Hamilelik

Gebelikte 7. Hafta

Hamilelikte 7. Hafta

Gebeliğin 7. haftasında neler olur?

Hamilelik her anne ve baba adayının büyük bir isteklilikle beklediği ve onlar için harika anlamlar taşıyan işlemler dizisi olarak görülmektedir. İlk 6 hafta sonunda anne karnında belirgin olarak oluşmaya başlayan bebek 7. hafta içerisinde de bu işlemlerine devam etmekte, vücut yapısı biraz daha gelişerek büyümeler hat safhalara çıkmaktadır.

Hamilelikte 7. Hafta Bebek Gelişimi

Gebelikte 7. hafta bebeğin durumu

Artık bebek fasulye tanesini boyutuna ulaşmış ve yüz hatları belirgin olarak gelişmeye başlama aşamasına gelmiştir. Bunların dışında göz ve kulak yapıları da oluşmaya başlamakta ve oldukça belirgin bir hal alma yolunda ilerlemektedir.

Ağız ve dil yapısı da kafa yapısının gelişmesi sonucunda belirginleşmeye başlamakta, kısacası yüz hatları tam manası ile oluşmaya başlamaktadır. Kol ve bacak yapısı ile birlikte beyin de 3 ana bölüm olmak üzere oluşmakta, bu belirginlikler ultrason aracılığı ile oldukça basit bir şekilde görülebilmektedir. Tiroit bezi gelişimini sürdürmeye devam ederken lenf sistemi de aynı oranda gelişimini sürdürür. Kalbin bölümleri de oluşmaya başlamakta, kan hücrelerinin de oluşması ile kalp 2 ana bölümden atmaya devam etmektedir.

Gebelikte 7. hafta bebek hareketleri

Yani bebeğin kalp atışlarının ultrason yardımı ile duyulabilme ihtimali oldukça yüksektir. Mide ile birlikte pankreas ve safra kesesi oluşmaya başlamış, kan plasenta üzerinde gelerek karaciğere doğru ulaşmaya başlamıştır. Bebeğin kolları her ne kadar belirgin olsa da bacak yapısı halen daha tam manası ile gelişimini gerçekleştiremediği için bebeğin sadece elleri tam manası ile görülebilmektedir. En öneli yer ise göbek kordonunun yavaş yavaş oluşmaya başlamasıdır. Gebelikte 7. hafta sonunda bebeğin görünümü ultrason aracılığı ile belirgin bir şekilde görülebilmektedir.

Hamilelikte 7. hafta annedeki değişiklikler

Gebelikte 7. hafta annedeki değişiklikler şu şekilde sıralanabilir. Bu hafta itibarı ile anne adaylarında gözlenen belirgin değişikler arasında en önemli olanı göğüs uçlarının oldukça belirgin olması ve hassaslaşması olarak bilinmektedir. Uçların etrafında belirgin derecede kabarcıklar da oluşmaya başlamaktadır. Hormonların etkisi ile anne adaylarının tansiyon seviyesi biraz düşük seyretmektedir. Anne adaylarında bu dönemlerde birkaç kilo alma ya da verme durumları görülebileceği gibi bunun yanı sıra kusma ve bulantı da görülebilmektedir, ancak bu sıkıntılar genel olarak sabahları görülmektedir.

Gebeliğin 7. haftasında anne adayı nelere dikkat etmeli

Hamilelik 7. haftada beslenme

Bol sıvı tüketimi yapılmalıdır. Az ve sık sık yemek yemeniz mutlaka gerekmektedir. 4 saatten fazla anne adayı aç kalmamalıdır. Günde 2 bardak süt içmelidir. Yoğurt, balık, meyve ve sebze tüketimlerini arttırmalıdır. Haftada 2 kere balık mutlaka yenmelidir.
Sabahları mide bulantısı ve baş dönmesi olacağından, yataktan kalkmadan önce çubuk kraker yada tuzlu bir şeyler atıştırmalıdır.
Gebelikte 7 hafta bebeğin boyu

7. haftanın sonunda bebeğin boyu 10-12 mm’ye kadar ulaşır ve gelişmesi  hızlanmaya başlar. Göbek kordonu, gözler, göz kapakları, kulaklar, ağız, burun kökü ve burun delikleri, taslaklar halinde ortaya çıkmaya başladı bile. Kalp, tüm gelişmekte olan organlara kan pompalamaya devam ediyor. Her geçen gün bebeğinizin dokuları hızla gelişiyor.

7 Haftalık Gebelik Görüntüsü

Hafta Hafta Gebelik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir