Hamilelik

Gebelikte 40. Hafta

Hamilelikte 40. Hafta

Gebelikte 40. hafta bebeğin durumu nasıldır?

Artık hamileliğinizin son haftasına gelmiş ve bebeğinizi kucağınıza alabilmeniz için önünüzde herhangi bir engel teşkil edecek durum kalmamıştır. Anne ve baba adaylarının en çok bekledikleri an belki de bebeklerinin doğmasına yakın olan andır. Bebeğiniz artık tüm gelişimlerini sağlamış ve 3-4 kilo arasında bir kiloya sahip olara doğmaya ve dünyaya adım atmaya hazır halde beklemektedir.

Boy uzunluğu ise 48-55 cm arasında değişkenlik göstermektedir. Kafatası kemikleri tam manası ile kaynaşmadığı için bebek doğum sırasında anne rahminden kolay bir şekilde çıkabilmektedir. Özellikle de cildinin altında doğum esnasında dışarı ile vücut ısı dengesini ayarlayacak miktarda yağ bulunmaktadır. bu yağ desteği ile kolay bir şekilde ısınma işlemini gerçekleştirebilecektir.

Siz yani vücudunuz halen daha bebeğinizin ilk altı aynıda tehlikelerden korunabilmesi için antikor üretmeye devam edeceksiniz. Özellikle de emzirme esnasında vereceğiniz sütler bebeklerinizde daha fazla antikor üretilmesine yardımcı olacaktır.

Hamilelikler genel olarak 40 haftayı geçmektedir. Ancak hekimler 42 haftayı geçirmemek için ellerinden geleni yaparlar ve gerekirse bebeği sezeryanla almayı uygun görmektedirler. Normal kiloda olanlar için 11-15 kilo alınması doğaldır ancak zayıflar için bu aralık 12-18 kilo arasında değişiklik göstermektedir ki bu da sağlıklı bir bebek oluşumu için oldukça önemlidir.

Doktorunuz rahim açıklığını kontrol eder, sıvının dengesine bakar, kasların hareketini büyük bir özen içerisinde inceler ve doğum için gerekli kontrollerin tamamını sağlar. Belirtileri arasında kasılmaların sıklaşması ilk başı çekmektedir.

Ancak kısa zamanlı kasılmalar egzersizlerden de kaynaklanabilmektedir. Bebeğiniz gerekli büyümeyi yaptığı için hareketlerinde azalmalar olması gayet normaldir. Bir dakika içerisinde 9-10 çarpma darbesi yeterli olarak görülmektedir. Mide ekşimeleri ve hazımsızlıklar ise hat safhaya çıkabilmektedir. Bu gibi durumlardan kurtulmak için sıvı tüketimi gerçekleştirebilir, yemeklerden sonra sakız çiğneyerek bu durumların şiddetini azaltabilirsiniz.

Her ne kadar bebekler doğum için hazır olsa da anne adaylarının hazırlığı da büyük ölçüde önemlidir. Çünkü çoğu kadın doğum yapamayacağını düşünerek korkularına yenik düşmektedir. Bu durumların üstesinden gelinebilmek için uzman terapistlerden yardım talepleri de yapılmalı ve işlemlerin hızlandırılması gerçekleştirilmelidir.

40 Haftalık Gebelik Görüntüsü

 

Hafta Hafta Hamilelik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir