Hamilelik

Gebelikte 33. Hafta

Hamilelikte 33. Hafta

Gebelikte 33. hafta anne adayını neler bekliyor?

Gebeliğin son ayı içerisinde yer alan 33. Hafta ile birlikte artık yalancı doğum sancılarında artış olabilmektedir. Bu gibi durumlarda sürekli olarak özel doktorla irtibat halinde olunması gerekmektedir. Bunun yanı sıra bebeğin ultrason muayenesinin sürekli olarak yapılması ve sağlığının kontrol edilmesi gerekmektedir.

Bu dönem anne için rahat zamanların başlangıcı olmaktadır. Çünkü artık uykular düzene girmektedir. Ancak bunun yanı sıra fiziksel olarak el ve ayaklarda bazı geçici şişlikler olabilmektedir. Kesinlikle bu dönem içerisinde tansiyon konusunda dikkatli olunması gerekmektedir. Gebelik zehirlenmesine karşı dikkatli olunmalıdır.

Artık oturup kalkmak, atmak zorlaşacağından anne adayı 33. Hafta ile birlikte en rahat edeceği pozisyonda kendini yerleştirmesi doğru olmaktadır. Bunun için minder veya yastıklar kullanmak en doğrusu olmaktadır. Eğer doktorunuz bir sorun olmadığını söylerse çiftler bu dönemde cinsel yaşantılarına devam edebilirler. Bu durum kötü gibi karşılansa da aslında sağlık açısından gayet iyi olmaktadır.

Gebelikte 33. hafta bebek gelişimi 

33. Hafta bebekleri artık neredeyse 2000 gram ağırlığına ulaşmış bir hal alırlar, Bu dönem de dahil olmak üzere bebek hızlı bir şekilde kilo almaktadır. Bu dönemde bebekler çoğunlukla uyur bir şekilde zaman geçirirler. 33. Haftada bebeklerin kemikleri sertleşir ve iskelet yapısı daha sağlam bir hal alır. Bu dönemde bebeklerdeki en büyük gelişim, kafa tasındaki kemiklerin iyice kaynaşması olmaktadır. Bu bebeğin doğum sırasında doğum kanalından rahatça geçmesini sağlamaktadır. Bu dönemle birlikte artık bebeklerin akciğerleri de tam olarak olgunlaşmış olmaktadır.

Bu sayede bebekler rahatça nefes alabilmektedir. Bu dönemde bebekler artık klasik bebek duruşu olan hoker biçiminde (diz ve dirsekler bükük, kol ve bacaklar vücudun önünde çapraz halde olması) anne karnında doğumu beklerler. Bebekler artık bu dönemde sinirsel anlamda birçok şeyi de hissedebilir hale gelirler.

Gebelikte 33. Hafta anne adaylarının vitamin ve folik asit desteği dışında başka ilaç kullanmaması önerilmektedir. Özellikle de ağrı kesiciler, bebekte yan etkilere sebep olabileceğinden zararlı olabilmektedir. 33. Hafta içinde eğer ağrı kesici alınacaksa kesinlikle doktor kontrolünde günde en çok 80 miligramlık bir dozda aspirin alınması en doğrusu olmaktadır. Fazla kullanım bebeğin kalp ritmi açısından zararlı olabilmektedir.

Gebelikte 33. hafta bebeğin boyu ve kilosu 

Bu haftanın sonunda bebeğinizin boyu yaklaşık 42 cm. ve ağırlığı 2000 (1480-2750) gram!

33 Haftalık Gebelik Görüntüsü

 

Hafta Hafta Hamilelik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir