Hamilelik

Gebelikte 19. Hafta

Hamilelikte 19. Hafta

Gebelikte 19. hafta neler olur?

İnsanlar kendileri için harika işlemleri gerçekleştirmek ve bebek sahibi olabilmek için yoğun olarak çalışmalarını sürdürmektedirler. Bebek sahibi olduklarını ancak birkaç hafta sonra öğrendikleri için bu dönemlerde ne yapmaları gerektiği konusunda pek de bilgi sahibi değillerdir. Özellikle de ilerleyen zamanlarda kontrollü bir sağlık işlemi gerçekleştirmek hem anne sağlığı hem de bebek sağlığı açısından çok büyük önem arz etmektedir.

Gebelikte 19.hafta bebek gelişimi 

Hamileliğin 19. haftasında bebeklerin tüm kas sistemleri gelişmekte ve sinir sistemlerinin oluşumları tam bir şekilde sağlanabilmektedir. Bebeklerinizin yapmış olduğu refleks hareketlerini ise anne adaları oldukça basit bir şekilde fark edebileceklerdir. Bebekleri ile konuşan anne adaylarının ne dediklerini duymasalar da onları anlayacaklardır.

Bebeğiniz ile konuştuğunuzda onun hiçbir şey anlamadığının farkında olsanız dahi o sizin sesinizden güven duyacak ve verdiği tepkilerle de bunu sizlere belli ederek mutlu olmanıza yardımcı olacaktır. 19. haftada hamile anne adayı 5. ayında bulunmaktadır. Bebek bu zaman kadar kendi vücudunu tanıma işlemini gerçekleştirmiş, neresine dokunmak isterse anında orayı bularak dokunma işlemlerini gerçekleştirmektedir. Beyin gelişimini sürdüren bebeğiniz artık karnınızda kendisi için eğlenceli küçük oyunları oynamaya devam edeceklerdir. Bu sayede kendilerini güven içerisinde hissedecek ve isteklerini diledikleri gibi karşılayacaklardır.

Bu süreç içerisinde 19 hafta boyunca onları koruyan vernixcaseosa ismi ile bilinen bir sıvı bulunmaktadır. Bebeğin tam manası ile vücudunu saran bu yapıya mukoza adı verilmektedir. Bebek beslenmesi ve korunması üzerinde bu sıvının önemi oldukça büyüktür. Bu haftadan itibaren bu sıvı biraz daha artış göstermektedir, bebeğin doğum esnasına kadar ona eşlik etmeyi sürdürmektedir. Bu haftadan sonra bayanların doğumları için pek fazla zaman kalmamış da denilebilmektedir.

Geri sayıma başlamış olan anne adayları ile birlikte baba adayları da doğum işlemine kalan süresinin yarısını bitirmiş diyebilmekteyiz.

Hamileliğin 19. haftasında bebeğin boyu ve kilosu nasıl olur?

Bu haftada bebeğin kilosu 280 grama ulaşmakta, boyu ise 22 cm civarında olabilmektedir. Anne karnı bu haftada biraz daha büyümekte, nefes alışlar zor bir hale girmektedir. Bu nedenle anne adaylarının daha dikkatli olmaları ve sağlıklarına dikkat etmeleri gerekmektedir.

Gebelikte 19. hafta annedeki değişiklikler

Bol sıvı tüketmeniz genel olarak oldukça önemlidir. Sıvı kullanımınız aza indiği takdirde cilt kuruluğu başlar. Bazı bölgelerinizde çatlaklar oluşur. Bu çatlaklar ise kaşıntı yapar. Bunun önleyici kremler yada özel yağlar kullanmanız gerekir. Çatlaklar ilk aşamada kırmızı renk olurlar ve daha sonra beyazlaşır ve bu çatlaklar maalesef  kalıcıdır. 

19 Haftalık Gebelik Görüntüsü

 

Hafta Hafta Gebelik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir