hamileliği anlamanın ilk yolu meydana gelen hamilelik belirtileridir. Hamileliğin ilk döneminde adet kesilmesiyle başlayan bu belirtiler mide bulantısı, kusma, iştah kesilmesi, aşırı yogunluk gibi diğer belirtilerle birlikte hamileliği belli eder. Tabi ki bu belirtilerin mevcut olduğu her durum kadının hamile olduğu anlamına gelmiyor. Bunu anlamanın en kesin ve güvenilir yolu gebelik testi yaptırmaktır.

Gebelik Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Gebelik testi, hamilelik olasılığı bulunduğu durumlarda yapılan testlere verilen addır. Bu test sağlık kuruluşlarında yaptırılabileceği gibi eczanelerden alınan gebelik testleri evde de yapılabilir. Gebelik testinde en doğru sonucu almak için bu işlemi sağlık kuruluşlarında yaptırmak gerekir. Evde yapılan testlerde yanlış sonuca varılma ihtimali vardır. Yine de hamile olduğundan düşünen çoğu bayan ilk olarak bu testi kendi yapmayı tercih eder. Bunun için eczanelerde satılan; normal gebelik testi ve erken gebelik testi olarak iki çeşit gebelik testi mevcuttur.

Normal gebelik testi uygulamak için adetin gecikme süresi 10 gün ve üstü olmalıdır. Bu testin daha erken sürede yapılması yanıltıcı sonuç çıkmasına neden olabilir. Erken gebelik testi ise adet dönemine yakın tarihlerde bile sonuç vermektedir. Hamilelik belirtilerinin mevcut olduğu durumlarda isteyen bayanlar bu testlerden yapıp bir ön bilgi sahibi olabilirler.

Evde Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Bunun için ilk önce eczaneden erken gebelik testi ya da normal gebelik testi almanız gerekir. Bu iki testin yapılması birbiyle aynıdır. Aradaki fark erken gebelik testi için adetin 10 gün gecikmesini beklemeye gerek olmamasıdır. Bir diğer farkta erken gebelik testinin biraz daha pahalıya satılıyor olmasıdır.

Gebelik testi yapmak için en uygun zamanın sabah ilk idrara çıkıldığı zaman olduğu, bu şekilde daha sağlıklı bir sonuç alınabileceği uzmanlar tarafından belirtiliyor. Şimdi gelelim gebelik testinin nasıl yapılacağına: Test çubuğuna idrar yapılır ve beklenmeye başlanır. Bir süre sonra tek çizgi çift çizgiye dönüşürse sonuç pozitiftir yani kadın gebedir. Eğer tek çizgide herhangi bir değişim yoksa testi uygulayan kişi gebe değildir.

Gebelik testlerinin her zaman yüzde yüz doğru sonuç verdiğini söyleyemeyiz. Gebelik için en kesin sonuç ultrasonla alınabilir. Gebeliğin ilk dönemlerinde henüz fetüs gelişmediği için normal ultrason muayenesinde görülmeyeceği için vajinal ultrason muayenesi yapılır.

Vajinal Ultrason Muayenesi

Gebeliğin ilk dönemlerinde teşhis koyabilmek için uygulanan bu yöntem sayesinde kesin bir tanı konulabilir. Hamileliğin teşhisinin en güvenilir yoludur fakat bazı kadınlar vajinal ultrason muayenesi olmaktan çekinmektedir. Bunun nedeni, kadınların bu muayene esnasında fetüsün zarar görebileceğini düşünmeleri ve bu uygulamanın canlarını çok yakacağına inanıp bundan korkmalarıdır. Uzmanlardan edinilen bilgiler, vajinal ultrason muayenesinin fetüse zarar vermediği gibi bu esnada da kadının çok fazla ağrı hissetmediği yönündedir.

 Hamilelik nasıl anlaşılır? sorusunun cevabını sizler için araştırdık ve bu yazımızda elde ettiğimiz cevaplar ışığında konu hakkında aydınlatıcı bilgiler vermeye çalıştık. Bu konu hakkında en doğru bilgileri işin uzmanı olan doktorlardan alabilirsiniz.

İlgili Yazı:

Hamilelikte Cinsellik

Hamilelikte Cinsel İlişki Zararlı Mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir