Hamilelik

Gebelikte 28. Hafta

Hamilelikte 28.Hafta

Gebeliğin artık sonlarına yaklaştıkça anne adayında fiziksel anlamda birçok değişimler olmaktadır. Karnın iyice büyümesi de bunların başında gelmektedir. Bu anne adayına birçok konuda zorluklar yaşatabilmektedir. Uykusuzluk, nefes alma zorluğu, sindirim sorunları bu sorunların başlıcaları olmaktadır. Bu nedenle de birçok anne adayına bu 28. Hafta içerisinde akşamları yatmadan 1-2 saat önce bir şey yememek gerekmektedir. Bu sayede sindim problemleri ortadan kalkabilmektedir.  Bunlara özellikle dikkat edilmelidir. Gebelikte 28. Hafta bebek açısından biyolojik olarak önemli olmaktadır.

Gebelikte 28. Hafta annedeki dğişiklikler

Bunun yanı sıra bu dönemde ağrılar da artabileceğinden mümkün olduğunca az hareket etmek gerekmektedir. Bu annenin fiziksel sağlığı için önemli olmaktadır. Çünkü 28. Hafta içerisinde dikkat etmeyen birçok anne adayında sonraki dönemlerde bel ağrıları, varis veya bacaklarda ödem gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu dönem içerisinde anne adayları her ihtimale karşı immunoglobülin aşısı olması gerekmektedir. Bu aşı, anne adayının kanı ile bebeğin kanı arasında uyuşmazlık olması durumunda bebeği korumak için gerekli olmaktadır. Çünkü böyle bir durumda annenin kanı kendini korumak için antikorlar üretebilmektedir.

Gebelikte 28. Haftanın bebek açısından en önemli durumu ise, erken doğum riskinin olmasıdır. Bu dönemdeki anne adayları son derece dikkatli olmalıdır. Çünkü oluşabilecek bazı kasılmalar, su gelmesi, kanlı akıntılar erken doğum riskini ortaya çıkarabilmektedir. Bu gibi durumlarda kesinlikle bir doktora başvurulması gerekmektedir. Bu anlamda 28. Hafta kontrollerin sıklaştığı bir dönem olmaktadır.

Gebelikte 28. Hafta bebeğin gelişimi 

Gebelikte 28. Hafta bebeğin gelişiminin tamamlandığı bir dönem olmaktadır. Artık bazı gelişimsel özellikler dışında bebek dışarıdaki yaşama kolaylıkla uyum sağlayabilecek hale gelmiş olmaktadır. Bu dönemdeki bebeklerin kas dokuları gelişmiş ve sinir hücreleri artmış olmaktadır. Bebek artık uyurken rüya görebilir, gözlerini kırpabilir, bir takım refleksif hareketlerde bulunabilmektedir. Bu dönem içerisinde bebeklerin gelişimi için en önemli besin maddesi balık yağı olmaktadır. Artık bu dönemden sonra bebeğin kontrolsüz kilo almak yerine gelişimsel olarak faydalı olacak ve vitamin bakımından zengin besinlerle beslenmesi gerekmektedir. Bu dönemdeki bebeklerin boyları ve kiloları standart seviyede olmaktadır.

Gebelikte 28.hafta bebeğin boyu ve kilosu nasıldır?

Bu haftanın sonunda bebeğinizin boyu yaklaşık 36 cm. ve ağırlığı 1050 (750-1680) gram!

28 Haftalık Gebelik Görüntüsü

 

Hafta Hafta Gebelik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir