Hamilelik

Gebelikte 8. Hafta

Gebelikte 8. Hafta

8 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

Hamilelik süreci anne ve baba adaylarının dikkatlerini vermeleri gerektiği ve takip etmeyi en çok istedikleri anlar olarak görülebilmektedir. İnsanlar bu isteklerinin karşılanması için yoğun bir çaba göstermekte, ancak belirgin değişikliklerin oluşması haftalar sürmektedir. Bunun için anne ve baba adayları değişiklikleri yakından izlemek için uzman doktorların kontrolünde bu işlemleri gerçekleştirebilmektedirler.

8 Haftalık Bebek Hareket Edermi?

Gebelikte 8. hafta itibarı ile bebek anne karnına yavaş yavaş kıpırdanmaya başlar ve hareket olgusunu da kazanmış olmaktadır. Fakat bu haftada bebeğin hareketlerinin hissedilmesi pek de mümkün değildir. Bebeklerin gelişimleri ve kas yapıları tam olarak gerçekleşmediği için yapmış oldukları hareketler anne adayları tarafından hissedilmek istense de bu durumlar pek de kolay olmamaktadır. Çünkü anne rahminin içerisinde bulunan amniyon sıvısı bebeğin hareketlerini absorbe ettiği için bu minik hareketlerin hissedilmesi olanaksız olarak bilinmektedir.

8 Haftalık Gebelik Resmi

8 Haftalık Gebelik Kesesi

Her ne kadar hareketler hissedilemese de bebeğin gelişimi sürekli olarak devam etmektedir. Ağız içi yapısı ile birlikte damak yapısı oluşumu gerçekleşmektedir. Hem çok şeffaf hem de narin olan bu yapılar ince bir zar şekilde ilk olarak görülebilmektedir. Çünkü henüz kıkırdak yapısı dahi oluşmamış ve gelişmemiştir. Hafif sertleşmeler vardır, anca bu durumlara rağmen çok şaşırtıcı olarak damak ve diş kökleri yapılarının oluştuğu da gözlenebilmektedir. Bu haftada bebeğin kulakları taslak olarak oluşmakta, hafif bir şekilde uğultular kulağına gelmeye başlamaktadır.

Gebeliğin 8. haftasında bebeğin önemli gelişmelerinde bir tanesi de akciğerlerinin oluşmasıdır. Oluşan akciğerler bebeklerin doğumuna kadar sürekli olarak gelişimini sürdürmektedir. Kıkırdak yapısının oluşmamasına rağmen taslak olarak bebek yapısı bu haftadan itibaren görülebilmektedir. Bebeğin organları ise henüz ince bir zar yapısı şeklinde oluşmaya devam etmektedir.

Bu hafta itibarı ile anne adaylarında şikayetler oldukça büyük oranda artmaktadır. Anne adayının mide bulantıları yükselmekte, nefes almak bile onlar için acılı bir durum haline gelmektedir. Hava kokusu bile onları derinden etkileyecek hale gelmektedir. Çok fazla hassas geçirenler için hamile kalmak pişmanlık duygusunu dahi uyandırmaktadır.

8 Haftalık Gebelik Bebek Gelişimi

DİKKAT: Folik asit takviyesi almaya devam ediyorsanız, bu haftadan sonra almayı kesmelisiniz. Bebeğin beyin ve omurilik sistemi geliştiği için folik aside ihtiyaç yoktur.

8. Haftada bebeğinizde oluşan değişiklikler..

Bebeğinizi boyu yaklaşık 15 mm. Bebeğiniz geçen haftanın sonlarına doğru ilk hareketlerini yapmaya başladı. Kollarını dirseklerinden bükmesiyle ilk hareketi oluştu. Bebeğin dil ve dudak oluşumu bu haftanın sonunda tamamlanacak. Bebeğinizin akciğeri bu hafta daha hızlı gelişecek ve bu gelişim 34. haftaya kadar devam edecek. Bebeğinizin el ve ayak parmakları oluştu bile. Yalnız aralarındaki perdeler henüz kalkmadı. Bebeğiniz bu hafta daha hızlı büyüdü. Geçen haftanın neredeyse iki katı olup,  2 gr ağırlığında.

8 Haftalık Gebelik Beslenme

Gebelikte beslenme durumunu haftalara ayırmak aslında çok önemli değildir. Genel olarak anne adayı ilk haftadan, son haftaya kadar beslenmesine dikkat etmek zorundadır. Az yemek yemek ne kadar zararlı ise, fazla tüketmekte o kadar zararlıdır. Hamileliğiniz boyunca kilo alımınızın maksimum 16 olması gerektiğini uzmanlar söylemektedir. Bunun yanı sıra alkol ve sigaradan uzak durulması, çay yada kahve gibi içecekler yerine meyve suyu içilmesini öneriyorlar. Gebelikte 8. hafta zorlanmadan egzersiz yapabilir, günde yarım saat yürüyüşe başlayabilirsiniz.

8 Haftalık Gebelik Görüntüsü

 

Hafta Hafta Gebelik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir