Hamilelik

Gebelikte 39. Hafta

Hamilelikte 39. Hafta

Gebelikte 39. hafta geldiğinizde bebeğiniz artık yavaşça normal doğuma doğru yaklaşmakta ve heyecan içerisinde beklediğiniz gün çok yakında gerçekleşmeyi beklemektedir. 3-3.5 kilo ağırlığına ulaşmış ve boyu 49-54 cm civarında olan bebeğiniz artık doğmak için hazır görülmektedir.

Hayatla tanışmak ve ona merhaba demek için sabırsız bir şekilde bekliyor. Bu ölçüler bu haftadan sonra pek değişiklik göstermemekte ancak beyni muhteşem derecede gelişimine devam etmektedir. Artık pembe olan cildi beyazlaşmaya başlayacak ve pigmentleri de renk vermek için gelişmeye devam etmektedir. Derisinin altındaki katmanları değişim gösteren bebeğinizin derisi artık değişmektedir.

Gebelikte 39. hafta genel olarak bakıldığında doğum artık iyiden iyiye yaklaşmıştır. Burada unutulmaması gerekenlerden bir tanesi halen daha sigaranın yasak oluşudur. Doğuma yaklaşık olarak bir hafta kadar bir süre kalmış ve normal bir kiloya sahip bayansanız 12 ile 15 kilo arasında kilo almanız beklenmektedir. Artık doktora gitmeler sıklaşmakta, kontroller daha detaylı olarak yapılmaya başlanmaktadır. Doktorunuz rahminizin açılıp açılmadığının kontrolünü gerçekleştirmektedir.

Fakat doktorlar dahi her ne kadar uzman olurlarsa olsunlar bebeğinizin ne zaman doğacağı hakkında kesin bir şey söyleyemezler. 40 haftayı geçen sürelerde doktorlar anne adaylarını fetal teste tabi tutmakta ve 1-2 hafta içerisinde doğum gerçekleşmediği takdirde doğuma almaktadırlar. Doğuma kadar bebekler hareketlerini devam ettireceği için hareket azalması gözlendiğinde bir sıkıntı var demektir ve anında uzman doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Bu aşamadan sonra kadınlarda kasılmalar başlayacaktır. Ancak kasılma görülmüyorsa bu durumdan da korkmanızın manası yoktur, çünkü genellikle bu tarz kasılmalar ikinci doğumlarda daha sık olarak görülmektedir.

Gebelikte 39. hafta annenin şikayetleri neler olur?

Hamilelikte Mide ekşimeleri ve hazımsızlık gibi durumlarda yemeklerden önce bolca sıvı tüketmelisiniz. Bu sayede sıkıntılarınızı bir nebze de olsa hafifletmiş olacaksınız. Cervix kanalının genişlemesi ya da açılması ile kan görmeniz gibi durumlarla karşılaşmanız olası olarak bilinmektedir.

Vücut bebek için hazırlanırken bağırsaklarınızda gevşemeler olabilir, bu da ishal olmanıza sebep olabilir. Aynı zamanda mide bulantınız da da artma meydana gelebilmektedir. Zar yırtılması sonucunda suyunuz da gelebilmektedir. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda anında hekiminizi aramalı ve söylediği talimatları uygulayarak derhal hastaneye gitmelisiniz.

39 Haftalık Gebelik Görüntüsü

 

Hafta Hafta Hamilelik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir