Hamilelik

Gebelikte 34. Hafta

Hamilelikte 34. Hafta

Gebelikte 34. hafta artık doğumun yaklaştığının bilincinde olmak gerekir. Bu bilinç oturup kalkmalara bile yansıyan bir davranış biçimlerine dikkat etme olarak kendini göstermelidir. Gebeliğin 34. haftasında kişinin kol ve bacaklarında kan birikmesi, yatar halde beyne az miktarda kan gitmesi sık rastlanan bir durumdur. Özellikle yatar haldeyken ani doğrulmalardan uzak durulması hamile kadınlar için yararlı olacaktır.

Bu haftada artık akciğerleri olgunluğa ulaşmış bir bebekten söz edebiliriz. Hemen hemen tüm iç organları sağlığına kavuşmuş olan bebek artık doğum dahi yapabilir. Bu sürede doğan çocukların sağlığından endişe etmek gerekse de bu haftada doğarak artık yetişkin bir birey olmuş çok sayıda kişi bulunmaktadır. Bu yüzden bu haftadaki doğumlarda endişe etmeyi gerektirecek bir durum yoktur. Ancak doktor kontrolü ve doktorun gerekli tavsiyelerine uyulması gerekmektedir.

Gebelikte 34. hafta hamile kadınlar daha asabi olmaktadırlar. Bu asabiyet zaman içinde daha da artacaktır. Ancak en keskin dönüşümlerin bu haftada kendini gösterdiği unutulmalıdır. Hem kadın hem de çevresindekilerin bu duruma farkındalıkla yaklaşmaları iyi olacaktır. Diğer yandan hassasiyet de bu haftada bir hayli artar. Kokuya ve diğer hassasiyet konularına gösterilen algısal güçlenme hali bebeği ve annesini kötü etkileyebilir. Bu haftada keskin kokulardan uzak durulmalıdır.

Gebelikte 34. hafta bebeğin boyu ve kilosu nasıldır?

Gebeliğin. 34. haftasında bebek 50 cm civarındadır. Yaklaşık ağırlığı da 2 kilo 200 gram civarınadır. Kadın memesindeki sütler aktif edilir. Bebekte emmeyi sağlayan hormonlar salgılanır. Yaşamsal aktiviteleri için gereken her şey hazırdır. Bebeğin hareketleri daha belirgin bir hal alır.

Her geçen gün doğum yaklaşmaktadır. Üstelik doğum heyecanını sadece ebeveyn değil bebek de yaşamaktadır. Adrenalin salgısı her geçen gün artacaktır. Bu arada uzayan tırnakları da iyi bir bakımı hak etmektedir. İşte bebeğiniz kendisine bakmanız için artık hazırdır.

Bebeğiniz hiç hatırlamayacak olsa da hamileliğin 34. haftasında artık bulunduğu ortamı izlemeye başlamıştır. Gözleri açıktır. Uyurken kapattığı gözleri karanlık ortama her geçen gün alışır. Orada sabırla doğacağı günü bekleyen bebek uyumayı da ihmal etmez. Düzenli uyku faaliyetleri bebek için bir hayli yararlı olmaktadır. Tabii ki annenin uyku saatleri de bu konuda etkileyici olmaktadır.

34 Haftalık Gebelik Görüntüsü

 

Hafta Hafta Hamilelik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir