Hamilelik

Gebelikte 27. Hafta

Hamilelikte 27. Hafta

Gebelikte 27. hafta nasıl geçer?

Gebeliğin son üç ayı içerisinde yer alan 27. Hafta ile birlikte birçok anne adayı artık heyecanlı bir döneme girmektedirler. Bu dönemin hem anne, hem bebek, hem de iki tarafın sağlığı anlamında beslenme ve diğer ihtiyaçlar konusunda birtakım gereksinimleri olmaktadır.

Anneyle başlamak gerekirse; öncelikli olarak annenin fiziksel anlamdaki büyük değişimi ile birilikte dengesel olarak vücudu koruması adına yapması gereken birtakım şeyler olmaktadır. Büyüyen bir karın nedeniyle birçok anne adayı yürürken veya hareket ederken zorluklar yaşayabilmektedir. Bu da birtakım ağrılara neden olmaktadır. Bu nedenle buna dikkat edilmesi gerekmektedir.

Ayrıca artık bebeğin ağırlığının artması alt kısımda yer alan mesane bölümüne baskı yapacağından gebelikte 27. hafta içerisinde birçok hamile kadına idrar kaçırma problemi ortaya çıkmaktadır. Bunlarla birlikte bu dönemde anne için zorlu zamanlar olabilmektedir. Sık nefes alıp verme, krampların artması ve kısmen kolestrol yükselmesi olmaktadır. Bunlar genel anlamda normal belirtiler olmaktadır.

Gebelikte 27. hafta bebeğin gelişimi 

27. Haftanın bebek üzerinde de büyük etkileri olmaktadır.Bu dönemde birçok bebek fiziksel olarak son derece gelişmiş olmaktadır. Genellikle ağırlıkları 1000 gram civarına ulaşmaktadır. Yüz hatları oluşmuş ve hareketleri fark edilebilir bir hal almış olmaktadır.

Gebelikte 27. Hafta ile birlikte artık bebekler anne karnı içinde dışarıdaymış gibi reaksiyonlar göstermektedir. Belirli periyotlarla uyuyabilirler, gözlerini açıp kapatabilirler, parmaklarını emebilirler, hatta hıçkırabilirler. Bebekler bu dönem içerisinde anne ve babalarının söylediklerini duyabilirler. Ancak kulak gelişimi tam olarak tamamlanmadığından boğuk bir şekilde algılayabilirler. Bu dönem içerisinde doğacak bebekler sağlıklı olarak yaşabilmektedirler.

Gebelikte 27. hafta annenin beslenmesi nasıl olmalıdır?

27. Hafta anne ve bebek sağlığı açısından beslenme konusunda da önemli olmaktadır. Bu dönemde annenin alacağı kiloda artış olmaktadır. Bu normal bir durum olmaktadır. Bu nedenle 27. Hafta içerisinde yağ oranı düşük, sağlığa faydalı gıdalar tüketilmesi gerekmektedir.

Ekmek ve tahıllı gıdalar bu anlamda ilk sırada gelmektedir. Bunun yanı sıra bebeğin kemik gelişimi için bol bol kalsiyum desteği almak gerekmektedir. Bu nedenle de bol bol kalsiyum kaynağı gıdalar yemek gerekmektedir. Bu dönem içerisinden yer alan anne adayı günde en az 1200 miligram kalsiyum tüketmelidir.

27 Haftalık Gebelik Görüntüsü

 

Hafta Hafta Gebelik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir