Sağlık

Göz Damarlarının Belirginleşmesi Nasıl Geçer

Vücudun belirli bölgelerinde damarlar belirginleştiği gibi göz damarları da belirginleşmektedir. Bunun en önemli nedeni kılcal ve venüllerin genişlemesidir. Tıp dilinde telenjiektazi arteriol olarak adlandırılan bu durum, çoğu zaman kortizonlu ilaç kullanılmasıyla ortaya çıkmaktadır. Ayrıca hormonlar ve güneşten gelen zararlı ışınlar da göz damarlarının belirginleşmesine neden olabilmektedir. Farklı şekillerde tedavi edilen damarlar için öncelikle doktor kontrolü altına girilmesi gerekir. Uzman doktorlar meydana gelen damar genişlemesi karşısında neler yapılabileceğini anlatacak ve gerekli tedaviyi uygulayacaktır. Şimdi göz damarlarının belirginleşmesi nasıl geçer? daha yakından göz atalım.

Göz damarları neden belirginleşir

  • Hiper tansiyon
  • Diyabet
  • Aşırı güneş ışığına maruz kalmak
  • Tiroid hastalıkları
  • Göz tansiyonu

Göz damarlarındaki belirginleşme nasıl tedavi edilir?

Uzman doktorlar göz damarlarında ortaya çıkan genişleme için öncelikle damla uygulaması ile tedavi yoluna gider. Doktorların hastalara önerdiği damla isimleri arasında ilk olarak karşımıza efemoline çıkar. Efemoline gözlerde bulunan damarlara direkt olarak etki eder ve damarlarda meydana gelen belirginleşmeyi azaltmaya çalışır. Bunun yanında tedavi yollarından biri de lazer uygulamaları olarak görülmektedir. Damla ile geçmeyen damar belirginleşmeleri için doktor gerekli gördüğünde lazer yapılmasını isteyebilir.

Diğer yandan bazı damar belirginleşmeleri kalıcı olabilmektedir. Bu tür durumlarda başta damla tedavisi olmak üzere lazer uygulamaları da damarlarda istenen etkiyi göstermez. Haliyle damar belirginleşmesinin kalıcı olduğu görülür.  Bu tür durumlarda fazla yapılacak bir şey yoktur. Damarların daha belirgin bir hale gelmemesi adına gerekli önlemlerin alınması kalıcı damar belirginleşmelerinde yapılacak en doğru davranıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir