Cilt Bakımı

Gebelikte 41. Hafta

Hamilelikte 41. Hafta

Bu hafta içerisinde doğum yapılmaması oldukça büyük risklerle insanların karşılaşmasına neden olabilmektedir. Doktorlar artık 40 hafta ve buna artı olarak 7 gün geçmesine rağmen bebeklerin halen daha doğmamalarının altında bazı sıkıntıların yattığını düşünmekte ve bu yönde araştırmalarını devam ettirmektedirler.

Gebelikte 40. hafta geçmesine rağmen doğumun gerçekleşmemesine günaşımı ismi verilmektedir. Bu durum karşısında doktorlar anne adaylarını hemen hemen her gün görmeyi istemekte ve durum değerlendirmesini ona göre yapmaktadırlar.

Her kontrol aşamasında bebeğin sıvıları ve NTS kontrolleri yapılmaktadır. Plasenta da yaşlanma görülebilmekte, bebeğe giden kan azalacağı için suyunun da azalması muhtemel olarak görülmektedir.

Uzman hekimlerin anne adaylarını çağırmadaki en büyük etken de budur aslında. Bebeklerin yapacakları hareketler artık çok daha dikkatli olara izlenmelidir. Gebelikte 41. hafta sonunda doğmayan bebeklerde görülebilecek sorunların ne olduğunun belirlenmesi için doktorlar rahim ağzı açıklığı, bebek suyunun durumları ve kalp atış hızlarının kontrol edilmesi gibi işlemleri gerçekleştirerek kontrol etmektedirler. Oluşabilecek böyle bir durum karşısında uzmanlar medikal uygulamalar ya da sezeryan ile doğum işlemini gerçekleştirmeyi uygun bulmaktadırlar.

Bazı kadın doğum uzmanları ise 40 hafta + 10 günü beklenmesi gerektiğini savunmaktadırlar. Peki bu durumlarla karşılaşıldığında neler olabilir diye soracak olursanız, bebek kan miktarı azalması sebebi ile kakasını yapabilmekte, bebekten çıkan bu parçalar ciğerlere yapışmakta ve çocuk nefes alıp vermekte güçlük çektiği için doğduktan sonra ciğerleri il ilgili sıkıntı çekebilmektedir. Plasenta yaşlanması görülen bebeklerde kilo kaybı olabildiği gibi, bu durum oluşmayanlarda ise bebek kilo almakta ve doğum yapmak iri bebeklerin oluşması sebebi oldukça zor bir hal almaktadır.

Özellikle 7 günü geçen bebeklerde ani bebek ölümlerinin gerçekleşmesi gibi durumlar meydana gelebilmektedir ki bu anne ve baba adaylarının karşılaşmayı en son isteyecekleri şeyler arasındadır. Gerekli tetkikleri yaptıktan sonra doktorunuz sizlerle bilgilerini paylaşacak ve nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini sizlere anlatacaktır. Oluşabilecek bu tür sıkıntılarda gün aşırı doktorlarınıza başvurmalı ve onlarla birlikte oluşan bu durumun nedenlerini araştırarak gerekli önlemleri almalısınız. Ondan sonra sağlıklı bir doğum yapabilirsiniz.

41 Haftalık Gebelik Görüntüsü

 

Hafta Hafta Hamilelik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir