Hamilelik

Gebelikte 36. Hafta

Hamilelikte 36. Hafta

Yalancı Doğum Sancısı

Yalancı sancıların başladığı hafta gebeliğin 36. haftasıdır. Bu haftada yapılacak şeyleri sıralamadan önce bu haftadaki bir hamile kadının şikayetleri incelenmelidir. Gebeliğin 36. haftası pek çokları için biraz sıkıntılı geçmektedir. Ancak gelinen nokta mutlu son, yani bebeğin dünyay gelişidir. Bu haftadaki her gelişme, her sancı bebeğin gelişini müjdelemektedir. Yalancı sancılar dahi gerçeği için anne adayının alıştırılması anlamına gelir.

Gebelikte 36. hafta bebek leğen kemiği civarındaki doğum kanalına doğru itilir. Bebeğin burada bulunması annenin sık tuvalet ihtiyacı hissetmesine neden olacaktır. Ayrıca mide yanması ve hazımsızlık da bu haftanın tipik sorunları arasında yer alır. Ancak telaş edecek bir durum bulunmamaktadır. Gebelikte 36. hafta yapılacak şeylerin başında gelen ise düzenli doktor kontrolünü asla ihmal etmemektir.

Bebek Doğum Ne Zaman Girer?

Gebelikte 36. hafta anne adayları bebeği aylarca taşıdıkları bölgenin rahatladığını ve adeta boşaldığını hisserler. İşte bebek hareket etmiş ve doğum kanalına yönlenmiştir. Artık yapılacak tek şey bebeğin yavaş yavaş doğumuna hazırlanmaktır. Ancak bir erken doğum riski de bulunmaktadır. Bu olasılığa da hazır olmak annelerin yararına olacaktır.

36. haftada da hamile kadınların hafif jimnastik hareketleri yapmaları iyi olacaktır. Ancak olabildiğince hafif olması ve bedeni yormaması faydalı olacaktır. Sadece sancıları azaltacak ek tedbirler anlamına gelecek bu jimnastik çalışmaları aynı zamanda doğumu da kolaylaştıracaktır. Bu durum anne adayları içinden egzersiz yapanların diğerlerine göre daha rahat doğum yapmasıyla ispatlanmış bir gerçektir.

Anne adaylarının gebeliğin 36. haftasında yapması gereken işlerin bir diğer boyutunu da morali yüksek tutmak olmalıdır. Çünkü artık bebeğin bağırsakları daha düzgün bir biçimde çalışmaya başlamıştır. Bu durum her ne kadar atık ihtiyacı doğurmayacak bir çalışma olsa da doğumdan sonrasına bebek hazırlanmaktadır. Hormonal dengesi oluşmaya başlamış olan bebek, bağırsak harekeyle de toparlanma içine girmiş durumdadır.

Gebeliğin 36. haftası da hamileliğin diğer haftaları gibi tipik özellikler barındırır. Ancak telaş etmemek ve yüksek bir moralle doğuma hazırlanmak büyük önem taşır. Bu yüzden diğer haftalarda yapılan işler yapılmalı, anne adayının düşük stres altında doğuma girmesi hedeflenmelidir.

Gebelikte 36. hafta bebeğin boyu ve kilosu 

Bu haftanın sonunda bebeğinizin boyu yaklaşık 46 cm. ve ağırlığı 2700 (2080-3330) gram!

36 Haftalık Gebelik Görüntüsü

 

Hafta Hafta Hamilelik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir