Gebelikte 38. Hafta

Paylaş
 

Makalede Neler Var

Hamilelikte 38. Hafta

Gebelikte 38. hafta artık yavaş yavaş hamileliğin son dönemlerine gelinmekte ve anne ile birlikte baba adaylarının da heyecan ve dikkatleri oldukça artmaktadır. Bebek 3 kilo ağırlığına ulaşmakta, boyu ise 49 cm üzerine çıkmaktadır. Cilt dökülmesinin korunması, tüylenme gibi durumlar artık gelişimini tamamlamış olarak görülmektedir. Vücut artık daha fazla surfactant üretmeye başlıyor ve bu madde bebeğinizin nefes alış verişlerinde ciğerlerinin birbirine yapışmasını engellemeyi sağlıyor.

Bu haftada çok önemli değişiklikler meydana gelmese de beyin ve sinir sistemi tam olarak kendisini tamamlıyor ve dünyaya geldiğinde oluşabilecek sıkıntılarla bebeğiniz yüzleşmeye hazır hale geliyor. Tüm organları dış dünyaya uyum sağlayabilecek şekilde gelişimini gerçekleştiriyor ve doğduğunda da fark edeceğiniz üzere elleri sıkı sıkıya bir şeyi tutabilecek düzeye ulaşıyor. Bebeğinizin göz rengi doğduğunda itibaren irislerindeki renk pigmentleri sebebi ile rayına oturmada biraz zamana ihtiyaç duymaktadır. Bebeğinizi artık doğuma hazır hale gelmesi sonucunda vücudunuz da buna ayak uydurmakta ve doğduktan sonra çocuğunuz için gerekli olacak anne sütünü üretmeye hazır hale gelmektedir.

Süt üretim aşamasının ilk bölümünde kolostrum adı verilen besin maddesi üretilmekte, sütten biraz daha kıvamlı olan bu üründe yeni doğan bebeği en iyi şekilde beslemek ve ihtiyaçlarının giderilmesi için harika besinler bulunmaktadır.

Protein bakımından zengin, az miktarda yağ içerir ve çocuğunuzun bağışıklık sistemini güçlendirerek gerekli olan antikorları ona sağlamakla görevlidir. Ortalama olarak alınacak kilo 11 kilo olarak belirlenmiştir. Bunun altında kiloyu aldıysanız mutlaka gebelikte 40. haftaya kadar kendinize biraz yüklenmeli ve kilo almaya çaba göstermelisiniz.

Sık idrara çıkma ve vajinal akıntının artması gibi durumlar söz konusu olabilmektedir. Bazı durumlarda ise kan görme gibi oluşumlar söz konusudur. Bu bebeğinizi kısa zamanda elinize alacağınızın yani doğumun bir hayli yaklaştığının göstergesi olarak bilinmektedir. İshal ve karın kaşınması gibi durumların yanı sıra sakarlıkların iyice artması da söz konusu olabilmektedir.

Göğüsleriniz de her zamankinden büyük olabilir ve kolostrum sızıntınızın olması gibi durumlar da görülebilmektedir. Hekim kontrollerinizi artık sıklaştırmalı ve sağlıklı bir doğum için gerekli olan tedbirleri almalısınız.

38 Haftalık Gebelik Görüntüsü

 

Hafta Hafta Hamilelik

Bu yazı 49 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Sivilce İzleri Neden Olur? Sivilce Nasıl Geçer? Sivilce İzleri Nasıl Geçer? Sivilce Maskeleri Göz altı morlukları neden olur? Göz altı morlukları nasıl geçer? Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer? Madecassol merhem Primolut Siyah Noktalar Nasıl Geçer? Siyah Noktalar İçin Maske