Hamilelik

Gebelikte 6. Hafta

Gebelikte 6. Hafta

  • Gebelikte 6. haftada neler olur?

Anne ve baba adayları bebek gelişimlerini takip etmek ve istedikleri gibi bu işlemleri gerçekleştirebilmek amacı ile sürekli olarak uzman doktorlara başvurmakta, ancak hamilelik sürecinin haftalık periyotlar halinde takip edilmesi sebebi ve ilk 4-5 haftanın belirgin bir sonuç ortaya çıkaramaması sebebi ile bu işlemlerini ancak 5. haftadan itibaren gerçekleştirme yolunda ilerleyebilmektedirler. Altıncı haftaya bakıldığında bu hafta müjde haftası olarak da isimlendirilebilmektedir. İnsanlar hamile oldukları ve kesin olarak cinsel birleşmelerin ardından sağlıklı bir döllenme işleminin gerçekleştiğinin kanıtını öğrenebilmektedirler.

Yani bu hafta içerisinde döllenme işlemini başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş olan vücut, anne ve baba adaylarının bekledikleri anın geldiğinin habercisi olarak bilinmekte, insanlar istedikleri sonuçları elde etmiş olmaktadırlar. Bu haftadan itibaren anne adayı karnında bir bebek taşıdığının haberini almış ve bundan sonraki işlemlerini çift canlı olduğunu düşünerek yapmayı hedeflemektedir. Ancak bebeklerinin hemen gelişimini tamamlamasını ve doğmasını isteyen adaylar bu işlemlerin ne derece zorlu yolları içerdiğinden de habersiz olarak isteklerini sürdürmektedirler.

  • Gebeliğin 6. haftasında annedeki değişiklikler

Gebelikte 6. hafta sonunda anne adayında önemli ölçüde hormonal değişiklikler meydana gelmekte, bunun sonucu olarak da insanlar da alınganlık, aşırı bir şekilde duygusallık gibi psikolojik durumların ortaya çıkması söz konusu olabilmektedir. Oluşan bu durumlar oldukça normaldir ve hormonların fazla salgılanması anne adaylarının bu hallere girmesine, garip hareketler sergilemelerine neden olabilmektedir.

Bu haftada karnınızın üzerinden gösterilecek olan ultrason ile bebeği görme imkanınız olmasa da vajinadan gösterilecek ultrason ile hem bebek hem de kesesini görebilme imkanınıza bulunmaktadır. Oluşması muhtemel organların tamamı için vücut gerekli kodlamaları yapmış ve kalp de dahil olmak üzere tüm organların gelişimleri sağlanma yolunda ilerlemeler meydana gelmektedir. Kalbi aktif bir şekilde çalışan bebeğin en belirgin yeri hala daha kafası olarak görülebilmektedir.

  • Gebeliğin 6. haftada bebek gelişimi

Bu evrede çocuk henüz çok küçük ve organlarındaki gelişmeler tam manası ile gerçekleşmediği için organ oluşumlarını olumsuz etkileyecek şeylerden anne adaylarının uzak durmaları gerekmektedir. Yani sağlık tehdit edici durumlara yaklaşılmamalıdır.

Hamileliğin 6. haftasında embriyonun boyu 3-5 mm boyutlarına ulaşır. Şimdiye kadar temel olarak oluşmuş olan dolaşım sistemi artık küçük kalbine kan pompalamaya başlamıştır. Yaklaşık 2 milimetreyi bulan kalp, embriyonun tüm vücudunun büyük kısmını kaplıyor. Sizinkinin yaklaşık iki katı kadar hızla atan kalbi, ilerleyen haftalarda da hızlı bir şekilde gelişmeye devam edecek. Bebeğinizin ellerini, kollarını ve bacaklarını oluşturacak olan yapılar, gövdesinin iki yanında tomurcuklanmaya başlamıştır. Bebeğin beyin ve sinir sistemiyle birlikte omurgası da temel olarak şekillenmeye başlar.

  • Gebelikte 6. hafta neler yapılmalı?

Artan hamilelik hormonları sayesinde annede birçok ziksel değişiklik görülebilir. Memelerde hassasiyet, sık idrara çıkma isteği, mide bulantıları, kokulara hassasiyet gibi durumlar ilk haftalarda oldukça normal karşılanır. Bunun dışında kanama, sık sık kusma gibi durumlar olduğunda doktorunuza danışmayı ihmal etmemelisiniz.

Gebeliğin 6. haftasında bulantılar ve kusma nedeniyle annede kilo kaybı görülebilir. 1-2 kilodan fazla kilo kaybı olmuyorsa, endişelenecek bir durum yoktur. Vücudunuz hamileliğe alıştığında normal kilo artışı sağlayabilirsiniz.

Anne adayı 6. haftada duygusal iniş çıkışlar da yaşayabilir. Bir gün çok neşeli ve enerjikken ertesi gün yataktan çıkmak istemeyebilirsiniz, bu tamamen normaldir. Vücudunuzda gerçekleşen hormonel ve fiziksel değişiklikler bir yana, hamilelik fikri, anne olacağınıza dair düşünceler, hayatınızın nasıl değişeceğine dair duyduğunuz merak ve bazen endişeler de duygu durumunuzu etkileyecektir elbette.

Telaşlanmayın, yalnız değilsiniz! Bu durumu eşinizle konuşuyor olmanız en iyisidir, en azından etrafta duygularınızı paylaşabileceğiniz ve keyifle vakit geçirebileceğiniz birileri varsa bu ilk haftalarda kendinizi rahatlatmanız daha kolay olacaktır. Ayrıca beslenmenize dikkat eder ve yeterince dinlenirseniz de fiziksel olduğu kadar duygusal olarak da kendinizi daha iyi hissedeceğinizi unutmayın.

  • 6 haftalık bebek canlımıdır

6 haftalık bebek anne karnında embriyo şeklinde görünür. Gebelikte 6. haftadan itibaren embriyoda artık baş, yüz gelişimi ve omurilik oluşumu başlamıştır. El ve kol tomurcukları bu hafta sonuna doğru kabartı olarak belirginleşecektir. Embriyoya ait bağırsak gelişimi karın dışında olup daha sonra fizyolojik yerine taşınacaktır. Bu dönemde artık annenin gebelik hormonlarının yükselmesine bağlı bir takım fizyolojik değişiklikler oluşur.

  • 6 haftalık bebek görüntüsü anne karnında

6 haftalık bebğin anne karnındaki görüntüsü aşağıdaki gibidir.

  • 6 haftalık gebelik kesesi görüntüsü

6 Haftalık Gebelik Görüntüsü

6 haftalık bebek görüntüsü anne karnında

 

Hafta Hafta Gebelik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir