Hamilelik

Gebelikte 3. Hafta

Hamilelikte 3. Hafta

Gebelikte 3. hafta bebek gelişimi

Anne adayları ve baba adayları bebeklerine kavuşmak ve onları kucaklarına alarak mutlu hissetmek için çalışmalarını sürdürmektedirler. İlk iki haftanın sonunda yumurtalıklarda belirgin değişiklikler meydana gelmeye başlamaktadır. En önemli haftalardan bir tanesi olarak da kabul edilen 3. hafta döllenmenin gerçekleştiği ve anne ile babadan gelen hücrelerin birleşerek bebeği meydana getirdiği hafta olarak da bilinmektedir. Bu aşamada anneden gelen hücreler ile babadan gelen hücrelerin tam olarak uyuşması gerekmektedir. Aksi takdirde gebelik oluşması gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. Oluşan bu aşamada bebeklere gen bilgilerinin aktarımı da tamamlanarak artık bebek oluşumunun sağlanması gerçekleştirilmiş olmaktadır. 3 hafta sonunda anne artık gebedir ve döllenmeden sonraki aşama gerçekleşmiştir.

Oluşan embriyo anne rahmine doğru harekete başlar ve bu arada hücre bölünmesi işlemlerini gerçekleştirerek morula işlemini tamamlamış olur. Sperm hücrelerinden gelecek X ya da Y kromozomları ile birlikte bebeğin cinsiyeti belirlenmekte, yani babadan gelecek genler çocuğun erkek mi kız mı olacağının belirlenmesini sağlamaktadır. Yani anne adayında sadece kız çocuğu yapabilecek potansiyelde genler bulunurken babadan gelecek bir Y kromozomu çocuğun erkek olmasını sağlayacaktır.

Bebeğin cinsiyetinin belirlenmesi tamamı ile babadan geleceklere bağlı olduğu için gelecek olan gene göre durumlar değişiklik göstermektedir. Fakat 3 hafta sonunda da hala hamile olunup olunmadığı konusu muallakta kalmakta ve insanlar bu işlemlerin gerçekleşip gerçekleşmediğini merak içinde beklemektedirler. Bu durumun bilinmesi için mutlaka 4. haftaya girilmesi ve anne adaylarının gerekli olan gebelik testlerini yaparak sonuçlarına bakması gerekmektedir.

Tıp her ne kadar ilerlemiş olsa da hamilelik başlangıcı olarak adet görülen son gün baz alınmakta, belirlenen bu tarihten sonraki günlerde gebelik işlemlerini geliştiği söylenmektedir. Gebelik durumunun meydana geldiği öğrenildikten sonra anne ve baba adayları gelişen teknolojiler eşliğinde her haftanın takibini gerçekleştirmekte, özellikle de sağlıklı bir hamilelik için anne adayı ve bebeğin kontrollerini gerçekleştirmektedirler. Her ne kadar bu süreçler onlar için uzun gibi görünse de göz açıp kapayıncaya dek her şey bitmekte ve bir anda bebeklerini kucaklarına almanın mutluluğunu yaşamaktadırlar.

Hamileliğin 3. haftasında bebeğinizde oluşan değişiklikler.

3 Haftalık Gebelik Görüntüsü

3 Haftalık Hamilelik Hakkında Sorular

3 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler

Hamileliğin 3. haftası anne adaylarında fazla bir değişiklik görülmez.

haftalık gebelik ultrason görüntüleri

2 3 haftalık gebelik belirtileri

2 3 haftalık gebelik belirtileri karın kasıklarda ağrı olarak kendini göstermeye başlar. Devamında akıntı ve göğüslerde dolgunluk olarak süreç ilerler.

haftalık gebelik belli olurmu

3 haftalık gebelik belirtileri baş gösterir. Bu dönemde kasıkta ağrılar, akıntı ve göğüslerde dolgunluk oluşur. Gebelikten söz edilebilmesi için 4 haftayı geçirmek gerekir.

haftalık gebelikte kasık ağrısı

3 haftalık gebelikte kasık ağrısı gözlemlenmektedir. Bu gebelik sürecinin doğal bir rutinidir.

haftalık bebek anne karnında

3 haftalık bebek anne karnında sadece yumurta şeklindedir.

Hafta Hafta Gebelik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir