Cilt Bakımı

Gebelikte 29. Hafta

Hamilelikte 29. Hafta

Gebeliğin en zor, en ağır zamanlarından olan 29. Haftada artık bebeğin kilosunun artması nedeniyle anne karnının büyümesi de artmaktadır. Bu da doğal olarak bir takım bel ağrılarına neden olmaktadır. Bu dönem içerisindeki annenin kilo artışı sabit oranda olmaktadır. Sindirim problemleri dikkat edilmezse bu dönemde devam etmektedir. Ancak bu sorunların birçoğu doğum sonrasında ortadan kalkabilmektedir. Bu dönemde anne adayları hareketlerine son derece dikkat etmelidir. Çünkü bu sadece kendi sağlıkları için değil aynı zamanda bebek için de önemli olmaktadır.

Gebelikte 29. Hafta ile birlikte yatarken daha çok yan tarafa yatış pozisyonu tercih edilmelidir. Kalkarken de sırayla öne oturarak, sonra da ayağa kalkarak anne adayının yerinden kalkması gerekmektedir. Bu dönem içerisinde annenin tansiyonunun artması gibi bir durum olabileceğinden son derece dikkatli olunması gerekmektedir. Bu dönemde ayrıca annenin süt bezlerindeki üretim artacağından memelerden ilk süt yani kolostrum gelebilmektedir.

Gebelikte 29. Hafta bebeğin vitamin açısından desteğe ihtiyaç duyduğu  dönemler arasında yer almaktadır. C vitamini, demir ve folik asit alımına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu dönemde günlük 250 miligram kalsiyuma ihtiyaç duyulmaktadır. 29. Hafta ile birlikte bebeğin sağlık kontrollerinin aksatılmaması gerekmektedir. Çünkü artık bebek gelişimini tamamlamış olacağından ve yerine sığmakta zorlanacağından bu konuda sık sık doktor yardımı alınması gerekmektedir. Ayrıca bebeğin hareketlerinin güçlendiği bu dönemde eğer bir saatlik bir süre içerisinde bebekte hiçbir hareketlilik olmazsa hemen doktora başvurulması gerekmektedir.

Gebelikte 29. Hafta beslenme

Gebelikte 29. Hafta ile birlikte beslenme alışkanlıklarında büyük bir değişim olmaktadır. Artık önemli bir zaman dilimine girilmiş olduğundan her şeyi yememeye dikkat etmek gerekmektedir. Özellikle de bebeğe zarar verecek pastörize edilmemiş süt ürünleri, derin su balıkları (yüksek cıva içerirler), deniz kabukları, çiğ et, az pişmiş et, tavuk ve balık, sakatatlar, fazla çay kahve ve bitki çaylarından ve son olarak da çiğ salam, sucuk, sosis, pastırma gibi yiyeceklerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Gebelikte 29. Hafta içinde özellikle bol bol su içilmesi gerekmektedir. Çünkü bu annenin su kaybını dengeleyeceği gibi doğum için de anneye bir fayda sağlamakta ve midesinin rahat olmasını sağlamaktadır.

Gebelikte 29. Hafta bebeğin boyu ve kilosu

Bu haftanın sonunda bebeğinizin boyu yaklaşık 38 cm. ve ağırlığı 1300 (900-1900) gram!

29 Haftalık Gebelik Görüntüsü

 

Hafta Hafta Gebelik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir