Göz Tansiyonu Nedir? Belirtileri ve Bitkisel Tedavi

Göz tansiyonu nedir, göz tansiyonu belirtileri nelerdir yazımızın konusu; Göz tansiyonu nedir, nedenleri, belirtileri hakkında şöyle bir açıklama yapabiliriz. Gözün içinde yer alan göz içi sıvısının artması ve bu basıncın görme işlevini gerçekleştirmeye yardımcı sinirlere baskı yaparak zarar vermesi ile meydana gelen bir hastalıktır. Nedenleri ise kalıtımsal nedenler, şeker hastalığı olanlar, kansızlık, uzun süre kortizon kullanımı, şok geçirme, romatizmal hastalığı nedenler arasında sayılabilir. Belirtileri ise glokom göz tansiyonu pek belirti vermez. Ani çıkan göz tansiyonu ise görme bulanıklığı, baş ağrısı, kusma, bulantı gibi belirtiler vermektedir.

Göz tansiyonu 40 yaşın üzerindeki kişilerde daha sık görülmektedir. Göz tansiyonunu genel olarak 4 guruba ayırabiliriz.

Açık açılı göz tansiyonu: Halk arasında en sık görülen tansiyondur. Daha çok 40 yaşın üzerindeki kişilerde görülür ve ilk başlarda hiç belirti vermez. Nasıl olduğu da tam olarak bilinmemektedir.

Kapalı açılı göz tansiyonu: Gözde şiddetli ağrı, kızarıklık, bulanıklık, kusma, bulantı ve hassasiyet gibi belirtilerle ortaya çıkar. Bu tip göz tansiyonunda basınç oldukça yüksektir. Hastanın göz tansiyonu düşürülerek hemen ameliyata alınması gerekir, aksi takdir de tamamen görme kaybı yaşayabilir.

İkincil göz tansiyonu: Katarakt gibi göz hastalıklarına ya da romatizmal, diyabetik hastalıklara bağlı olarak gelişen tansiyondur. Belirti olarak göz içi kanamalar ve iltihaplanmalar görülmektedir.

Doğuştan olan göz tansiyonu: Genellikle iri ve devamlı sulanan göze sahip olan bebeklerde ve çocuklarda görülmektedir. Bu hastalar ışıktan rahatsız olur, az yemek yerler ve göz bebekleri hızlı bir şekilde büyüyüp küçülmektedir.

En çok göz tansiyonu riski taşıyan kişiler, 40 yaş üzeri kişiler, şeker hataları, romatizma hastaları, uzun süre kortizon kullananlar, kansızlık hastalığı olanlar, şok geçirenler, akrabalarında göz tansiyonu olanlar risk altında olan kişilerdir. Göz tansiyonu çeşidine göre belirti vermektedir. Açık açılı göz tansiyonu dışındaki çeşitlerinde baş ağrısı, gözde bulanma, kızarıklık ve yaşarma görülmektedir. Göz tansiyonu hastalığını tamamen geçirmek mümkün değildir. Ancak rahatsızlıkları en aza indirerek, mevcut olan görmeyi korumaktır. Tedavi yöntemleri arasında göz damlaları, haplar, lazerle tedavi ve cerrahi müdahale yapılarak hastanın görme kaybı engellenmektedir. Göz tansiyonu için ameliyat hastanın yapılan hiçbir tedaviye cevap vermediği durumlarda yapılmaktadır. Göz tansiyonun da yapılacak son çaredir.

Göz Tansiyonu Belirtileri

Göz tansiyonu glokom tedavisi temel olarak hastalığın görme kaybına neden olan, göz içerisindeki yükselen basıncın azaltılmasına yönelik uygulamalardır. Göz içerisindeki göz sıvısının dışarıya atılmasını sağlayan kanallarda meydana gelen tıkanıklıklar, göz içerisindeki basıncın artmasına neden olarak göz tansiyonu glokom tedavisi sürecinin oluşmasına neden olmaktadır. Göz tansiyonunun belirtileri görülen hastalarda, hekim önce muayene başında hastalığının türünü araştırarak başlar. Birçok farklı türü olan göz tansiyonu hastalığının en çok görülen tipi, ilerleyen yaşa bağlı olarak gelişen kronik göz tansiyonudur.

Göz tansiyonu glokom tedavi edilmesi için çok hızlı davranmanız gereken, ilerleyen aşamalarda ani görme kaybına neden olabilen, göz hastalıkları arasında en ciddi olan rahatsızlıklardan biridir. Glokom hastalığı ya da halk arasında bilinen adı ile göz tansiyonu, uzun yıllar boyunca devam eden bir rahatsızlık olmasına rağmen işleyişi bakımından hastanın fark etmemesine neden olabilir. Zira göz hastalıkları arasında göz tansiyonu belirtileri en geç fark edilenlerdendir. Göz tansiyonu glokom tedavisi görmesi gereken hastalar, yıllar içerisinde hastalığın ilerlemesi çok yavaş olduğundan ciddi sorunlar ortaya çıkmadan gözlerinde bir sorun olduğunu düşünmezler.

Göz tansiyonunun belirtileri kendini çok yavaş bir şekilde gösterdiğinden, göz tansiyonsu glokom hastası olan kişiler gözlerinde ciddi sorunlar baş gösterdiğinde hastalıklarını öğrenirler. Göz tansiyonu glokom belirtileri çok ani gelişmektedir ancak genel olarak; hastanın görme alanı kenarlardan başlayarak, içeriye doğru oldukça yavaş bir şekilde daralmaktadır. Göz ağrısı gibi sorunlar göz tansiyonunun belirtileri arasından yer almadığından ve hastanın görme alanı birden daralmadığından göz tansiyonu glokom tedavisi görmesi gereken kişi, bu durumu ancak hastalığın son aşamasında fark eder.

Hastalıkla ilgili halk arasında sıkça sorulan sorular göz tansiyonu belirtileri nelerdir ya da göz tansiyonu nedir belirtileri nelerdir şeklindedir ancak insanların görme alanlarında meydana gelen daralmayı fark ederek, göz tansiyonu glokom tedavi sürecine başlamaları oldukça geç olmaktadır. Bu nedenle göz ağrısı ya da farklı belirtiler yaşan insanlar, göz tansiyonunun belirtileri ihtimalinden şüphelenerek vakit kaybetmeden göz tansiyonu glokom tedavisi gerekli olabilmesi ihtimalini düşünerek hekime baş vurmalıdır.

Göz Tansiyona İyi Gelen Bitkiler?

Halkın merak ettiği sorulardan birisi de göz tansiyonuna iyi gelen bitkiler olup olmadığıdır. Göz tansiyonu belirtileri yaşayan kişiler, göz tansiyonuna iyi gelen bitkiler tüketerek ya da uygulayarak sorunlarının üstesinden gelmeyi arzu etmektedir. Ancak bu tür göz tansiyonuna iyi gelen bitkiler ile şifa aramadan önce kesinlikle uzman bir göz doktoruna gidilmelidir. Bazı durumlarda göz tansiyonu tedavisi çok acil yapılması gerektiğinden, kişinin kalıcı körlük yaşamaması için hekimin müdahale de bulunması gerekebilir.

Göz tansiyonu bitkisel tedavi süreci ancak uzman hekim tarafından hastaya tavsiye edilirse başlanabilir. Göz basıncı yüksekliğinden kaynaklanan göz tansiyonu belirtileri hastanın fark edemeyeceği kadar yavaş ilerlediğinden, göz tansiyonuna iyi gelen bitkiler ile sorunun çözümünü aramaktansa uzman bir hekimden yardım istenmesi çok daha yararlıdır.

Yapılan araştırmalara göre göz tansiyonuna iyi gelen bitkiler;

  • melisa
  • yabanmersini
  • bakla
  • domates olarak belirlenmiştir.

Ancak bu tür göz tansiyonuna iyi gelen bitkiler ile tedavi uygulanması sırasında göz gibi çok hassas ve dış etkilere karşı duyarlı bir organın çok iyi korunması gerekir. Aksi takdirde göz tansiyonuna iyi gelen bitkiler ile tedavi olmak istenirken, gözün yapısı üzerinde büyük hasarlar oluşmasına neden olunabilinmektedir.

Genetik olarak göz tansiyonuna doğuştan meyilli kişilerin daha da dikkatli olması gereken göz tansiyonu belirtileri, hastalığın erken fark edilebilmesi için hasta şüphelenir şüphelenmez doktora başvurulması ile erken aşamada giderilebilir. Eğer hekim göz tansiyonuna iyi gelen bitkiler ile destek tedavi uygulanılmasına karar verirse bu yöntemler alternatif tedavi olarak hasta tarafından yapılabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir