Hamilelik

Gebelikte 22. Hafta

Hamilelikte 22. Hafta

Gebelikte 22. hafta nasıl geçer?

Bebek sahibi olmak isteyen anne ve baba adayları aynı zamanda bebeklerinin gelişim süreçlerini de izlemek ve oluşabilecek komplikasyonları önceden belirleyerek önüne geçmeyi hedeflemektedirler. Bu nedenle haftalık olarak takipler devam etmektedir. Cildindeki şeffaflık her geçen gün kaybolmakta, beyin ve sinir sistemi geliştiği için vücut artık yağ depolamaya başlamaktadır.

Bebeğiniz artık kulakları da geliştiği için karnınızda olan hareketlerin sesini, midenizden çıkan gurultuları, kalp atışlarınızı hatta damarlarından geçen kanın sesini bile duymaya başlamıştır. Gelişen kafa yapısı sonucunda karanlık ve aydınlığı de ayırt edebilmektedir. Bu sayede yüzüne dokunarak onu keşfetmeyi de isteyecektir.

Gebelikta 22. hafta bebekteki değişiklikler 

Yüzü belirginleşmeye başlayan bebeğinizin burnu hala daha gelişmediği için düğme gibi bir yapı olduğu görülebilmektedir. İrisi gelişmeyen gözleri belirgin olarak görünmekte ancak renk yoktur. Kaşları, dudakları ayırt edilebilecek durumlara gelmiş olarak görülmektedir. Bu haftada bebeğinizin kılları daha belirgin hale gelmiş ve vücudunu yavaştan örtmeye başlamıştır. Aynı zamanda kemik ilikleri meydana gelmiş ve kırmızı kan hücresi üretimi de başlamıştır.

Gebelikte 22. hafta annedeki değişiklikler 

Bu haftada ayrıca anne rahmi yaklaşık 2 cm ve göbek deliğinin üzerinde bulunmaktadır. Alınan kilolar annenin ağırlık merkezinin değişmesine ve hantal bir hal almasına neden olmaktadır. Bebekteki çıkan kıllar sebebi ile mide ekşimeleri bu haftada da devam etmektedir.

Büyük lokmalar ve yemekler yerine küçük parçalar halinde yemekler yenilmeli ve bebeğin sindirim işlemleri kolaylaştırılmalıdır. Çok hızlı ya da fazla yemek yenilmesi doktorlar tarafından önerilmemektedir. Gün içerisinde bebeğinize zaman ayırmalı onunla konuşarak rahatlamasını sağlamalısınız.

Büyüyen rahim anneni bağırsakları üzerinde baskı uygulamaya başladığı için boşaltım yapılması bir hayli güç olmaktadır. Anne adayları bu sıkıntının üzerinden küçük egzersizler yaparak gelebilmektedirler. Bacaklarda çatlaklar, eklem ağrıları gibi olayların yanında rahim genişlemesi sebebi ile anne adaylarında beyne kan akışı yavaşlamakta, bunun sonucunda da baş dönmeleri ya da kısa süreli bayılmalar olabilmektedir. Anne adayları yediklerine dikkat etmeli beslenme konusunda mutlaka uzmanlardan yardım almalıdır. Meyve tüketimi bol miktarda tavsiye edilmektedir.

Gebelikte 22. hafta bebeğin boyu ve kilosu 

Bebeğinizin boyu 29. cm ağırlığı ise 470 gr dır.

Gebelikte 22. hafta beslenme 

Özellikle hamilelik döneminde ülkemizin bizlere sunduğu zenginlikleri (bol ve taze sebze, meyve, süt ve süt ürünleri, omega-3 kaynağı olan balık, kalsiyum metabolizması açısından vazgeçilmez olan süt, süt ürünleri ve güneş ışığını) bolca tüketmeniz gerekir..

Gebelikte 22. hafta günde 2 bardak süt içmeyi ihmal etmeyin. Yoğurt, peynir ve balıkta besinlerinizin arasında olmalı.

22 Haftalık Gebelik Görüntüsü

 

Hafta Hafta Gebelik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir