Hamilelik

Gebelikte 31. Hafta

Hamilelikte 31. Hafta

31. Hafta gebeliğin en zor zamanları içerisinde yer alan bir zaman olmaktadır. Bu dönem içerinde artık doğum anına ilişkin düşünceler anne adayının kafasında oluşmaya başlamaktadır. Bunun yanı sıra fiziksel olarak ağrılarda bir artış olmaktadır. Meme akıntıları bu dönemde sıklaşabileceğinden bu konuda özel pedlerle önlem alınması gerekmektedir.

Ayrıca anne adayının gebelikte 31. Hafta içerisinde kıyafet seçimi konusunda kendini rahat hissedebileceği, rahat kıyafetler tercih etmesi gerekmektedir. Bu dönemde ayrıca düzensiz kasılmaların olması muhtemeldir. Bu yalancı ağrılar konusunda endişe etmeden geçmesini beklemek en doğrusu olmaktadır. Ancak bunlar sürekli olarak devam ediyorsa ve eğer acı veren kasılmalarla birlikte kanlı, pembemsi vajinal akıntılar oluşuyorsa bu durumda hemen doktora başvurulması gerekmektedir. Çünkü bunlar erken doğumun belirtileri olabilmektedir.

Gebelikte 31. hafta bebeğin gelişimi nasıldır?

31. Haftada bebek artık daha çok hareketli hale gelmektedir. Tekme ve taklalar bu dönem içerisinde sıkça görülmektedir. Bu hareketler anne adayına bazen rahatsızlıklar verse de, bunlar sağlıklı bir gebeliğin izleri olmaktadır. Bebek bu dönem içerisinde dışarıdaymış gibi hareket etmeye çalışabilmektedir. Müzik dinleyebilir, hareket eden şeyleri takip edebilir,  gözlerini kırpabilir, gözleri karanlığa ya da ışığa karşı tepki verebilir. Tüm bunlar 31. Hafta içerisinde bebekte meydana gelebilecek normal olaylar olmaktadır.

Gebelikte 31. hafta beslenme nasıl olmalıdır?

31. Hafta itibariyle bebeğin birçok gelişimsel faaliyeti tamamlandığından artık anne kalsiyum alımına ağırlık vermelidir. Bebeğin kemik gelişimi için ve ayrıca annenin de kemik yapısının güçlü kalması için son derece gerekli olan kalsiyum için bol bol süt ve süt ürünleri tüketilmeli, bol kalsiyumlu gıdalar alınmalıdır. Ayrıca alınacak vitaminlerle birlikte hastalıklara karşı da önlem alınmalıdır. Özellikle de gribe karşı son derece dikkat edilmelidir.

Öncelikli olarak anne adayının gebelikte 31. Hafta öncesinde grip aşısı olmasında fayda olmaktadır. Bununla birlikte kalabalık ortamlardan da uzak durması gerekmektedir.

Ancak bunların ezbere değil bir uzman kontrolünde yapılması gerekmektedir. Antibiyotik kullanımından bu dönemde uzak durulmalıdır. Olası bir rahatsızlıkta bol bol istirahat edilmelidir. Ayrıca bulunulan ortamın havalandırılması, nemli olması da alınacak önlemlerin başında gelmektedir. Son olarak da bu dönem içerisinde bol bol sıvı tüketimi olmalıdır. (en az 2,5 litre)

Gebelikte 31. hafta bebeğin boyu ve kilosu nasıldır?

Bu haftanın sonunda bebeğinizin boyu yaklaşık 40 cm. ve ağırlığı 1650 (1180-2350) gram!

31 Haftalık Gebelik Görüntüsü

 

Hafta Hafta Hamilelik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir