Hamilelik

Gebelikte 32. Hafta

Hamilelikte 32. Hafta

Gebelikte 32. hafta annedeki degişiklikler

Artık doğumun iyice yaklaştığı 32. Hafta ile birlikte anne adayının sıkça dinlenme ihtiyacı hissettiği bir döneme girilmiş olmaktadır. Bu dönemde anne her konuda dikkat etmelidir. Kalsiyum ihtiyacını eksiksiz olarak karşılamalı ve sık sık doktor kontrolüne gitmelidir. Bu dönemde artık rahim en geniş halini alacağından anne adayının vücudunun fiziksel dengesi de değişmektedir. Bu durumda öncelikli olarak yemek sonrası yürüyüşlere ve sık sık pozisyon değişimlerine dikkat edilmesi gerekmektedir. Ayrıca anne adayı oturduğu yerden yavaş bir şekilde küçük hareketler yapabilir ve kendini rahatlatabilir. Anne adayının ayaklarını uzattığı zamanlarda yastık kullanması kan akışı için rahat bir durum sağlayabilmektedir.

Gebelikte 32.  hafta bebeğin gelişimi 

32. Hafta bebeğin de artık son evrede olduğunun göstergesi olmaktadır. Bu dönemde bebek artık daha yavaş hareket edebilmektedir. Bebeğin beyin gelişimi 32. Hafta  içerisinde hızla devam etmektedir. Bunun yanı sıra vücudundaki kırışıklıklar yavaş yavaş kaybolarak normal bir hal almaktadır. El ve ayak tırnakları tamamen gelişmiş, kirpik, kaş ve saçları son hallerini almış olmaktadır. 32. Hafta bebeğin yağ ve kas dokusundaki artışın hızlı olduğu dönem içerisinde yer almaktadır.

32. Hafta annenin doğumu daha sık düşündüğü bir zaman dilimi olduğundan stres en üst seviyede olabilmektedir. Bunun önüne geçmek için anne adaylarının kaygılarını azaltacak şeyler en doğru olanları olmaktadır. Örneğin; bu dönem içerisinde doğum anını için tüm hazırlıkların yapılmış olması gerekmekte, doğum sonrası yapılacak şeylerin belirlenmesi gerekmektedir. Gebelikte  32. Hafta manevi desteğin en çok ihtiyaç duyulduğu bir zaman olmaktadır. Buna özellikle dikkat edilmelidir. Gebelik süresi içerisinde kesinlikle yoğunluktan ve sürekli stresten uzak durulması gerekmektedir.

Çünkü bu erken doğum ya da düşük için bir tetikleyici olabilmektedir. Bu dönemde anne adayının bol bol dinlenmesi, uyuması ve düzenli beslenmesi en doğru hareketler olmaktadır.

Anne adayının sevdikleriyle sık sık görüşmesi, düzenli olarak yürüyüş yapması ve mutlu olduğu, keyif aldığı şeyler yapması gerekmektedir. Gebeliği sağlıklı bir şekilde tamamlamak için tüm bunların yapılmasına özellikle dikkat edilmelidir. Mümkün olduğunca anne adaylarının bu güzel zaman diliminin keyfini çıkarması sağlanmalıdır.

Gebelikte 32.hafta bebeğin boyu ve kilosu nasıldır?

Bu haftanın sonunda bebeğinizin boyu yaklaşık 41 cm. ve ağırlığı 1780 (1300-2500) gram!

32 Haftalık Gebelik Görüntüsü

 

Hafta Hafta Hamilelik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir