Hamilelik

Gebelikte 26. Hafta

Hamilelikte 26. Hafta

Gebelikte 26. hafta neler olur?

Gebelikte 26. hafta bebek gelişimi

Bebeklerinizin gelişimleri her hafta büyük ölçüde tamamlanmakta ve sizlerin artık onları beklediğiniz bildikleri için gelişimlerini bir an önce tamamlayarak sizlere kavuşmayı amaçlamaktadırlar. Bu haftadan itibaren göz yapısı kendisini tamamlamış ve kapalı olan gözleri açılmaktadır. Beni gelişen ve gözleri açılan bebeğinizin içeride göreceği fazla bir şey olmasa da aşırı ışık ya da karanlık olduğunda verdiği tepkileri ve hareketleri sizler de hissetme imkanına sahip olacaksınız.

Kulağında bulunan sinir sistemleri son derece gelişmiş olarak bulunmaktadır. Eşiniz ile birlikte konuştuğunuz her türlü sesi artık duyabiliyor ve akciğer gelişimi gerekli olan sıvı ona her zaman destek olarak nefes alabilmesine yardımcı oluyor. Bu sayede içeride yapmış olduğu nefes egzersizleri onun doğum sonrasında kolay nefes alıp verebilmesi için önemli ölçüde yardımcı olmaktadır. Gittikçe vücut yağ dolmaya başlıyor ve belirginleşmeler hızla sürüyor. Eğer bebeğinizin cinsiyeti erkek ise testis torbasının içerisinden testisleri 2-3 gün içerisinde çıkmaya başlıyor.

Gebelikte 26. hafta annedeki değişiklikler

Gece uykusuna düşkün anne adayları için uykusuz günlerin de başlaması kaçınılmaz olmaktadır. Mide krampları, bacak ağrıları, sürekli tuvalete kalkmalar gibi sebepler arasında sürekli mekik dokumak zorunda kalabilirsiniz. Sizleri yatakta tutmak için doktorlar egzersiz yapmanızı, yeterli miktarda oksijen alımını ve sıvı alımını dengelemeyi önermektedirler. Yediklerinize ve içtiklerinize bu hafta da dikkat etmelisiniz. Tansiyonunuzda yükselmeler meydana gelebilir. Rahim genişlemesi ile yapılan baskılar vücutta sırt ağrılarının oluşmasına neden olabilmektedir.

Genel olarak karşılaşılan belirtiler arasında karın şişliği, baş ağrıları, vajinal akıntılar gibi durumlar görülebilmektedir. Özellikle vajinal akıntılarda temizleme mendili kullanmaktan çekinmeli bol bol duş almalısınız. Unutkanlık ve karın ağrıları da görülebilmektedir. Eklemlerdeki gevşemeler ve halsizlik gibi durumlar da insanlarda sakarlıkların ilerlemesine neden olabilmekte ve bu nedenle insanlar ağır eşyaları kaldırma konusunda zorlandıkları için bu işlemleri yapmaları sakıncalı olarak uzmanlar tarafından bildirilmektedir. Artık doğuma az bir süre kaldığı için meyve tüketimi, fındık ve kuru üzüm gibi şeylerin yenmesi sağlık açısından büyük önem göstermektedir.

Gebelikte 26. hafta bebeğin boyu ve kilosu

Bu haftanın sonunda bebeğinizin boyu yaklaşık 34 cm. ve ağırlığı yaklaşık 820 (550-1330) gram!

26 Haftalık Gebelik Görüntüsü

 

Hafta Hafta Gebelik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir