Hamilelik

Gebelikte 21. Hafta

Hamilelikte 21. Hafta

Gebelikte 21. hafta neler olur?

İnsanların bebekleri için ya da bebek sahibi olabilmek için yapamayacakları şey yoktur. Ancak bebek sahibi olunduğu eskiden ancak aylık periyotlarda öğrenilebilmesine rağmen günümüzde haftalık olarak takip edilebilmektedir. Bu sayede sağlıklı anne ve bebek oluşumu sağlanmaktadır.

Gebelikte 21. hafta bebekteki değişiklikler

21.haftada bebek bir muz görünümünü andırmaktadır. Ayrıca sizin yediklerinizin tadına da artık ulaşmaya başlayacaktır.  Büyüme hızı bir nebze de olsa azalmış ancak hala insanların dikkatlerini çekebilecek kadar uzamalar gözle görülebilmektedir. Bebeğin bu haftada da cilt, organ gelişimleri devam etmektedir. Ayrıca sinir sistemleri de büyük ölçüde gelişmeye devam etmektedir. Göz kapakları ve kaşları oluşmaya başlayan bebeğinizin artık yapmış olduğu hareketleri daha net algılayabileceksiniz.

Aynı zamanda bebeğiniz eğer kız ise vajinası da oluşma aşamasına gelmiş olacaktır. Bebeğinizin etrafını sarmış olan amniyotik sıvıyı yutması onun henüz tam manası ile gelişmemiş sindirim sisteminin olgunlaşmasına yardımcı olmaktadır. Bu haftada bebeklerinizin el ve ayak tırnakları büyümekte ancak sert olmadığı için kendisine zarar vermesi engellenmektedir.

Gebelikte 21. hafta annedeki değişiklikler 

Anne de ise karın ve göğüsler büyüme gösterirken vücutta kırmızı, pembe çatlaklar oluşabilmekte, bunun nedeni olarak da vücut esnerken altındaki destekleyici dokulardan ileri gelmektedir. Vücutları kuruyan anneler kakao yağı kullanarak bu durumlardan kurtulabilmektedirler.

Bu hafta anne rahmi büyümesini sürdürmekte, karın da ise aynı oranda hızlı bir büyüme görülmemektedir. Bu haftaya kadar yaklaşık olarak 5-7 kilo alınmış olunabilmektedir. Bir anda kilo alınabilmektedir, ancak bu durum ileri ki zamanlarda hızını yavaşlatacaktır. Anne karnı git gide büyüdüğü için çatlaklar ve sırt ağrıları oluşması muhtemeldir.

Her zaman yeme ihtiyacında olanlar için fındık, kuru üzüm ve bazı meyveler önerilmektedir. Sağlıklı beslenmek hem anne hem de doğacak bebek için oldukça önemlidir. Saç ve tırnaklarda ise çok büyük oranda uzamalar görülebilmektedir. Bu durum aşırı salgılanmış olan hormonlardan ileri gelmektedir. Sizler de uzmanların kontrolleri altında bu haftayı da takip altına alabilir, bebeğinizin gelişiminde bir haftayı daha geride bırakabilirsiniz.

Hamileliğin 21. haftasında bebeğin boyu ve kilosu nasıl olur?

Bebeğinizin boyu 28 cm, ağırlığı ise 400 gr.

Bebeklerin ruhsal gelişimi…

21 Haftalık Gebelik Görüntüsü

 

Hafta Hafta Gebelik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir