Hamilelik

Gebelikte 2. Hafta

Hamilelikte 2. Hafta

Gebelikte 2. hafta neler olur?

İnsanlar açısında çocuk yapmak ve onların büyüdüklerini görmek mutluluk verici bir işlemdir. Ancak hamilik süreci en sıkıntılı dönem olarak bilinmekte ve insanlar bu dönemlerin rahat ve sağlıklı geçirilebilmesi için izlenimlerini devamlı olarak sürdürmektedirler. Teknoloji gelişmeden ve bilinçli olarak takip yapılmadığı zamanlarda uzman doktorlar hamilelik süreçlerini aylık olarak kontrol etmekte, ne zaman hamile kalındığını bilinmediği için bazı sıkıntılardan kaçmak imkansız hale gelmektedir. Aslında bakıldığında hamileliğin ilk haftası ile ikinci haftası arasında herhangi göze çarpacak büyüklükte bir fark bulunmamakta, yani hamilelik sürecine daha girilmemektedir.

Bayanlarda bulunan yumurta hücreleri gelişimini tamamlayarak erkeklerin sperm hücreleri ile birleşmekte, bu birleşmelerin sonucunda da zigot adı verilen yapı meydana gelmektedir. Ancak ikinci haftada da hamilelik kavramı tam olarak belirgin bir nitelik taşımamaktadır. Gebelik aşamasında 2.haftaya gelindiğinde aslında anne de baba da oluşabilecek durumlara hazırdır ve hamilelik sürecinin başlaması için cinsel birleşmenin gerçekleşmesi gerekmektedir.

Fakat oluşabilecek bir gebelik ancak dördüncü haftaya girildiğinde belirgin olarak görülebilmekte, bu haftadan önce belirtilerin oluşması söz konusu olmamaktadır. Yani anne adaylarının adetlerinin gecikmesi, sonrasında gerçekleşebilecek değişimler sonucunda yapılması gereken hamilelik testleri ile kadınların hamile olup olmadıkları belirlenecek ve gerekli işlemlerin uygulanmasına bu zamandan sonra başlanacaktır. Gelmesini bekledikleri bu süreci insanlar heyecan içerisinde beklemekte, onlar için zaman geçmek bilmemektedir. 10 günlük bir sürecin ardından gerekli tetkikler yapıldıktan sonra kadınların hamilelikleri kesinleşecek ve izlenmesi gereken yollar öğrenilerek yola devam edilecektir.

Ancak başta da söylediğimiz gibi hamilelik ilk 4 hafta sonunda belirlenebilmekte, birinci haftadan üçüncü haftaya kadar oluşabilecek gebeliklerin belirlenmesi söz konusu olmamaktadır. Çünkü adet dönemi geçtikten sonra yapılacak testler sonucunda bu oluşum ortaya çıkarılabilmekte ve adet döneminin bittiği gün başlangıç olarak kabul edilmektedir. Yani adeti geciken anne adayı 10-12 gün bekledikten sonra gebelik testi yapar ve sonucunu öğrenir. Sonuç pozitif çıktığında aslında anne adayının hamilelik süreci yaklaşık 5 hafta önce başlamış kabul edilir. Test yapıldığında ve sonuç olumlu çıktığında anne zaten 5 ya da 6 haftalık hamiledir.

Hamileliğin 2. haftasında anne adayı neler yaşar?

Hamileliğin 2. haftasında anne adayı aslında henüz bir değişim içerisinde değildir. Gebelikte 2. hafta adet gördüğü günden sonraki ikinci haftadır. Yumurta ancak döllendikten sonra bir gebelik döneminden bahsedilebilir. İlk dört hafta zaten normal günlük bir süreçtir. Kadın bünyesi sürekli üremeye adet dönemiyle hazırlık yapar. İlk 4 hafta gebeliğe hazırlık dönemidir. Zaten bu durumu bütün bayanlar menopoz dönemine kadar her ay yaşarlar. Hamilelik nasıl anlaşılır ancak 4. haftadan sonra kesinlik kazanır. Anne adayları gebe olduğunu öğrendiklerinde 4. haftayı zaten geçmiş olurlar. Kaç aylık hamileyim nasıl öğrenirim sorusuna tek cevap son adet gününden başlayarak sayınız olacaktır.

Gebeliğin 2. haftasında sizde olan değişiklikler. 

En son görülen adet kanaması belirtileri birkaç gün önce kaybolmuş olmalı. Muhtemel bir gebelik için sağ veya sol yumurtalığınızda bir yumurta hücresi olgunlaşmaya devam ediyor. Olgunlaşan bu yumurta hücresi folikül adı verilen içi sıvı dolu bir yapı içinde genişler. Folikül 18-20 milimetre arası bir çapa ulaştığında vücudunuzdaki artan hormonların etkisiyle de çatlar ve içindeki olgun yumurta hücresini serbest bırakır.

Gebeliğin 2. haftasında ne yemelisiniz?

B grubu vitaminlerini almanız gerekmektedir. Genellikle doktorlar folik asit takviyesi önerirler. Folik asit günlük 0,4 miligram alınmalıdır. Almayı unuttuğunuz günlerde endişe içine girmemelisiniz. Vücudunuzda folik asit takviyesi mutlaka olacaktır. Folik asit kapsüllerinin yerine, yada ilave olarak portakal suyu, meyveler, baklagiller, fasulye ve diğer koyu yeşil yapraklı sebzeleri tercih edebilirsiniz.

2 Haftalık Gebelik Görüntüsü

2 Haftalık Hamilelik Hakkında Sorular

2 haftalık gebelik ultrason görüntüsü

İlk hamilelik belirtileri

İlk hamilelik belirtileri normal rutin adet döngünüze 1 hafta kala kasık ağrısı ve göğüs uçlarında acı ve dolgunluk olarak kendini gösterir. Zamanında regl olmadığınızda bir gebelik testi yaptırabilirsiniz.

Erken hamilelik belirtileri

Gebelik belirtileri maddeler halinde aşağıdaki gibidir.

 • Vajinal kanama ve lekelenmeler
 • Halsizlik, kendini yorgun hissetme
 • Göğüslerde büyüme ve hassasiyet
 • Ruh halinde değişmeler
 • Mide bulantısı
 • Vücut sıcaklığında artma
 • Alt karın ağrısı
 • Sık idrara çıkma
 • Baş dönmesi
 • İştahta artış
 • Bel ve karın ağrısı
 • Koku hassasiyeti

Hamilelik belirtileri ne zaman başlar?

Hamilelik belirtileri adet döneminize 1 hafta kala başlar.

Hamilelik belirtileri akıntı

Hamilelik belirtileri akıntı olarak kendini gösterir adet döneminize yaklaştığınızda akıntı, kasık ağrısı ve göğüste acı hissi varsa hamile olma ihtimaliniz yüksektir.

Hamilelik belirtileri kasık ağrısı

Hamilelik belirtileri kasık ağrısı olarak kendini gösterir.Kasık ağrıları adet zamanına 1 hafta kala başlar.

Hafta Hafta Gebelik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir