Hamilelik

Gebelikte 25. Hafta

Hamilelikte 25. Hafta

Gebelikte 25. hafta bebeğin gelişimi 

Artık hamilelik sürecinde önemli haftalara girilmekte ve risklerin arttığı haftalar sizlerin karşınıza çıkmaktadır. Aşırı olarak görülmese de yağlanmaların da arttığı gözlemlenmektedir. Derisi ise yeni doğmuş bebeğe benzer şekillerde buruşukluğundan kurtularak pürüzsüz bir hal almaya başlamaktadır. Bunun dışında vücut artık daha fazla kıl üretmeye başlamaktadır. Ciğerleri ilk nefesi almak için hazırlanırken, kılcal damarlar da kanların aracılığı ile deri altında oluşmaya başlıyor. Ses telleri açılmaya başlıyor ve burun delikleri de nefes almaya hazır hale gelme yolunda ilerleme kaydediyor. Popo bölgesine yoğun kan akışı gitmesi sebebi ile kaşıntılar artmakta ve bayanların popo bölgelerinde bazı acıma hislerinin oluşması gibi durumlar da meydana gelebilmektedir.

Gebelikte 25. hafta annedeki değişiklikler

Genel olarak bakıldığında anne adaylarının da bebekleri ile aynı oranda kıllandığı kanısına varılsa da aslında bu kıl artışından değil hormonal dengenizde ki değişimler sebebi ile kıllarınızın fazla uzamasından kaynaklanmaktadır. Bu durumlar doğumdan sonra kesilecek ve devam etmeyecektir. Doktorunuzun kontrolü altında egzersiz yapmaya ve alıştırmalarınıza devam edebilirsiniz. Ancak bazı ağrılı ve sancılı durumlar ile karşılaştığınızda anında egzersizi kesmeli ve uzman doktorlarınıza başvurmalısınız.

Gebelikte 25. hafta itibarı ile anne adayının almış olması gereken kilo 7 kilo civarındadır. İlerleyen haftalarda da her hafta 400 gram civarında kilo kazanma işleminiz gerçekleşecektir. Midenizdeki asitlenmeler artacak ve hamilelik dönemi boyunca horlama gibi durumlar ile karşılaşmanız kaçınılmaz olacaktır. Artan kan akışı ellerinizde karıncalanmalara neden olacak ve kaşıntıları artıracaktır. Hormonların sayesinde saçlar daha gür çıkacak ve bayanlar bu durumlar karşısında mutlu olacaklardır. Ancak hormon dengeleriniz doğumdan sonra tekrar rayına oturacağı için bu durumlar tam tersine dönecek ve saçlarınızın dökülmeye kaldığı yerden devam edecektir.

Dengeli beslenmeler ve yarayışlı gıdaları tüketmeli, meyve ve sebzeyle aranızı iyi tutmalısınız, bu hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı açısından oldukça büyük önem arz etmektedir. Artık 2 haftada bir kontrollerinizi ihmal etmeden doktorlarınıza gitmelisiniz.

Gebelikte 25. hafta bebeğin boyu ve kilosu 

Bu haftanın sonunda bebeğinizin boyu yaklaşık 33 cm. ve ağırlığı yaklaşık 800 gram!

25 Haftalık Gebelik Görüntüsü

 

Hafta Hafta Gebelik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir