Hamilelik

Gebelikte 9. Hafta

Hamilelikte 9. Hafta

Hamileliğin 9. haftasında neler olur?

Gebelik oluşumu ve ilerlemesi insanlar için oldukça zor bir evredir. Bebek doğana kadar hem anne hem de baba adayları bu zorluklarla karşılaşmakta, istedikleri gibi üstesinden gelmekte bazı sıkıntılar çekmektedirler. Anne karnında bulunan bebeğin hareketlerinde artış meydana gelmekte ancak halen daha anne adayı bu hareketleri duyamamaktadır. Fakat bazı anne adayları bu hareketleri hissettiklerini söyleseler de bu hareketlilik uterusta meydana gelen bağırsak gelişimin bir sonucu olarak bilinmektedir. Bu hareketliliği anne adayı bebeğin hareketi sanabilmektedir. Hala daha kafa yapısı en büyük organ olarak görülmekte, 9. haftada bebeğin gelişimi halen devam ettiği için vücut yapısı kafasını taşıyamamakta, bu nedenle bebeğin görüntüsü C şeklinde kalmaktadır.

Bunun sebepleri arasında aslında boyun yapısının gelişmemiş olması da önemli bir etkendir. İlerleyen haftalarda bebeğin boyun yapısı iyiden iyiye gelişeceği ve uzayacağı için bebek almış olduğu bu şekilden kurtulacaktır. 9 haftalık süreç sonunda bebeğin tüm organları taslak halinde anne karnında oluşacaktır. Gelişen kalp kasları ise organların oluşması ile birlikte oralara kan pompalamaya başlayacaktır. İnsan vücudunda da olduğu gibi kan pompalanmaya başlayan organlar çalışmalarını hızlandırmaktadırlar. Çalışmalarını sürdüren organlar güçlenecek ve kaslar oluşmaya başlayacaktır. İlerleyen haftalardaki ultrason görüntüleri insanları büyüleyecek kadar harikadır. 9 haftalık hamilelik sonucunda bebekteki bir değişiklik de göz kapaklarının oluşmasıdır. Bunun sonucunda da göz retinası iyice belirgin bir hal almaktadır.

Bebeğin su şeklinde olan yapılarında kıkırdak yapıları meydana gelmeye başlayacaktır. Gelişen kaslar hareketlenmeleri hızlandıracak ve anne adayları ultrason yardımı ile bu hareketlenmeleri yakalanan dalgalar şeklinde izleyebilme şansına sahip olacaklardır. Ancak kendi başlarına hala daha bu hareketliliği izleyebilme imkanları olmayacaktır. Embriyo yapısı tam manası ile ortadan kalkacak ve insan yavrusu görüntüsü yavaş yavaş meydana çıkmaya başlayacaktır.

Anne adaylarında ise mide bulantıları devam etmekte, alınan yemek kokuları onları deli etmektedir. Ayrıca anne adayında bazı olmayan görüntüleri görme gibi durumlar da meydana gelebilmektedir. Ancak bu gibi durumlarda sabırlı olunması tavsiye edilmektedir.

Gebelikte 9. hafta annedeki değişiklikler 

9. haftada göğüslerdeki hassasiyet ve acı biraz daha fazla artmış olacak. Sıkı ve canınızı acıtacak sütyenler kullanmayıp, alttan destekli ve rahat sütyenler takmalısınız. Hamileliğinizin 8. haftasında mide yanması ve hazımsızlık problemlerinde artış görebilirsiniz. Midenizin hiç bir zaman çok dolu olmamasına özen göstermeniz gerekiyor. Size gaz yapıcı veya hazımsızlık yapıcı yiyeceklerden uzak durmalısınız.

Gebelikte 9. hafta bebekteki değişiklikler

Bebeğinizin bu hafta gözleri tamamen oluştu. Fakat gözleri bir süre kapalı kalacak. 27. haftanın sonuna kadar bebeğiniz gözlerini açmayacak. Bebeğinizin kulak memeleri, burnu, ağzı birbirinden biraz uzak şekilde oluşmuştur. Testis veya yumurtalıklar şekillenmeye başlamıştır. Cinsel organlar yerindedir. Fakat sizin öğrenmeniz için biraz daha zaman var.

Gebelikte 9. hafta beslenme 

Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek istiyorsanız, dengeli ve düzenli beslenmelisiniz. Aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durmalısınız. Omega 3 kaynağı besinleri bolca tüketmelisiniz. Ispanak, semiz otu gibi besinlerde omega 3 fazlasıyla bulunmaktadır. Haftanın en az 2 günü balık yemelisiniz. Günde 2 adet ceviz tüketmelisiniz. Mide bulantılarınız devam ediyorsa, ahududu çayı iyi gelecektir.

Gebelik dönemi boyunca, Doktorunuzun bilgisi ve onayı dahilinde düzenli egzersiz ve yürüyüş yapmak, hatta mümkünse yüzmek rahatlatır.

Gebelikte 9. hafta bebek gelişimi

Hamileliğin 9. haftasındabebeğinizin boyutu yaklaşık 25 mm dir. 9. Haftanın sonunda bebeğinizin boyu 4 cm ağırlığı ise 4 gr olacaktır.
Doktorunuz size bebeğinizin kilosu (ve eğer söylemişse boyu) normal diyorsa bunu kabul edin ve asla başka bir anne adayıyla karşılaştırma yapmayın…

9 Haftalık Gebelik Görüntüsü

 

Hafta Hafta Gebelik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir