Hamilelik

Gebelikte 4. Hafta

Hamilelikte 4. Hafta

Gebelikte 4. hafta bebek gelişimi

Anne ve baba adayları eskiden olduğu gibi bilinçsiz olarak hamilelik süreçlerini geçirmek yerine her hafta yakın takipleri altında bu sürecin geçmesini istemektedirler. Uzmanların görüşleri ile birlikte sağlıklı bir gebelik geçirilmesi insanların en büyük istekleri arasında yer almaktadır. Ancak ilk 3 hafta gebe olunup olunmadığı bilinmediği için adaylar bu konuda sıkıntılar çekmektedirler. 4.haftadan itibaren anne adaylarının hamile olup olmadıkları konusuna açıklık getirilse de yine de pek çok kişi bu konudan habersiz olarak çaresiz beklemektedir.

İnsanlar aslında bakıldığında gebeliğin dördüncü haftası olunmasına rağmen ilk öğrendikleri için bu zamanı birinci hafta olarak kabul etmektedirler. Halbuki gebelik süreci insanların adet dönemlerinin sonundan itibaren başlayıp devam etmektedir. Bu durumlar karşısında bilinçli olmayan kişiler hala daha hamile olup olmadıklarını bu haftanın sonunda dahi bilmeden işlemlerine devam etmektedirler. Ancak anneden gelen yumurtalar ve babadan gelen spermler çoktan birleşmiş, embriyoyu oluşturmuş ve gebelik sürecinin başlangıç safhasını oluşturarak ilerlemektedirler. Bu durumların belirlenmesi için eczanelerden alınacak gebelik testleri uygulanabileceği gibi, polikliniklerde yapılacak kan testleri ile de gebelik durumlarının anlaşılması garantili olarak gerçekleştirilebilmektedir.

Henüz hamile olup da bunu bilmeyenler için kesin çözüm ikincisi olarak bilinmektedir. Çünkü idrar tahlilleri her ne kadar doğru sonuç verse de kan testi yapılması hamilelik oluşumunun var olup olmadığının en resmi kanıtı olarak insanların karşılarına çıkmaktadır. Bu haftadan sonra insanlar yemelerine, içmelerine kısacası sağlıklarına çok önem vermekte, yedikleri ve içtiklerine dikkat ederek hamilelik sürecinin harika bir şekilde sorunsuz sonuçlanması için çaba harcamaktadırlar. Bekleyişlerini son buldurmak ve bu haftadan sonra hamile olduklarını öğrenmek isteyenler gerekli testleri yaptırabilirler. Anne adaylarında dördüncü hafta sonrasında bazı belirtilerin oluşması da söz konusudur.

Bünyeye göre değişiklik göstermesine rağmen mide bulantılarının oluşması, kusma isteğinin artması gibi durumların yanı sıra, hafif ve kısa aralıklarla baş dönmeleri de meydana gelebilmektedir. Dördüncü haftada anne olacağını öğrenen bayanlar sağlıklı gıda tüketimleri yapmakta, çocuklarının bünyelerinde gelişebilmeleri için beslenmelerine dikkat etmektedirler. Mutlu sonla biten bu durumlar insanlar açısından çok büyük önem arz etmektedir.

Hamileliğin 4. haftasında anne adayı neler yaşar?

Gebeliğin 4. haftasında oluşan değişiklikler

Gebeliğin 4.haftasında ”implantasyon” yani ”yerleşme” gerçekleşir. Bazı anne adaylarında lekelenme tarzında kanama olabilir. Bu durum aşırı olmadığı sürece ciddiye alınmamalıdır.  4. haftanın sonunda adet olmadığınız için, adet tarihlerinde aynı belirtileri yaşayabilirsiniz. Endişe edilmemelidir.

4. haftada anne adaylarında mide bulantıları ve baş dönmeleri başlayabilir.

4 Haftalık Gebelik Görüntüsü

4 haftalık bebek gelişimi anne karnında

4. Hafta Hamilelik Hakkında Sorular

haftalık gebelik belirtileri yaşayanlar

  • Gebelikte 4. hafta mide bulantısı ve baş dönmesi
  • Hamilelikte 4 hafta akıntı, kanama ve lekelenmeler
  • Hamilelekte 4. hafta kasıklarda ağrı
  • 4. hafta sonrasında adet görmeme
  • Gebelikte 4. hafta sonrası gerçekten halimemisiniz artık netlik kazanacaktır.

Bu durum haftalık gebelik belirtileri olarak anne adaylarının karşlılaştıkları olarak görülür.

4 haftalık gebelikte kasık ağrısı

4 haftalık gebelik denilen olay son adet günunüzde sonraki 4. haftadır. Bu haftada döllenen yumuta artik embiryo seklini almaya başlamıştır. 4. hafta kasiklarda ağrı görülebilir.

4 haftalık gebelik annedeki değişiklikler

4. hafta tüm bayanlar için önemlidir. Regl dönemi bi kaç gün geciktimi 4 haftalık hamileyim sorusu akla gelmektedir. bu durumda gebelik testi yapmak en uygunudur.

Hafta Hafta Gebelik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir