Glifor

Paylaş
 

Glifor  nedir, Glifor 1000 mg. film tablet, diyet ve egzersizle kan şekeri düzeyini normal seviyeye çekemeyenlerin ve fazla kilolu tip 2 diyabet hastalarının tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Glifor; beyaz renkli, oblong, bikonveks, bir yüzü çentikli, diğer yüzünde 1000 yazan film kaplı bir tablettir.

Pankreas denilen organ vücuttaki kan şekerini dengelemek için, insülin adı verilen hormonu üretir. Şeker hastalarında pankreas, ya yeterli insülin salgılamaz, ya hiç insülin üretmez, yahut vücut üretilen ve salınan insülini düzenli kullanamaz. Vücutta yeterli miktarda insülin salgılanmadığında glukoz yani şeker, hücrelere giremez ve kanda birikir.

Bu da kanda glukoz yani şeker düzeyini yükseltir. İşte Glifor, kandaki glukoz yani şeker düzeyini normal seviyeye çeker. 10 yaş ve üzeri çocuklarda ve ergenlerde ya tek başına ya da insülinle beraber; yetişkinlerde ise tek başına ya da diğer ağız yoluyla alınan antidiyabetik ilaçlarla yahut insülinle birlikte kullanılır.

Glifor Endikasyonları

Glifor etken maddesi Metformin hidroklorür’dür ve her bir film kaplı tablet, 1000 mg. bu etken maddeyi içerir. Glifor, 100 tabletlik blister ambalajlarda kullanıma sunulmuştur.

Şeker hastalığı olan kişilerin pankreası yeterli insülini üretmediği için, yahut vücut üretilen insülini düzenli kullanamadığı için kandaki glukoz oranı yükselir.  Glifor sayesinde, kandaki glukoz seviyesi normal düzeye gelir.

10 yaş ve üzeri çocuklar ile ergenler Glifor’u tek başına ya da insülinle birlikte kullanırlar.

Yetişkinler ise Glifor’u tek başına yahut şeker hastalığını tedavi etmede faydalanılan diğer ağızdan alına ilaçlar veya insülinle birlikte kullanabilirler.

Glifor Nedir Ne İşe Yarar?

Glifor kullananlar içinde Glifor’un etken maddesine karşı alerjisi olan kişilerin bu ilacı kullanması tavsiye edilmez.

 • Glifor, kandaki glukozun yani şekerin normal seviyeye düşürülmesine yardımcı olur.
 • Glifor; diyet programı, egzersiz programı ve kilo kontrolünü içeren tedavi şeklinin bir parçasıdır. Bu ilaç alınırken beslenme ve egzersize çok dikkat edilmelidir.
 • Eğer uzun vadeli ya da şiddetli seyreden ishal yahut kusma, ya da yetersiz sıvı alımı nedeniyle şiddetli dehidrasyon vakası yaşıyorsanız, Glifor kullanmamalısınız.
 • Karaciğer ve böbrek problemleriniz varsa, ciddi enfeksiyonlar yaşıyorsanız, kalp yetmezliği tedavisi görüyorsanız, kalp krizi geçirdiyseniz, fazla miktarda alkol alıyorsanız, kontrol edilemeyen şeker hastalığınız varsa, Glifor kullanmamalısınız.

Glifor kullanımı sırasında kimilerinde laktik asidoz durumu gelişir. Bu durumla birlikte kendini gösteren halsizlik, güçsüzlük, uykusuzluk, düşük kalp ritmi, üşüme hissi, kaslarda ağrı, nefes darlığı, baş dönmesi, mide ağrısı ve bayılma gibi durumlardan herhangi biriyle karşılaşıldığında, acilen hekime danışmalı yahut bir sağlık kuruluşuna başvurarak tıbbi yardım alınmalıdır.

Eğer damardan enjeksiyon ile renkli tomografi yahut herhangi bir x-ray taramasından geçilecekse, ya da ciddi bir ameliyat geçirilecekse hekime Glifor kullandığınıza ve ne kadar süredir kullandığınıza dair mutlaka bilgi veriniz; ameliyattan önce ve sonra Glifor kullanımına bir süre ara veriniz.

Glifor kullanımından fayda sağlayıp sağlamadığınızı anlayabilmek ve emin olabilmek için belli aralıklarla kan tahlili yaptırmanız gerekebilir. Böbrek fonksiyonlarınızı da kontrol ettirmeniz gerekebilir.

Glifor’u düzenli şekilde ve sektirmeden kullanmanız gerekir.  İlaç henüz bitmeden hekiminize yenisini reçete ettirmelisiniz.

Alkol tüketimi, yoğun egzersiz, aşırı stres ve öğün atlama, kan şekerinin normal seviyenin altına düşmesine neden olur. Kan şekeri düştüğünde başa ağrısı, açlık, bilinçte bulanıklık, aşırı hassasiyet, uyuşukluk, güçsüzlük, halsizlik, baş dönmesi, terleme, titreme, kalp atışlarına hızlanma, istem dışı kasılmalar, nöbet, bayılma ve koma gibi durumlarla karşı karşıya kalınır. Bunun için mutlaka yanınızda şeker yahut şeker içeren bir atıştırmalık bulundurmalısınız.

Glifor, gebelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır.

Glifor Nasıl Kullanılır?

 • Hekim, farklı bir öneride bulunmadıkça Glifor’u erişkinler başlangıç dozu olarak günde 2 yahut 3 sefer 500 mg veya 850 mg dozda almalıdır.
 • Eğer insülin de kullanıyorsanız hekiminiz Glifor’u nasıl kullanmanız gerektiğini anlatacaktır.
 • Diyabeti önlemek için, başlangıç dozu yemekle beraber yahut yemekten sonra günde 2 doza bölünmüş şekilde 1000 ila 1700 mg. metformin hidroklorürdür. Hastanın tedaviye devam edip etmeme durumunu değerlendirmek için glisemik durumu ve aynı zamanda da risk faktörleri düzenli biçimde takip edilmelidir.
 • Hekiminiz kandaki glukoz düzeyinizi takip edecek ve bu düzeye bakarak Glifor’un dozunu belirleyecektir.
 • Tedavi sürerken hekiminiz yılda en az 1 sefer böbreklerinizin nasıl çalıştığını kontrol etmek isteyecektir. Eğer böbrekleriniz normal düzende çalışmıyorsa, hekiminiz daha sık kontrol isteyebilir.

Glifor Yan Etkileri

Glifor kullananlar bu ilacın yan etkilerine de maruz kalabilirler. İlacın yan etkilerinden birisi de laktik asidoz durumudur. Laktik asidoz, böbreklerin düzenli çalışmadığı durumlarda seyrek de olsa görülen ve fakat oldukça ciddi bir rahatsızlıktır. Böyle bir durum, acilen tedavi ister. Laktik asidoz; kusma, kas krampı, karın ağrısı, yorgunluk, kendini kötü hissetme ve zor nefes alma gibi belirtilerle kendini belli eder.

Bir diğer yan etki metabolik asidozdur. Durgunluk, bilinç dağınıklığı, bulantı, kusma, baş ağrısı ile karakterizedir. Bu belirtileri kendinizde görüyorsanız acil olarak tıbbi müdahale almanız gerekir.

Bunların dışında kanda düşük B12 vitamini, karaciğer testlerinde ortaya çıkan anormal sonuçlar, hepatit, kolestatik hepatit, sarılık, açık renkli dışkı, halsizlik, kaşıntı, iştahsızlık, karaciğer enzim seviyesinde artış, kansızlık, terleme, titreme, dudaklarda ve dilde karıncalanma, çarpıntı ve huzursuzluk hissi ve bu belirtilere sebep olan hipoglisemi rahatsızlığı, ciltte kızarıklık, kaşıntı, kurdeşen, bazı deri rahatsızlıkları, iştah azalması ve kilo kaybı gibi şikayetler oldukça ciddi yan etkilerdir. Acilen tıbbi müdahale gerektirir.

Bunların dışında tat almada bozukluk, hasta hissetme, bulantı, kusma, ishal, karın ağrısı, şişkinlik, hazımsızlık, iştah kaybı be buna benzer sindirim problemleri de yan etki olarak görülebilir. Bu tür yan etkiler genellikle tedavinin başlangıcında olur.

Güçsüzlük, baş dönmesi, sersemlik, baş ağrısı gibi şikayetler de yan etki olarak sıralanabilir.

Glifor zayıflatır mı sorusunun yanıtı bünyeye göre değişir; ama Glifor’un mevcut kiloda bir değişiklik yapmadığı bilinmektedir.

Glifor  kullanıcı yorumları ilaç hakkında olumsuz bir bilgi vermemektedir.

Glifor  Kullanma Talimatı

Glifor’u yemeklerle beraber de yemeklerden sonra da alabilirsiniz. Bu şekilde tüketim, ilacın sindirim sistemini etkileyen yan etkilerin oluşmasını önler.

 • Glifor tabletleri çiğnemeden ve ezmeden almalısınız.
 • Glifor tabletleri bol su ile yutunuz.
 • Eğer günde 1 doz Glifor alıyorsanız, sabah kahvaltı esnasında almaya özen gösteriniz.
 • Günde 2 doz Glifor alıyorsanız, sabah kahvaltıda ve akşam yemeği sırasında alınız.
 • Günde 3 doz Glifor alacaksanız, abah kahvaltıda, öğlen yemeğinde ve akşam yemeğinde alınız.

Glifor 1000 mg Fiyatı

Glifor 1000 mg. 100 film tablet 2017 fiyatı 17.90 TL’dir.

GLIFOR 1000 mg 100 film tablet 2017 YILI FİYATLARI
Etken Madde Metformin Hcl 17.90 TL
Reçete Durumu Reçeteli Satılır 17.90 TL
İthal / İmal İmal [ Ref.Ülke :Fransa ] 17.70 TL
Ruhsat Sahibi Firma Bilim İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.
ATC Kodu A10BA02
Bu yazı 80 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak