Hamilelik

Gebelikte 23. Hafta

Hamilelikte 23. Hafta

Gebelikte 23. hafta nasıl geçer?

İnsanların bebek istekleri ve ona kavuşmak için yaptıkları yadsınamaz gerçekler arasında bulunmaktadır. Bu nedenle hamilelik süresince oluşan gelişmeler ve haftalık olarak bebeklerinin gelişimlerini izlemek onlara harika zevkler vermektedir. Hamileliğin 23. haftasından itibaren artık anne karnındaki canlı minyatür bir bebek halini almıştır. Yani ultrason görüntülerinde artık karşınıza minik insanlar çıkmaktadır.

Gebelikte 23. hafta bebeğin gelişimi nasıldır?

Kulak gelişim harika bir şekilde gerçekleştiği, orta kulak gelişimi de bir hafta sonra gerçekleşeceği için artın bebeğiniz sizin söylediklerinizi daha net duyabilmektedir. Kısacası önceleri olan uğultular gelişimlerin sonucunda ortadan kalkmıştır. Bebeklerin bu hafta itibarı ile dudak yapıları da belirgin bir hale ulaşmakta hatta ultrasondan bakıldığında gülümsemeleri dahi yakalanır. İrisin tam manası ile gelişmemesi sebebi ile bu haftada da göz rengi belirgin olarak görülememektedir. Bebeğin vücudu oransal olarak gelişimini tamamlamasına rağmen baş halen daha vücuda göre biraz büyüktür. Bebeğinizin ilerleyen zamanlarda yapacağı hareketler, örneğin tekme atma elle vurma omuzla vurma gibi durumları daha net fark edebileceksiniz.

Gebelikte 23. hafta annedeki değişiklik

Anne açısından bakıldığında ise vücut biraz daha şişmekte, kilo artışlarının oluşabilmesi söz konusu olmaktadır. Bu hafta açısından bakıldığında ise aşerme denilen olay çok büyük ölçüde görülmektedir. Rahmi aşan bağların gerilmesi ve rahim büyümesi bayanlarda bazı kasık ağrılarının oluşmasına da neden olabilmektedir. Bazı kramplar görülmekte ve eşlerden yardımlar alınarak bu durumlardan kısa sürelerde kurtulmalar gerçekleşebilir. Bu dönemde magnezyum ve kalsiyum alımı da hem çocukların gelişimi hem de kendileri için oldukça faydalı olacaktır.

Artık merakla beklenen anlar gelmiş ve eşiniz de bebeğinizin hareketlerini öğrenebilecek olmanın mutluluğunu yaşama heyecanını tadacaktır. Belki de bebeğinizin karnınızda yapmış olduğu hareketler dışarıdan da görülebilecek duruma gelebilmektedir. Bebeğinizin yapmış olduğu hareketler onun kaslarının güçlenmesi için de gerekli olan işlemler arasında yer almaktadır.

Gebelikte 23. hafta bebeğin boyu ve kilosu 

Bebeğinizin bu zaman zarfında boyu 31 cm olacak ve kilosu ise yine artış göstererek 550-560 grama kadar çıkabilecektir. Anne adayları bu zamanlarda aşerseler de yedikleri yemeklere dikkat etmeli ve hem kendileri hem de bebekleri için yarayışlı olabilecek besinleri tüketmeye özen göstermelidirler.

23 Haftalık Gebelik Görüntüsü

 

Hafta Hafta Gebelik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir