Hamilelik

Gebelikte 18. Hafta

Hamilelikte 18. Hafta

Gebelikte 18. hafta neler olur?

İnsanlar genel olarak çocuk sahibi olmayı istediklerin bu yönlü çalışmalarını sürdürmekte, isteklerinin karşılanabilmesi için yoğun olarak çalışmalarına devam etmektedirler. Bebek sahibi olacaklarını öğrendiklerinde ise bu işlemleri nasıl takip edebilecekleri, sağlıklı bir şekilde anne ve bebeğe nasıl ulaşabilecekleri konusunda sıkıntı çekmemek için haftalık olarak bu işlemleri takipleri altına almayı istemektedirler. Uzmanların kontrolünde gerçekleştirecekleri bu işlemler onlar için çok zor gibi görünse de aslında o kadar sıkıntı süreçler gerektirmemektedir. Özellikle de hangi haftada nasıl gelişmeler olduğunu öğrenmek insanlar açısında çok önem arz etmektedir. Gebelik 18 haftaya gelindiğinde tekmelerin sıklaştığı, hareketlerin oldukça fazlalaştığı görülmektedir. Ancak çevredekiler bu durumları hala daha hissetmezler. Bunu sadece anne adayları hissederler.

Gebelikte 18. hafta bebekteki değişiklikler

Bebek ise hemen hemen 4,5 aylık olmuş ve gelişimlerini yavaş yavaş tamamlama yolunda ilerlemektedir. Bebeğin yavaşça yapmış olduğu hareketler anne adayını büyük ölçüde mutlu etmekte ve onların büyük heyecanlar duymasına yardımcı olmaktadır. Bebekler ise ne kadar çok hareket eder ve karında çırpınırlarsa o derece büyümelerine katkı sağlayabilmektedirler.

Bebeğin kıkırdak dokusu ise setleşme işlemini gerçekleştirmiş ve sert kıkırdak dokusunu oluşturmuştur. Anne adayları bu gelişimlere katkıda bulunmak için kalsiyum seviyelerine dikkat etmeli ve uzman doktorların kontrolleri altında kalsiyum takviyeleri alarak çocuklarının kemik gelişimlerini de sağlamayı hedeflemektedirler.

Kendisine dikkat etmeyen anne adaylarının bebekleri de olumsuz yönde etkilenmekte, bu nedenle sağlık açısından bazı sıkıntılar meydana gelebilmektedir. Alınmayan kalsiyum ya da eksik olması kendi D vitamini için de oldukça büyük engel teşkil edecek ve kendi sağlığının da bozulmasına neden olacaktır. Aynı zamanda bebek düşünülmeden birkaç ay önce fosfor ve çinko takviyeleri de alınmalıdır.

18 hafta sonunda bebek kendi yerine beynine kaydedecek ve istediği takdirde oldukça kolay bir şekilde yerini değiştirebilecektir. Ya da bulunduğu yere kendisini sabitleyerek uzanabilecektir. Anne karnında mutlu bebek onun sesini duyduğunda huzur bulmakta ve her zaman annesinin sesini duymayı istemektedir.

Gebelikte 18. hafta bebeğin boyu ve kilosu 

Bebek 18.haftada 150 gram ağırlığa ulaşmış ve boyu da 15 ile 16 cm arasında değişiklik göstermektedir.

Bu hafta anne adaylarında tansiyon şikayetleri baş gösterebilir. Aniden ayağa kalkınca tansiyon düşüklüğü meydana gelebilir. Halk arasında tuzlu ayran içmek her ne kadar yaygın olsa da siz yinede bu gibi durumlarda resimdeki gibi ayaklarınızı yüksek bir yere koyup dinlenin.

Bebeğinizin geçen haftanın sonlarına doğru hareketlerini hissetmeye başladınız.

18 Haftalık Gebelik Görüntüsü

 

Hafta Hafta Gebelik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir