Hamilelik

Gebelikte 20. Hafta

Hamilelikte 20. Hafta

Gebelikte 20. hafta neler yaşanır?

Anne ve baba adayları kendilerine özel olarak gebelik sürecini takip edebilecekleri işlemleri gerçekleştirmek için yoğun olarak çaba harcamaktadırlar. Ancak eskiden olsa bu işlemlerin gerçekleştirilmesi bir hayli zor olmaktaydı, çünkü bu işlemler aylık olarak takip edilmekteydi. Şimdi ise gelişen tıp ve teknolojiler eşliğinde hamilelik süreçlerinin takip edilme işlemleri oldukça basit bir hal almış ve insanlar haftalık olarak bu işlemleri gerçekleştirme yolunda emin adımlarla ilerleme kaydetmişlerdir.

Gebelikte 20.hafta bebeğinizin tam 5 aylık olduğu bilinmekte, 5. Ayı bitiren bebekler bu zaman zarfında gelişimlerinin büyük çoğunluğunu sağlamış olmaktadırlar. Aylık olarak hesaplamalarda doğum süresinin belirlenmesi zor olmakta, haftalık olarak hesaplamalarda ise bu işlemler çok basit bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

Gebelikte 20. hafta bebeğin gelişimi 

Gebelikte 20. hafta hamilelik süreci sonunda bebeklerin poposu ile başları orantılı bir hale gelmektedir. Bebek artık normal bebek görünümünü kazanmış olarak ultrasonda görülebilmektedir. Ancak ani bir doğum oluşabilmesi esnasında akciğerleri tam olarak gelişmediği için yaşama olasılıkları pek fazla değildir.

Anne karnında bebek veyni nezaman gelişir

Gebelikte 20 haftalık gebelik sonunda bebeğinizin 5 yaşına kadarlık olan beyin gelişimi tamamlanmış ve hazır olarak beklemektedir. Yani beyin adeta kodlanmıştır. Bu hafta itibarı ile bebekler dışarıdan gelen sesleri daha büyük oranda duymakta ve ani bağırmalara karşı dahi tepkiler verebilmektedirler.

Anne karnında bebek sesleri duyarmı

Bunun dışında yumuşak bir sesle seslendiğinizi de duyarak bazı zamanlarda şımarma işlemi dahi gerçekleştirebilmektedirler. Özellikle tırnakları uzayan bebekler bu durumdan rahatsız olarak görülmektedir. Aynı zamanda saçları ve kaşları da büyük ölçüde anne karnında uzaman gösterir.

Anne karninda bebek gözlerini açarmı

Bu hafta annelik adayları için doğumun tam yarısı olarak kabul edilmektedir. Bebeğin gözleri kapalıdır, ilerleyen haftalarda gözlerini açmak için çaba harcamaktadır. Hatta gözlerini açıp kapadığı da görülmüştür. 20 haftalık gebelikte bebek erkek ise testisler testis torbalarına dolmaya başlamaktadır. Bebekler de ayrıca mide artık sindirim yapabilecek konumda bulunmaktadır.

Gebelikte 20. hafta bebeğin boyu ve kilosu nasıldır?

20 haftalık bebek yaklaşık 320 gram ağırlığındadır. Boyu ise uzamış ve 25-26 cm ye kadar ulaşmıştır. Hassasiyet ölçüsü kişiye göre değişmekle birlikte anne karnında çocuğun tüylerinin uzaması midelerde ekşimelere neden olabilmektedir. Bunu takip den süreçlerde de daha farklı artışlar yaşanabilmektedir.

Hamileliğin 20. haftasında anne adayının kilo alımı.

Hamileliğinizin 20. haftasına kadar muhtemelen 3,5-6 kilo arası kilo almanız gerekir. Bu bünyeden bünyeye değişiklik gösterir. Normal olarak bu haftadan itibaren ortalama 40-450 gr alacaksanız. Bu durum beslenmenize ve genetik yapınıza göre değişiklik gösterebilir.

HER ANNE ADAYININ KİMYASI FARKLIDIR. KENDİNİZİ BAŞKA ANNELERLE YADA İNTERNETTE Kİ GENELLEMELERE GÖRE DEĞERLENDİRMEYİN.

20 Haftalık Gebelik Görüntüsü

 

Hafta Hafta Gebelik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir