Hamilelik

Gebelikte 24. Hafta

Hamilelikte 24. Hafta

Gebelikte 24. hafta nasıl geçer?

Anne ve baba adaylarının harika olarak tanıladıkları anlara yavaş yavaş gelmektesiniz. Özellikle hamileliğin ortası geçildiğinde insanlar genel olarak bebeklerini daha çok takip altına almakta, bu sayede onların gelişimlerinde herhangi bir sıkıntı olmaması için çaba harcamaktadırlar.

Gebelikte 24. hafta bebeğin gelişimi nasıldır?

Artık keskin sesleri alabilen kulakları dışarıda neler olup bittiğini, nasıl sesler çıktığını duymaya başlamış ve bu sayede ortama ayak uydurmaya hazır hale gelmeye başladığının göstergesidir.

Pigmentleri olmadığı için saç, kaş gibi yerleri hala beyaz olan bebeğinizin artık yüz hatları tamamı ile belirginleştiği için yüzü neredeyse tamamlanmış olarak görülmektedir. Rahim yolundaki her şeyi ittiren göbek deliği bir anda dışarı fırlayabilmektedir. Bu olağan bir olay olarak görülmektedir. Doğumdan sonraki süreçte sadece biraz esneme haricinde geriye kalan her şey normal haline dönmüş olarak görülmektedir. Bir başka anneyi rahatsız edecek durum ise el bilekleri ile parmaklarının hislerinin azalmasıdır, ancak bu durumda doğum sonrasında geçecektir.

19-23. HAFTALARDA RENKLİ DOPPLER ULTRASONOGRAFİ ÖNERİLECEKTİR. Mecburi olmasa da bir çok ebeveyn bebeğini daha iyi görmek için yaptırmayı tercih ediyor.

Gebelikte 24. hafta annedeki değişiklikler nelerdir?

Hamileliğin 23 ve 28 haftaları arasında kadınların şeker değerlerinin ölçülmesi için glukoz testine girmesi gerekmektedir. Çünkü tedavi olunmamış bir diyabet hastası olunduğunda normal doğum risk arz etmekte, bebek sezeryan ile alınmaktadır. Bunun nedeni çocuğunuzun da aynı sıkıntı ile karşılaşacağı ve doğduğunda şeker düşüklüğünden sıkıntılar çekmemesidir. Anne adayları alt ve üst olarak gebelik süresince kilo almaktadır. Normal bir kilo alımı aslında hamilelik süresince 4-9 kilo olarak belirtilmektedir. Bu durumların oluşabilmesi sağlıklı beslenme işlemi gerçekleştirilmeli, yeterince egzersiz yapılmalıdır.

Gebelikte 24. haftada beslenme nasıl olmalı?

Hamilelik süresince kabızlık görülmekte, bu bebeğinizin aldığınız besinlerden daha fazla yararlanmasına olanak vermektedir. Besinlerinizi artık özenle seçmeli, zararlı olabilecek türden besinlerden uzak durmalısınız. Alkol ya da sigara tüketimi veya tüketilen yerlerde bulunmak da son derece yanlış ve bebeğinize zarar verici işlemler olarak karşınıza çıkabilmektedir. Mutlaka doktor kontrolünde sağlığınıza dikkat etmelisiniz

Gebelikte 24. hafta bebeğin boyu ve kilosu ne kadardır?

Bebeğiniz bu hafta 31 cm ve 550 gr.

24. haftadan sonra bebeğiniz sesleri de duymaya başlayacaktır. Onunla iletişim kurmanız çok önemlidir. Sakin müzikler, masallar ve kendi sesinizden şarkı onu sakinleştirip dış dünyaya hazırlayacaktır.

24 Haftalık Gebelik Görüntüsü

 

Hafta Hafta Gebelik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir