Hamilelik

Gebelikte 30. Hafta

Hamilelikte 30. Hafta

Artık zorlu geçen 7 aydan sonra, gebeliğin son ayları içerisine girildiği 30. Hafta ile birlikte anne adaylarında özellikle ruhsal anlamda büyük değişimler olmaktadır. Özellikle de duygusal anlamda bir değişim görülmektedir. Gebelik döneminde sık karşılaşılan durumlardan birisi de depresyon olmaktadır. Bu konuda çiftelerin kesinlikle bir uzman yardımına ihtiyacı olmaktadır. Artık fiziksel sağlık sorunlarının arttığı bu dönemde anne adayları için oldukça zor anlar yaşanması muhtemel olmaktadır. Yapılacak yanlış bir hareket erken doğum riskini ortaya çıkarabilmektedir.

Gebelikte 30. Hafta annenin bebeğin hareketlerine artık çok daha duyarlı olduğu bir dönem olmaktadır. Bu süre içerisinde normal olan durum ise bebeğin hareketleri olmaktadır. Eğer bebek 12 saat içerisinde 10 defa hareket ederse bu her şeyin yolunda olduğunun bir göstergesi olmaktadır. Bu haftayla birlikte anne adayının kendi sağlığı için dikkat etmesi gereken konular olmaktadır. Öncelikle hamur işi ve asitli yiyeceklerden uzak durmalıdır. Çünkü bu reflü gibi rahatsızlıkların tetikleyicisi olabilmektedir. Ayrıca yürürken de geniş ayakkabılar tercih etmek en doğrusu olmaktadır. Çünkü artık ağırlık artacağından ayaklar zorlanabilmektedir.

Gebelikte 30. Hafta bebekleri artık fiziksel olarak son derece büyük bir hale gelmiş olmaktadırlar. Bu dönemde bebek normal vücut ölçülerine yaklaşmış olmaktadır. Artık vücudunu dengede tutabilir, normal bir şekilde solunum alabilmektedir. Ayrıca dışarıdaymış gibi birçok bebeksi hareketlerini de devam ettirebilmektedir. Bu dönem içerisinde doğacak olan bebekler genel anlamda birçok gelişim evresini tamamlamış durmaktadırlar.

Hamilelikte 30. Hafta içerisinde anne adayının beslenme konusundaki dikkatli tutumunu sürdürmesi gerekmektedir. Bu dönem içerisinde özellikle kafeinli ürünlerden ve aşırı çay içmeden uzak durulması gerekmektedir. Bunun yanı sıra ayrıca en önemli konu olan alkol ve sigaradan kesinlikle uzak durulması lazımdır. Çünkü bu iki kötü alışkanlık sadece 30. Hafta içerisinde değil diğer dönemler içerisinde de alındığı takdirde bebekte geri dönüşü olmayacak sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bebekte zeka geriliği, fiziksel eksiklik, kilo kaybı, gelişme, büyüme bozukluğu gibi birçok sorun ortaya çıkabilmektedir. Solunum açısından önemli olan 30. Hafta içerisinde bu beslenme programı üzerinden kesinlikle dikkat edilmesi gerekmektedir.

Gebelikte 30. Hafta bebeğin boyu ve kilosu nasıldır?

Bu haftanın sonunda bebeğinizin boyu yaklaşık 39 cm. ve ağırlığı 1400 (1000-2080) gram!

30 Haftalık Gebelik Görüntüsü

 

Hafta Hafta Gebelik

Hafta hafta gebelik hakkında merak ettikleriniz aşağıda detaylı olarak verilmiştir. Hafta hafta hamilelik nasıl olur gebelikte bebek gelişimi, hamilelik testleri ve gebelikte yaşanan problemler nelerdir detaylı olarak incelemek için linkleri tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

Hamilelik takvimi, hamilelik belirtileri, hafta hafta hamilelik ultrason görüntüleri sizler için hazırladığımız hafta hafta gebelik ( hamilelik ) yazılarımızda yer almaktadır.

Hafta Hafta Hamilelik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir